Рішення
від 25.02.2019 по справі 902/686/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 ел.пошта : inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"25" лютого 2019 р. Cправа № 902/686/18

Господарський суд Вінницької області у складі судді Нешик О.С., при секретарі судового засіданні ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Жмеринської міської ради Вінницької області

до Приватного підприємства "Імпульс-ВВ", м.Жмеринка Жмеринського району Вінницької області

про стягнення 14125,56 грн збитків

за участю представників сторін:

позивачів: ОСОБА_2, діє за довіреністю; ОСОБА_3, діє за довіреністю;

відповідача: не з'явився.

В С Т А Н О В И В :

До Господарського суду Вінницької області 26.10.2018 надійшла позовна заява Жмеринської міської ради Вінницької області про стягнення з Приватного підприємства "Імпульс-ВВ" 14125,56 грн збитків, що нараховані позивачем-землевласником з огляду на фактичне використання земельної ділянки без оформлення будь-яких правовстановлюючих документів, які б посвідчували його право власності чи право користування нею, та без здійснення відповідних платежів за користування.

За вказаним позовом ухвалою суду від 29.10.2018 відкрито провадження у справі №902/686/18, вирішено її розгляд здійснити за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 24.01.2019 закрито підготовче провадження у даній справі та призначено її до розгляду по суті на 25.02.2019.

На визначену судом дату (25.02.2019) представники сторін не з'явилися, хоча про місце, дату та час судового засідання були повідомлені належним чином та завчасно, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с. 142-143).

Положеннями ст.178 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Будь-яких письмових заяв і клопотань на день розгляду справи від сторін щодо відкладення розгляду справи до суду не надійшло.

З огляду на вищезазначене суд приходить висновку, що сторони належним чином повідомлені про дане судове засідання. Неявка останніх є підставою до розгляду справи за їх відсутності, що передбачено п.1 ч.3 ст.202 ГПК України.

За таких обставин, справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч.9 ст. 165 та ч.2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як слідує з матеріалів справи приватне підприємство "Імпульс-ВВ" є власником об'єкта нерухомого майна, а саме нежитлових приміщень (ремонтної майстерні з навісом літ "Б" заг. пл.133,3 м.-2, гаража літ "Л" заг.пл. 114,0 м-2), розташованих за адресою: м.Жмеринка, вул. Асмолова, 101А, право власності на які зареєстровано за останнім, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нежитлові будівлі № 251 від 21.09.2007, реєстраційним посвідченням на об'єкти нерухомого майна, які належать юридичним та фізичним особам від 02.10.2007 (а.с.28-29).

За заявою приватного підприємства "Імпульс-ВВ" (а.с.36) рішенням Жмеринської міської ради Вінницької області 38 сесії 6 скликання №701 від 25.10.2013 надано дозвіл ПП "Імпульс" на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для укладення договору оренди земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства - по вул.Асмолова, 101 А для виробничих потреб.

Згідно п.7 зазначеного рішення Жмеринської міської ради визначено обов'язок ПП "Імпульс-ВВ" замовити документацію із землеустрою у сертифікованих землевпорядних організаціях. Підготовлені матеріали подати міській раді для прийняття відповідного рішення.

06.02.2017 робочою групою у складі: начальника відділу земельних ресурсів ОСОБА_4, головного спеціаліста відділу земельних ресурсів ОСОБА_2, з виходом на місце було проведено перевірку додержання вимог чинного законодавства при використанні земельної ділянки у м.Жмеринка, по вул. Асмолова, 101 А, яка використовується ПП "Імпульс ВВ". Під час огляду зазначеної земельної ділянки встановлено, що на земельній ділянці, щодо якої приймалося вищевказане рішення міської ради, розташовані нежитлові будівлі. Робочою групою було запропоновано направити лист керівнику ПП "Імпульс ВВ" з проханням оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку.

Так, листом № 14 від 07.02.2017 на адресу позивача направлено лист з проханням терміново звернутися з клопотанням та технічною документацією із землеустрою до Жмеринської міської ради, щодо оформлення договору оренди земельної ділянки або з'явитися у відділ земельних ресурсів Жмеринської міської ради з правовстановлюючими документами на об'єкт нерухомого майна.

Відповідачем вказаний лист не взято до уваги, технічну документацію на земельну ділянку по вул.Асмолова, 101 А, м.Жмеринка не виготовлено та не укладено договору оренди.

Документів, які посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою відповідачем суду не надано.

Листом №62 від 10.04.2018 керівнику ПП "Імпульс ВВ" повідомлено про дату, місце та час засідання комісії з визначення та відшкодування збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок (а.с.42).

07.05.2018 комісією по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки, яка діє на підставі положення, затвердженого рішенням виконавчого комітету Жмеринської міської ради від 04.09.2014 № 199, встановлено розмір збитків, завданих територіальній громаді м.Жмеринка в сумі 14125,56 грн, відповідно до обґрунтованого розрахунку збитків заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки ПП "Імпульс ВВ" за період з 06.07.2017 по 30.04.2018 року.

Рішенням виконавчого комітету Жмеринської міської ради №134 від 17.05.2018 затверджено акт про визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки ПП "Імпульс-ВВ" та відшкодування визначених збитків в повному обсязі, не пізніше 15-ти денного терміну з дня прийняття даного рішення. Окрім того, вказаним рішенням рекомендовано боржнику виготовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для укладення договору оренди землі та звернутися з клопотанням до Жмеринської міської ради щодо надання земельної ділянки в оренду.

Відповідачем рішення міської ради не оспорювалось та на даний час є дійсним, водночас завдані збитки позивачу не відшкодовано. Несплата відповідачем визначених збитків стала підставою для звернення з позовом до суду.

Беручи до уваги встановлені обставини, суд зважає на наступні приписи законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.1 ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно ч.1 ст.73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Пунктом б ч.1 ст.80 Земельного кодексу України визначено, що суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування на землі комунальної власності.

Статтею 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Правовий механізм переходу прав на землю, пов'язаний із переходом права на будинок, будівлю або споруду, викладено у статті 120 Земельного кодексу України.

Виходячи зі змісту статті 120 Земельного кодексу України, норма щодо переходу права на земельну ділянку у разі переходу права на будинок, будівлю і споруду може бути застосована у випадках, якщо земельна ділянка перебуває у власності або у користуванні колишнього власника будівлі. Водночас виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.

Водночас зі змісту статті 125 Земельного кодексу України випливає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Зважаючи на положення статті 125 Земельного кодексу України, новий власник земельної ділянки не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до вимог законодавства.

Згідно з приписами ст.124 Земельного кодексу України набуттю права користування та права оренди передує волевиявлення особи, яка виявила бажання набути таке право, і лише після цього здійснюється волевиявлення відповідного органу місцевого самоврядування.

З наведених положень Земельного кодексу України слідує, що виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки. Вказані права потребують відповідного оформлення.

Як встановлено судом ПП "Імпульс-ВВ" правомірно набуло право власності на нерухомість, що знаходиться на земельній ділянці за адресою: м.Жмеринка, вул. Асмолова, 101А, однак право користування земельною ділянкою в установленому порядку не оформив.

Відповідач не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, а тому єдиною можливою формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата (статті 14.1.72, 14.1.73 Податкового кодексу України).

При цьому, суд враховує, що предметом спору у даній справі, є вимога про стягнення несплаченої орендної плати за використання земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, без укладення договору оренди, внаслідок чого позивачем не отримано дохід у зазначеному розмірі у виді неодержаної орендної плати за землю, який за визначенням статті 22 Цивільного кодексу України є збитками у вигляді упущеної вигоди.

Упущеною вигодою за змістом статті 22 Цивільного кодексу України вважаються доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене, а друга сторона додержувалася правил здійснення господарської діяльності.

Відшкодування збитків (упущеної вигоди) є видом цивільно-правової відповідальності. Підстави для настання цивільно-правової відповідальності за порушення земельного законодавства встановлено, зокрема, Земельним кодексом України.

Згідно з ч.2 ст.152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (пункт д ч.1 ст. 156 Земельного кодексу України).

За змістом ст.157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У випадках, встановлених главою 24 Земельного кодексу України, та за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993 власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок.

Відповідно до п.3 вказаного Порядку відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаний доход - це дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

В той же час, відповідно до ст.1166 Цивільного кодексу України підставою для застосування цивільно-правової відповідальності є правопорушення, що включає як складові елементи: 1) шкоду (збитки), 2) протиправну поведінку особи, яка заподіяла шкоду, 3) причинний зв'язок між ними та 4) вину особи, яка заподіяла шкоду. Відсутність хоча б одного з перелічених елементів, виключає можливість притягнення до цивільно-правової відповідальності.

Вищий господарський суд України в постанові пленуму Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин (із змінами і доповненнями) №6 від 17.05.2011 у п. 3.8. вказав, що вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, збитків у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки) , господарські суди повинні брати до уваги положення статті 22 Цивільного кодексу України та частини другої статті 224 Господарського кодексу України. Для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати наявність у діях відповідача усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини).

Відповідно до п.3.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин №6 від 17.05.2011 господарським судам необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.

Пунктом 3.4 даної постанови визначено, що у разі встановлення факту правомірного набуття особою права на нерухоме майно за наявності у попереднього власника належно оформленого права на земельну ділянку, на якій воно розміщене, необхідно враховувати, що така особа набула права на відповідну земельну ділянку. З виникненням прав власності на будівлю чи споруду у юридичної особи виникає право одержати земельну ділянку в користування, а розглянути таке питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.

В матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про наявність у відповідача об'єктивних обставин або перешкод для укладення передбачених нормами земельного законодавства договору оренди земельної ділянки, а також обставин, які б підтверджували вчинення ним дій, спрямованих на укладення такого договору, оскільки саме на землекористувача покладається обов'язок вчинення певних дій, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки. Невиконання вказаного обов'язку є підставою для стягнення з землекористувача збитків у вигляді упущеної вигоди, завданих внаслідок використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів. Наведене узгоджується і з позицією Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, що викладена в постанові від 25.05.2018 у справі № 922/3413/17.

Таким чином, наявні в матеріалах справи докази підтверджують бездіяльність відповідача, невчинення ним передбачених законодавством заходів стосовно своєчасного оформлення права користування земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно, що належить відповідачу на праві власності. Дані обставини позбавили Жмеринську міську раду права одержати дохід, що складає загальну суму 14125,56 грн. Вказане надає позивачеві право на відшкодування збитків, пов'язаних з використанням відповідачем земельної ділянки без відповідних правовстановлюючих документів.

При цьому судом встановлено, що при визначенні суми спричинених збитків застосована нормативна грошова оцінка 1 кв.м земельної ділянки по вул.Асмолова, 101А, м.Жмеринка, що обраховується згідно з витягом з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки за 2016 та 2018 роки, у встановленому рішеннями Жмеринської міської ради 7 сесії 5 скликання від 19.04.2007 за № 201 та 12 сесії 6 скликання від 02.09.2011 за № 213 відсотковому відношенні до нормативної грошової оцінки земельної ділянки (3%).

Факт використання відповідачем земельної ділянки за адресою вул.Асмолова №101 А, м.Жмеринка, підтверджується рішенням виконавчого комітету Жмеринської міської ради від 19.06.2012 № 139 "Про надання дозволу на виготовлення будівних умов і обмежень нового будівництва, реконструкцію, обладнання" (а.с.30), рішенням Жмеринської міської ради 38 сесії 6 скликання від 25.10.2013 № 701 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" (а.с.26).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що наявні всі елементи складу цивільного правопорушення в діях відповідача, зокрема: факт порушення останнім вимог земельного законодавства, що виявився у тривалому використанні земельної ділянки без договору оренди, що призвело до наявності збитків у позивача, визначення і відшкодування яких врегульовано вищевказаним Порядком; причинний зв'язок між збитками і протиправною поведінкою відповідача, оскільки використання земельної ділянки відповідачем без належного правового оформлення, позбавило позивача, як власника землі, права отримувати від цієї земельної ділянки дохід у вигляді орендної плати.

З огляду на вищенаведене та враховуючи те, що позивачем доведено користування відповідачем земельною ділянкою без оформлення договору оренди земельної ділянки, з урахуванням фактичних обставин, наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Сума сплаченого позивачем судового збору з огляду на вимоги ст.129 ГПК України покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 18, 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 178, 233, 238, 241, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з приватного підприємства "Імпульс-ВВ" (вул.Асмолова, 101, корпус А, м.Жмеринка, Вінницька область, 223100, код юридичної особи 34898001) на користь Жмеринської міської ради Вінницької області (вул.Центральна, 4, м.Жмеринка, Вінницька область, 23100, код юридичної особи 03084233) 14125 грн 56 коп. та судовий збір в розмірі 1762 грн 00 коп.

3. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

4. Копію рішення надіслати згідно переліку рекомендованими листами з повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).

Повне рішення складено 07 березня 2019 р.

Суддя Нешик О.С.

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - Жмеринська міська рада Вінницької області, вул.Центральна, 4, м.Жмеринка, Вінницька область, 23100;

3 - Приватне підприємство "Імпульс-ВВ", вул.Асмолова, 101, корпус А, м.Жмеринка, Вінницька область, 23100.

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення25.02.2019
Оприлюднено11.03.2019
Номер документу80331008
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/686/18

Судовий наказ від 01.04.2019

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Рішення від 25.02.2019

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Ухвала від 24.01.2019

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Ухвала від 18.12.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Ухвала від 29.10.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні