Справа № 529/127/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2019 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Гвоздика А. Є.
при секретарі Скрипник Р. А.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Диканька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Диканського району Полтавської області , треті особи, які не заявляють самостійних позовних вимог приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3, та ОСОБА_4, про визнання частково недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, права власності в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
Вказуючи на те, що після смерті матері ОСОБА_5 вона, як спадкоємець за законом, прийняла спадщину, що складається з земельної ділянки площею 5,91 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Диканського району Полтавської області /далі - ОСОБА_2 сільська рада/, однак через невідповідність правовстановлюючого документа на цю землю, нормам чинного законодавства, в частині кадастрового номера земельної ділянки, позбавлена можливості нотаріально оформити право власності на цю землю, позивач звернулась до суду з позовом про визнання частково недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку та визнання права власності на спадкове майно.
В судове засідання позивач за не з'явилась, однак до суду подала заяву про підтримання позовних вимог та просила суд, розгляд справи по суті провести у її відсутність.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Диканського району не з'явився, вказаним органом надіслано на адресу суду відзив на позов, згідно якого відповідач визнає позов в повному обсязі та просить розглянути справу без участі його представника.
Приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу ОСОБА_3, як третя особа по справі, до суду подав свої письмові пояснення щодо вказаного позову у яких зазначив, що заперечення проти його задоволення відсутні, окрім цього просив розгляд справи провести у його відсутність.
Третя особа по справ, яка не заявляє самостійних позовних вимог ОСОБА_4, до суду подав свою письмову заяву про відсутність заперечень щодо задоволення позову та просив розгляд справ провести у його відсутність.
Враховуючи те, що позивач позов підтримав, а відповідачем було подано відзив на позов, у якому він зазначив про визнання позову, його визнання позову не суперечить закону та не порушує права та свободи, інтереси інших осіб, приватний нотаріус ОСОБА_3, як третя особа по справі, та третя особа ОСОБА_4 у своїх письмових поясненнях зазначили про відсутність заперечень щодо заявленого позову, судом розгляд справи по суті було проведено в підготовчому засіданні з ухваленням рішення, що прямо передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України.
Дослідивши документи справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
27 квітня 2018 року в с. Загірне Стрийського району Львівської області померла ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КЕ № 376538, виданого 28 квітня 2018 року року Київським районним у м. Полтаві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області.
В судовому зсіданні також встановлено, що за життя нині померлій ОСОБА_5 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №198717, виданого 23 листопада 2006 року Диканською районною державною адміністрацією Полтавської області /далі - Державний акт/, належала земельна ділянка площею 5,91 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території ОСОБА_2 сільської ради. При видачі вказаного Державного акта, в ньому було зазначено кадастровий номер цієї земельної ділянки Даній земельній ділянці при видачі Державного акта був присвоєний кадастровий номер 5321080800:00:004:0043.
Відповідно до ч. 1 ст. 125, ч. 1 ст. 126 Земельного Кодексу України (в редакції від 09.02.2006 року, який діяв на момент видачі ОСОБА_5 Державного акта, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
З довідки Відділу у Диканському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 11.12.2018 року вбачається, що вказаний вище кадастровий номер на земельну ділянку площею 5,91 га, яка належала померлій ОСОБА_5 присвоєний іншій земельній ділянці. Належність вказаної спірної земельної ділянки останній, також підтверджується і іншою довідкою цього управління, виданою 08.02.2019 року.
Положеннями ч. 1 ст. 78 ЗК України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно ч. 1 ст. 155 ЗК України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 198717 площею 5,91 га, розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради з кадастровим номером № 5321080800:00:004:0043, виданий 23 листопада 2006 року Диканською районною державною адміністрацією Полтавської області на ім'я нині померлої ОСОБА_5, підлягає визнанню частково недійсним в частині присвоєного кадастрового номера.
Оскільки померла ОСОБА_5 за життя у визначеному законом порядку отримала Держаний акт на право власності на землю, на підставі якого володіла та розпоряджалась спірною земельною ділянкою, хоча кадастровий номер, який зазначений у цьому Державному акті, присвоєний іншій земельній ділянці, суд приходить до висновку, що спірна земельна ділянка на законних підставах належала нині померлій ОСОБА_5, а тому є спадковим майном.
Відповідно до ст. 1218, ч.2 ст. 1220, ст.1261, ст.1267, ст. 1268, ст.1270 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися після його смерті. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті. Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину чи не прийняти її. Якщо спадкоємець не проживав разом із спадкодавцем на момент смерті останнього, то для прийняття спадщини встановлюється шестимісячний строк з моменту її відкриття.
Згідно довідки приватного нотаріуса ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_5 06.09.2018 року була заведена спадкова справа на підставі заяви про прийняття спадщини від позивача ОСОБА_1. Окрім цього, в даній спадковій справі мається заява від нині померлого ОСОБА_4, про відмову від прийняття спадщини. Інші особи з заявами про прийняття спадщини до нотаріуса не звертались. Однак нотаріусом позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану земельну ділянку через невідповідність правовстановлюючого документа на цю землю нормам чинного законодавства в частині кадастрового номера.
Оскільки Державний акт був виданий померлій ОСОБА_5 на законних підставах, хоча і з порушеннями вимог закону в частині присвоєння кадастрового номера земельної ділянки, яка є спадковим майном і належала останній на законних підставах, позивач, як спадкоємець за законом, прийняла спадщину після її смерті, інші особи з заявами про прийняття спадщини до нотаріуса не звертались, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання за позивачем права власності на вказане спадкове майно.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 316, 1216-1218, 1220-1223, 1225, 1261, 1267, 1268-1270 ЦК України, ст.ст. 78-81, 155 ЗК України, ст. ст. 125, 126 ЗК України в редакції 20.06.2007, ст. ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, ч. 4 ст. 206, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, до ОСОБА_2 сільської ради Диканського району Полтавської області, с. Байрак Диканського району Полтавської області, Код ЄДРПОУ 21049039, третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог приватний нотаріус Диканського нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3, вул. Гоголя, 2, смт. Диканька Полтавської області, та ОСОБА_4, с. Байрак Диканського району Полтавської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 про визнання частково недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, права власності в порядку спадкування, задоволити.
Визнати частково недійсним в частині кадастрового номера земельної ділянки № 5321080800:00:004:0043 Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 198717 площею 5,91 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, виданий 23 листопада 2006 року Диканською районною державною адміністрацією Полтавської області на ім'я ОСОБА_5.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, в порядку спадкування за законом, право власності на земельну ділянку площею 5,91 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Диканського району Полтавської області та належала померлій 27 квітня 2018 року ОСОБА_5 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №198717, виданого Диканською районною адміністрацією Полтавської області 23 листопада 2006 року.
Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Головуючий:
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2019 |
Оприлюднено | 08.03.2019 |
Номер документу | 80319503 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Гвоздик А. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні