Рішення
від 08.01.2019 по справі 183/5824/18
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/5824/18

№ 2/183/924/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

іменем України

08 січня 2019 року м. Новомосковськ

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Городецького Д.І.

секретаря Макаренко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Знаменівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, треті особи: Комунальне підприємство Новомосковське міське бюро технічної інвентаризації Дніпропетровської обласної ради , Новомосковська районна державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

в с т а н о в и в:

21 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Знаменівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, треті особи: Комунальне підприємство Новомосковське міське бюро технічної інвентаризації Дніпропетровської обласної ради , Новомосковська районна державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом.

Ухвалою суду від 25 вересня 2018 року було відкрите провадження у справі.

Ухвалою суду від 14 листопада 2018 року зобов'язано Новомосковську районну державну нотаріальну контору Дніпропетровської області надати належним чином засвідчену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.

23 листопада 2018 року з Новомосковської районної державної нотаріальної контори Дніпропетровської області надійшла копія спадкової справи після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.

Ухвалою суду від 08 січня 2019 року підготовче провадження у справі було закрито, справа призначена до розгляду по суті.

В обґрунтування вимог, позивач ОСОБА_1 посилалася на те, що її чоловік ОСОБА_2 придбав житловий будинок з надвірними побудовами, який складається з: житлового будинку - А, стіни - шпали обкладені цеглою, загальною площею - 38,0 кв.м., житловою площею - 15,6 кв.м., з господарчими будівлями та спорудами: прибудова - а, сарай - Б, погріб - пг, вхід у погріб - В, сарай - Г, сарай - Д, вбиральня - Е, огорожа № 1, 4, ворота № 2, хвіртка № 3, за АДРЕСА_1

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер.

Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку, пай та житловий будинок. Вона є єдиним спадкоємцем.

ОСОБА_1 зазначила в заяві, що у визначений законодавством строк вона звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка, але державним нотаріусом Новомосковської районної державної нотаріальної контори 14.09.2018 р. за № 1502/02-14 їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки договір купівлі-продажу спадкового будинку на ім'я спадкодавця не зареєстровано в БТІ і згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості щодо реєстрації прав власності на спадковий будинок відсутні. Рекомендовано звернутися до суду з відповідним позовом.

В зв'язку з наведеним, в позовній заяві позивач ОСОБА_1 просила суд:

- визнати за нею право власності на житловий будинок з надвірними побудовами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 який складається з: житлового будинку - А, стіни - шпали обкладені цеглою, загальною площею 38,0 кв.м., житловою площею 15,6 кв.м., з господарчими будівлями та спорудами: прибудова - а, сарай - Б, погріб - пг, вхід у погріб - В, сарай - Г, сарай - Д, вбиральня - Е, огорожа № 1, 4, ворота № 2, хвіртка № 3, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка - ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, згідно якої просила суд розглядати справу без її участі, позов підтримує в повному обсязі, просила суд задовольнити вимоги.

Представник відповідача - Знаменівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник третьої особи Новомосковської районної державної нотаріальної контори Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, згідно наданої до суду заяви, просив розглядати справу без його участі, надав належним чином засвідчену копію спадкової справи.

Представник третьої особи Комунального підприємства Новомосковське міське бюро технічної інвентаризації Дніпропетровської обласної ради в судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.

Згідно з ч.1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

З урахуванням зазначених положень закону та думки позивача, яка в наданій заяві не заперечувала проти заочного розгляду справи, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.

У зв'язку з неявкою всіх учасників справи в судове засідання, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши надані позивачем докази, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 від 25 квітня 2014 року.

15 липня 1988 року ОСОБА_2 за договором купівлі-продажу, який зареєстрований в реєстрі за № 66 Секретарем Знаменівської сільської ради, придбав житловий будинок з надвірними побудовами, розташований по АДРЕСА_1

Відповідно до довідки № 864 від 29 серпня 2018 року виданої Знаменівським старостинським округом Новомосковського району Дніпропетровської області у зв'язку з інвентаризацією житлових будинків в с. Підпільне адресу будинку змінено з АДРЕСА_1 на АДРЕСА_1.

Згідно відповіді КП Новомосковське МБТІ ДОР від 05 вересня 2018 року № 20523/18 виготовлення технічної документації та реєстрація права власності на будинок, розташований по вул.. Центральній, 38 в с. Підпільне Новомосковського району не проводилась. Інвентаризаційна справа на зазначений будинок відсутня.

Відповідно до довідки № 60 від 17.09.2018 р. складеної інженером з інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_3, проведено обстеження житлового будинку АДРЕСА_1, який належав ОСОБА_2 на підставі Договору купівлі-продажу від 15.07.1988 р. та встановлено, що будинок знесено та у 1989 році побудовано: житловий будинок - А, стіни - шпали обкладені цеглою, загальною площею 38,0 кв.м., житловою площею 15,6 кв.м., з господарчими будівлями та спорудами: прибудова - а, сарай - Б, погріб - пг, вхід у погріб - В, сарай - Г, сарай - Д, вбиральня - Е, огорожа № 1, 4, ворота № 2, хвіртка № 3. За наслідками обстеження складено відповідний технічний паспорт.

Згідно до спадкової справи № 172/2014 інших спадкоємців окрім позивача - ОСОБА_1 судом не встановлено.

На підставі ст. 1216 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

На підставі ст. 1258 ЦК України,1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. 2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Статтею 1261 ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно до вимог ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Вимогами статті 1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

На підставі статті 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Державним нотаріусом Новомосковської районної державної нотаріальної контори Дніпропетровської області 14 вересня 2018 року за вих. №1502/02-14 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки ним не надані правовстановлюючі документи, які підтверджують право власності спадкодавця на спадкове майно. Крім того відсутні відомості щодо реєстрації прав власності на спадковий будинок за спадкодавцем.

В той же час, Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13, відповідно до якого порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, на які відсутні акти прийняття їх в експлуатацію, наведено в ДБН А.3.1-3-94 "Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" та в листі Державного комітету України з будівництва та архітектури від 23 березня 1999 року № 12/5-126, в якому, зокрема, роз'яснюється:

- оформлення свідоцтва на право власності на об'єкти, які були закінчені будівництвом після 05 серпня 1992 року і на цей час не прийняті в експлуатацію, проводиться тільки за наявності актів прийняття їх в експлуатацію відповідними комісіями - державними приймальними або державними технічними;

- по об'єктах, що збудовані до 05 серпня 1992 року, тобто до прийняття постанови КМУ від 05 серпня 1992 року № 449, якою встановлено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, при їх реєстрації для оформлення права власності одним із документів є висновок про технічний стан будинку (будівлі), що складається БТІ.

Виходячи зі змісту наведених нормативних актів, громадяни, які збудували житлові будинки до 05 серпня 1992 року, могли за умови прийняття їх в експлуатацію відповідними комісіями отримати правовстановлюючі документи на будинок, навіть якщо його споруджено самовільно (самочинно) на земельній ділянці, яка перебуває в їх законному користуванні або у приватній власності. За наявності відповідних доказів судами може визнаватися право власності в порядку спадкування на спірні будинки, збудовані до 05 серпня 1992 року, на які спадкодавцем не було отримано правовстановлюючі документи.

Оскільки позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом після чоловіка - ОСОБА_2, померлого 25.04.2014 року, у встановлений законодавством строк звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, право власності спадкодавця доведено наведеними вище обставинами та доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, у зв'язку з чим за позивачем належить визнати право власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка.

Згідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати належить покласти на позивача.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 4, 6-10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 258-259, 263-268, 354 ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Знаменівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, треті особи: Комунальне підприємство Новомосковське міське бюро технічної інвентаризації Дніпропетровської обласної ради , Новомосковська районна державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними побудовами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 який складається з: житлового будинку - А, стіни - шпали обкладені цеглою, загальною площею 38,0 кв.м., житловою площею 15,6 кв.м., з господарчими будівлями та спорудами: прибудова - а, сарай - Б, погріб - пг, вхід у погріб - В, сарай - Г, сарай - Д, вбиральня - Е, огорожа № 1, 4, ворота № 2, хвіртка № 3, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка - ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.

Учасники справи:

- позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2;

- відповідач - Знаменівська сільська рада Новомосковського району Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 04340419, місцезнаходження за адресою: 51280, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Знаменівка, вул. Центральна, буд. 182;

- третя особа - Комунальне підприємство Новомосковське міське бюро технічної інвентаризації Дніпропетровської обласної ради , ЄДРПОУ 30286358, місцезнаходження за адресою: 51200, Дніпропетровська область, Новомосковський район, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська, буд. 18;

- третя особа - Новомосковська районна державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 05466105, місцезнаходження за адресою: 51200, Дніпропетровська область, Новомосковський район, м. Новомосковськ, пл. Героїв, буд. 1.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути поданою до Дніпровського апеляційного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 08 січня 2019 року.

Суддя Д.І. Городецький

СудНовомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення08.01.2019
Оприлюднено12.03.2019
Номер документу80349225
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —183/5824/18

Ухвала від 08.01.2019

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Городецький Д. І.

Рішення від 08.01.2019

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Городецький Д. І.

Рішення від 08.01.2019

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Городецький Д. І.

Ухвала від 14.11.2018

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Городецький Д. І.

Ухвала від 25.09.2018

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Городецький Д. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні