справа № 732/1912/18
провадження № 2/732/173/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2019 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :
головуючого судді Березовського О.Д.,
за участі секретаря Швачко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Городнянська районна державна адміністрація Чернігівської області, Городнянська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області,
У С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулись в суд з позовом до Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області та просять визнати за ними в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку площею 1,3074 га, склад угідь - рілля, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 7421482800:03:000:3250, розташовану на території Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, яка за життя належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧН № 006909, виданого Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області 11 липня 2002 року на підставі розпорядження від 27 червня2002 року № 224, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за № 68, після його смерті 15 серпня 2006 року у рівних долях по 1/2 частині кожному.
З позовної заяви виходить, що 15 серпня 2006 року помер батько позивачів ОСОБА_3. Після його смерті відкрилась спадщина за заповітом, яким він заповів позивачам все належне йому майно в рівних долях кожному, в тому числі земельну ділянку площею 1,31 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області.
Спадкоємців, як мають право на обов'язкову частку у спадщині немає.
31.01.2007 року позивачі подали заяви про прийняття спадщини до Городнянської районної державної нотаріальної контори.
Під час огляду представлених позивачами документів нотаріус встановила, що у державному акті на право приватної власності, виданому на ім'я батька позивачів ОСОБА_3, зроблено виправлення його прізвища з Погорілку на Погорелку .
Відповідно до п. 2.9 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 року, усі записи в державних актах мають бути зроблені державною мовою, чітко і розбірливо, виправлення не допускаються.
Зазначені обставини є перепоною для оформлення спадкових прав позивачів у нотаріуса. За таких підстав позивачі змушені звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 05 грудня 2018 року позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у зазначеній справі.
У судове засідання позивачі не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду справи останні повідомлялись належним чином, надали до суду письмову заяву від 15.01.2019 року з проханням розглянути справу без їх участі, позовні вимоги підтримують та просять суд задовольнити позов ( а.с. 53 ).
Згідно положень ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідач по справі - Вихвостівська сільська рада Городнянського району Чернігівської області про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином, представник відповідача в судове засідання не з'явився. Сільський голова Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області ОСОБА_4 надав до суду письмову заяву від 08.02.2019 року за вих. № 61 з проханням розглянути справу без участі представника сільської ради, проти позовних вимог сільська рада не заперечує ( а.с. 69 ).
Представник третьої особи - Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання третя особа повідомлялась належним чином, про причини неявки представника суд не повідомлено, від третьої особи до суду не надійшло письмових пояснень щодо позову. Неявка в судове засідання представника третьої особи відповідно до положень ст. 223 ЦПК України не є перешкодою для розгляду справи ( а.с. 66 ).
Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи третя особа повідомлялась належним чином. Повноважний представник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ОСОБА_5 надав до суду письмове клопотання від 10.01.2019 року за вих. № 9-25-0.6-170/2-19 з проханням розглянути справу без участі представника Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, у вирішенні даної справи покладаються на розсуд суду ( а.с. 50-52 ).
Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання третя особа повідомлялась належним чином, про причини неявки представника суд не повідомлено, від третьої особи до суду не надійшло письмових пояснень щодо позову. Неявка в судове засідання представника третьої особи відповідно до положень ст. 223 ЦПК України не є перешкодою для розгляду справи ( а.с. 65 ).
Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи і інтереси інших осіб.
Відповідно до вимог частини 4 статті 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
У відповідності до положень частини 2 статті 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, з'ясувавши позицію відповідача та третіх осіб по суті заявлених позовних вимог, дослідивши в судовому засіданні всі наявні матеріали справи та надані докази, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер 15 серпня 2006 року у віці 81 року в м. Городня, Чернігівської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ЕЛ № 047643 ( а.с. 14 ).
Після його смерті відкрилася спадщина за заповітом на все належне йому майно.
Згідно заповіту від 13.09.2004 року, посвідченого секретарем виконкому Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, зареєстрованого в реєстрі за № 169, ОСОБА_3 на випадок своє смерті заповів все належне майно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ( а.с.15 ).
Отже, позивачі є спадкоємцями за заповітом після смерті ОСОБА_3.
Після смерті ОСОБА_3 - ОСОБА_2 та ОСОБА_1, як спадкоємці за заповітом, звернулись до Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області із заявами про прийняття спадщини за заповітом. 31 січня 2007 року у Городнянській районній державній нотаріальній конторі Чернігівської області відкрито спадкову справу № 30 після смерті ОСОБА_3, який помер 15 серпня 2006 року. Осіб, що мають право на обов'язкову частку спадщини у відповідності до статті 1241 Цивільного кодексу України, та пережившого подружжя спадкодавець не має ( а.с. 71-78 ).
З дослідженого в судовому засіданні державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІІІ-ЧН № 006909, виданого 11 липня 2002 року, встановлено, що ОСОБА_3, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 27 червня 2002 року № 224 є власником земельної ділянки, площею 1,31 га, яка розташована на території Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, землю передано для ведення особистого селянського господарства, акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за № 68. У даному документі мається незастережне виправлення прізвища власника з Погорілку на Погорелку ( а.с. 18 ).
З витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ - 7406774262018, виданого 21.05.2018 року відділом у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, вбачається, що земельна ділянка площею 1,3074 га, склад угідь - рілля, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, розташована на території Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області та їй присвоєно кадастровий номер 7421482800:03:000:3250. Власник земельної ділянки - ОСОБА_3, документ, що посвідчує право - державний акт серії ІІІ-ЧН № 006909 від 11.07.2002 року ( а.с. 19-21 ).
Ринкова вартість спірної спадкової земельної ділянки становить 33469,00 грн., що підтверджується звітом про оцінку земельної ділянки, складеним ТОВ Центр оцінки та права ПРАВЕКС ( а.с. 22-33 ).
Відповідно до ст. 373 ЦК України право власності на землю ( земельну ділянку ) набувається і здійснюється відповідно до закону. Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
Стаття 81 ЗК України передбачає, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Згідно приписів ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 ЗК України ( в редакції станом до 01.01.2013 року ) право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених ч. 2 цієї статті.
Чинна на даний час редакція ст. 126 ЗК України передбачає, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Згідно Інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна відомості щодо спірної земельної ділянки у вказаних реєстрах відсутні ( а.с. 62 ).
На підставі досліджених в судовому засіданні доказів судом встановлено, що ОСОБА_3 дійсно за життя на праві власності належала земельна ділянка, площею 1,3074 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області.
Частина 1 статті 1225 ЦК України передбачає, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до вимог статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобоввЂ�язаний звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Завідуюча Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області ОСОБА_6 у своєму листі від 29.11.2018 року за вих. № 2494/02-14, адресованому позивачу ОСОБА_2, роз'яснила, що питання успадкування ним належної ОСОБА_3 земельної ділянки площею 1,31 га, розташованої на території Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, підлягає судовому розгляду ( а.с. 34 ).
Позивачі не отримали свідоцтв про право на спадщину на спадкові земельні ділянки, оскільки правовстановлюючий документ на спадкові земельні ділянки не відповідає вимогам законодавства, а саме у державному акті на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧН № 006909 наявні незастережні виправлення. Це є перешкодою позивачам в отриманні в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину.
Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 15-16, 373, 392, 1216-1218, 1220 -1223, 1225, 1235, 1268-1270, 1297 ЦК України, ст. 4-5, 12-13, 128, 130, 141, 206, 211, 223, 247, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 ( місце проживання : буд. 119, кв. 8, с. Нова Гута, Гомельського району, Гомельської області, Республіка Білорусь, 247019, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 ( місце проживання : ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) до Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області ( місцезнаходження : вул. Зої Космодем'янської, буд. 4, с. Вихвостів, Городнянського району, Чернігівської області, 15151, код ЄДРПОУ 04415092 ) про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті її батька ОСОБА_3, який помер 15 серпня 2006 року у м. Городня, Чернігівської області, на 1/2 частину земельної ділянки площею 1,3074 га, кадастровий номер 7421482800:03:000:3250, склад угідь - рілля, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, та за життя належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧН № 006909, виданого 11.07.2002 року на підставі розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 27.06.2002 року № 224, та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 68.
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті його батька ОСОБА_3, який помер 15 серпня 2006 року у м. Городня, Чернігівської області, на 1/2 частину земельної ділянки площею 1,3074 га, кадастровий номер 7421482800:03:000:3250, склад угідь - рілля, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, та за життя належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧН № 006909, виданого 11.07.2002 року на підставі розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 27.06.2002 року № 224, та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 68.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду або через Городнянський районний суд Чернігівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення - 01 березня 2019 року.
Суддя О.Д.Березовський
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2019 |
Оприлюднено | 08.03.2019 |
Номер документу | 80328726 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Березовський О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні