Рішення
від 26.02.2019 по справі 910/17016/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26.02.2019Справа № 910/17016/18

За позовом акціонерного товариства комерційного банку Приватбанк

до відповідачів товариства з обмеженою відповідальністю "Клондайк Партнер"

ОСОБА_1

про стягнення 313 299,83 грн.

Суддя: Шкурдова Л.М.

Секретар с/з Масна А.А.

Представники сторін:

від позивача - Хитрова Л.В., за дов.

від відповідача 1 - не з'явився

від відповідача 2 - не з'явився,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом акціонерного товариства комерційного банку Приватбанк до відповідачів товариства з обмеженою відповідальністю "Клондайк Партнер", ОСОБА_1 про стягнення 313 299,83 грн.

Позовні вимоги до відповідача-1 ґрунтуються на неналежному виконанні договору № б/н від 11.05.2016, який було укладено шляхом подачі відповідачем-1 заяви про приєднання до Умов та правил надання банківських послуг, а до відповідача-2 - невиконання договору поруки №P1506932348717190617 від 02.10.2017.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.01.19 відкрито провадження у справі №910/17016/18 за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідачі у судові засідання не з'являлися, про час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені, своїм правом на надання відзиву не скористалися.

У судовому засіданні 26.02.2019 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

11.05.2016 товариство з обмеженою відповідальністю "Клондайк Партнер" (клієнт) подало публічному акціонерному товариству комерційному банку Приватбанк (банку) заяву про відкриття поточного рахунку, відповідно до якої клієнт, підписавши цю заяву, погодився із Умовами та правилами надання банківських послуг, у тому числі з Умовами і правилами обслуговування за розрахунковими картками, що розміщені на сайті банку, тарифами банку, які разом з цією заявою та карткою зі зразками підписів і відбитків печатки складають договір банківського обслуговування (далі - Договір).

Клієнт приєднався і зобов'язався виконувати умови, вкладені в Умовах і правилах надання банківських послуг (далі - Умови), тарифах Приватбанку - договорі банківського обслуговування в цілому.

Відповідно до статті 634 ЦК України договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому, є договором приєднання.

За своєю правовою природою правовідносини між банком та клієнтом є кредитними, які урегульовані в нормах цивільно-правового зобов'язального інституту Позика. Кредит. Банківський вклад (гл. 71 Цивільного кодексу України), Закону від 7 грудня 2000 року N 2121-III Про банки і банківську діяльність та інших відповідних правових актах.

За умовами Договору клієнту було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок НОМЕР_2 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інші), що визначено і врегульовано Умовами та правилами надання банківських послуг (далі - Умови).

Відповідно до виписки по рахунку позивач надав відповідачу кредитний ліміт в розмірі 280 000,00 грн.

Відповідно до Умов, кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банка та клієнта.

Кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплати процентів та винагороди.

Кредитний ліміт є сумою грошових коштів, в межах якої банк здійснює оплату розрахункових документів клієнта зверх залишку грошових коштів на його поточному рахунку.

Положеннями п. 3.2.1.1.6) Умов встановлено, що ліміт може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку. Підписавши угоду, клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).

Відповідно до п. 3.2.1.6.1 Умов, обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку клієнта, набирає чинності з моменту надання клієнтом розрахункових документів на використання ліміту у межах зазначених у них сум, та діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов'язань сторонами за цим договором.

Відповідно до п.3.2.2.1 Умов кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплати процентів і винагороди.

Розділом 3.2.1.4 Умов встановлений порядок розрахунків за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує відсотки, виходячи з відсоткової ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована відсоткова ставка).

За сумами кредиту, отриманими з 10.02.2017, при наявності дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня, проводиться нарахування відсотків за користування кредитом у розмірі 21 (двадцять один) % річних для договорів забезпечених порукою, 34 (тридцять чотири) % річних для договорів незабезпечених порукою. Списання нарахованих відсотків проводиться по -х числах кожного місяця, за попередній місяць (п.3.2.1.4.1.2 Умов).

За сумами кредиту, отриманими з 10.02.2017 у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати закінчення періоду , в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 31-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань Клієнт сплачує Банку відсотки за користуванням кредитом у розмірі 42 (сорок два) % річних від суми залишку непогашеної заборгованості для договорів забезпечених порукою, 68 (шістдесят вісім) % річних для договорів незабезпечених порукою. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого Умовами та правилами надання Банківських послуг, Клієнт сплачує Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань, (п.3.2.1.4.1.3 Умов).

Згідно п. 3.2.1.4.9 Умов розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату стати.

Відповідно п. 3.2.1.4.3 Умов та Правил: проценти, неоплачені по збігу строку безперервного користування кредитом, вважаються простроченими.

Строк уплати процентів протягом 30 днів з моменту утворення дебетового сальдо.

Відповідно до п. 3.2.1.5.1. Умов при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по статі відсотків за користування кредитом, передбачених п.п.3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п.3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченої п.п.3.2.1.2.2, 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6 Умов, Клієнт виплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації Банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, зазначеному в п.3.2.1.4.1.3 Умов від суми заборгованості за кожен день прострочення.

Відповідач-1 неналежним чином виконував умови договору, у зв'язку з чим у нього станом на 30.11.2018 виник борг на суму 240 954,54 грн. - заборгованість за кредитом та 37 950,34 грн - заборгованість за відсотками та 34 394,95 грн - заборгованість зі сплати пені.

Станом на день розгляду справи вказана заборгованість не погашена.

Статтями 11, 509 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору.

Статті 526 Цивільного кодексу України та 193 Господарського кодексу України передбачають, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, що передбачено ст. 525 Цивільного кодексу України. Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Факт наявності у відповідача-1 перед позивачем 240 954,54 грн. - заборгованість за кредитом, 37 950,34 грн - заборгованість за відсотками та 34 394,95 грн - заборгованість зі сплати пені належним чином доведений, документально підтверджений та відповідачем не спростований.

02.10.2017 публічне акціонерне товариство комерційний банк Приватбанк (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) уклали договір поруки №P1506932348717190617, відповідно до умов якого поручитель зобов'язався солідарно відповідати перед кредитором за виконання товариством з обмеженою відповідальністю "Клондайк Партнер" (боржником) зобов'язань за договором банківського обслуговування № б/н від 11.05.2016. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж розмірі що і боржник.

У разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (частини 1, 2 ст. 554 Цивільного кодексу України).

Отже, порука є спеціальним заходом майнового характеру, спрямованим на забезпечення виконання основного зобов'язання, чим обумовлюється додатковий характер поруки стосовно основного зобов'язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України, у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-якого з них окремо.

Відповідно до ст.73 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі ст.74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Приймаючи рішення, суд зобов'язаний керуватись наданими сторонами доказами.

Враховуючи те, що матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем-1 на користь позивача 240 954,54 грн. - заборгованість за кредитом, 37 950,34 грн - заборгованість за відсотками та 34 394,95 грн - заборгованість зі сплати пені, приймаючи до уваги те, що відповідач-2 поручився перед позивачем за виконання відповідачем-1 своїх зобов'язань за Кредитним договором, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги та стягнути з відповідачів солідарно суму заборгованості в розмірі 240 954,54 грн. - заборгованість за кредитом, 37 950,34 грн - заборгованість за відсотками та 34 394,95 грн - заборгованість зі сплати пені.

Обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачами не спростовані, а тому позовні вимоги позивача до останніх підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача-1 та відповідача-2 порівну.

Керуючись ст. ст. 129, 236 - 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути солідарно з товариства з обмеженою відповідальністю "Клондайк Партнер" (04050, м.Київ, вул. БІЛОРУСЬКА, будинок 10/18, код ЄДРПОУ 40464664) та ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь акціонерного товариства комерційного банку Приватбанк (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001, код 14360570) 240 954 (двісті сорок тисяч дев'ятсот п'ятдесят чотири) грн. 54 коп - заборгованість за кредитом, 37 950 (тридцять сім тисяч дев'ятсот п'ятдесят) грн. 34 коп - заборгованість за відсотками та 34 394 (тридцять чотири тисячі триста дев'яносто чотири) грн. 95 коп - заборгованість зі сплати пені.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Клондайк Партнер" (04050, м.Київ, вул. БІЛОРУСЬКА, будинок 10/18, код ЄДРПОУ 40464664) на користь публічного акціонерного товариства комерційного банку Приватбанк (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001, код 14360570) 2 349 (дві тисячі триста сорок дев'ять) грн. 74 коп - витрати по сплаті судового збору.

4. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь публічного акціонерного товариства комерційного банку Приватбанк (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001, код 14360570) 2 349 (дві тисячі триста сорок дев'ять) грн. 74 коп - витрати по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до суду апеляційної інстанції.

Суддя Шкурдова Л.М.

Дата складення тексту рішення: 11.03.19р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.02.2019
Оприлюднено11.03.2019
Номер документу80334758
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/17016/18

Ухвала від 04.05.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Рішення від 26.02.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Ухвала від 12.02.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Ухвала від 10.01.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні