Справа № 697/2734/18
Провадження № 2/697/114/2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2019 року
Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Русакова Г.С.
за участю секретаря с/з ОСОБА_1
позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у підготовчому судовому засіданні у м. Канів Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру Черкаська регіональна філія Центру ДЗК про визнання дій неправомірними та зобов'язання виготовити технічну документацію із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із внесенням даної ділянки до національної кадастрової системи відповідно до Державного акту серії ЯИ № 836608 від 13.01.2010 року,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру Черкаська регіональна філія Центру ДЗК про визнання дій неправомірними та зобов'язання виготовити технічну документацію із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із внесенням даної ділянки до національної кадастрової системи відповідно до Державного акту серії ЯИ № 836608 від 13.01.2010 року, мотивуючи свої вимоги тим відповідно до рішення Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 17.09.2009, йому як спадкоємцю померлої тітки ОСОБА_4, яка була внесена до списків колишніх працівників КСП РОСАВА на отримання сертифікату про право на земельну частку (пай) із земель колективної власності колишнього КСП РОСАВА , але його не отримала у зв'язку із смертю, за ним було визнано право на земельну частку (пай) в розмірі 4,05 га в умовних кадастрових гектарах.
При обмірах та виготовленні технічної документації і видачі Державного акту, що посвідчує право власності на зазначену земельну ділянку її остаточний розмір складає 2,8208 га. Відповідно ці дані разом з кресленням плану меж земельної ділянки були внесені до Державного акта серії ЯИ № 836608, який зареєстровано в реєстрі 13.01.2010 за № 011078600001, а також було присвоєно кадастровий номер 7122086200:01:001:0381. Отримавши всі правовстановлюючі документи на земельну ділянку він 16.08.2010 уклав договір оренди землі з ЗАТ Науково-виробнича фірма Урожай . Даний договір був зареєстрований у Державному реєстрі земель 26.11.2010 за номером 410786000082. З часу отримання правовстановлюючих документів та передачі в оренду земельної частки (паю) він не мав жодних проблем, орендар справно і у встановлені строки проводив з ним розрахунки та узгоджував інші питання, пов'язані з використанням землі. Починаючи з 2013 року позивач ахворів, переніс тяжкий інсульт, тривалий час не міг самостійно пересуватися та обслуговувати себе. 14.05.2014 йому було встановлено І групу інвалідності та зазначено у довідці до акту медико-соціальної експертизи серії 10 ААВ № 850704 про те, що він перебуває у стані повної залежності від сторонніх осіб та потребує постійного стороннього догляду. Після спливу майже чотирьох років він став на ноги і в першу чергу довідався, що необхідно звернутися до Канівського міськрайонного виробничого відділу державного підприємства ЧРФ Центру державного земельного кадастру із заявою про виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із внесенням даної земельної ділянки до національної кадастрової системи України.
14.05.2018 позивач прибув до Канівського міськрайонного виробничого відділу ДП ЧРФ Центру державного земельного кадастру, подав відповідну заяву та сплатив за виконання замовлення роботи 1500,00 грн. Через деякий проміжок часу його запросили до міськрайонного виробничого відділу та надали для ознайомлення технічну документацію із землеустрою та надали спочатку бланк заяви, датованої 21.05.2018 про те, що він нібито просить виготовити йому технічну документацію на підставі Державного акта ЯИ № 836608, виданого на його ім'я, і який посвідчує його право на земельну ділянку площею 2,8208 га, уже на земельну ділянку площею 2,7621 га та не заперечує із зміною конфігурації та зменшенням площі земельної ділянки. На його подив, запропонована технічна документація містила схематичний план земельної ділянки, яка повністю не відповідала конфігурації та розміру належної йому на праві власності земельної ділянки, які він отримав у власності відповідно до рішення суду у 2010 році. Нова земельна ділянка має конфігурацію пістолетної кобури і відповідно до таблиці координат поворотних точок містить їх аж 14 (поворотні точки). З даною земельною ділянкою виникнуть і проблем з її обробітком. Запропонована земельна ділянка є крайньою і до неї додано ще землю польової дороги, якою всі власники користуються і яка не може використовуватися будь-яким власником одноособово, тому не може бути включено до складу земельної частки (паю).
Окрім того, міськрайонним виробничим відділом ЧРФ ЦДЗК самовільно замінено не лише земельну ділянку позивача, а і її розмір і конфігурацію, хоча новій ділянці було присвоєно той же кадастровий номер, який мала його попередня земельна ділянка. Вважає такі дії відповідача неправомірними. До того ж працівники Канівського міськрайонного відділу ЧРФ ДЗК відмовились виправити вказану помилку, а запропонували повернути позивачу сплачені кошти.
Просить суд визнати дії Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру Черкаська регіональна філія Центру ДЗК по виготовленню нелостовірної технічної документації із землеустрою на замовлення ОСОБА_2 неправомірними та зобов'язати Державне підприємство Центр Державного земельного кадастру Черкаська регіональна філія (18008, м. Черкаси, б-р Шевченка, 135, код ЄДРПОУ 26424660) виготовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 2,8208 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку ЯИ № 836608, виданого 13.01.2010 року на ім'я ОСОБА_2.
Позивач в судовому засіданні підтримав заявлений позов у повному обсязі, просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав, не заперечував проти їх задоволення.
Суд, вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників процесу, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно рішення Канівського міськрайонного суду Черкаської області № 2-921/2009 від 17.09.2009 визнано за ОСОБА_2 право власності на земельну частку (пай) в розмірі 4,05 умовних кадастрових гектарів, яка належала ОСОБА_4, що померла 04.03.1996 року. Зобов'язано Полствинську сільську раду виділити ОСОБА_2 земельну частку (пай) за рахунок земель резервного фонду Полствинської сільської ради Канівського району Черкаської області (а.с.9-10).
З державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 836608 вбачається, що ОСОБА_2 належить земельна ділянка площею 2,8208 га., кадастровий номер 7122086200:01:001:0461, яка розташована: Черкаська область, Канівський район, Полствинська сільська рада, за межами населеного пункту. Дана земельна ділянка відповідно до плану меж земельної ділянки має прямокутну форму (а.с.11, 13).
З відповіді ДП Центр державного земельного кадастру вбачається, що при виготовленні технічної документації стало відомо, що на одну земельну ділянку було видано два державні акти, тому площа та конфігурація земельної ділянки позивача є іншими (а.с.15).
З технічної документації вбачається, що конфігурація земельної ділянки змінено та зменшено її площу до 2,7621 га, точки повороту меж вказаної земельної ділянки 14 шт. (а.с.17-37).
За правилами ст.ст. 12, 81 ЦК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обовязків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст. 391 ЦК України - власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до статті 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі та у порядку, встановленому законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною 2 статті 353 цього Кодексу.
В силу ч. 1, 4, 8, 12 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. У разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у звязку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до ДЗК. Межі суміжних земельних ділянок приватної власності можуть бути змінені їх власниками без формування нових земельних ділянок за технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
В силу ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до пункту 7 ПП ВСУ Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ № 7 від 16.04.2004, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 ЗК України шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів захисту (стаття 16 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обгрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або достовірності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову (ч.4 ст. 206 ЦПК України).
Таким чином, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог позивача, оскільки він є законним власником земельної ділянки, форма якої була визначена в правовстановлюючих документах, і порушення його права володіння не може бути порушене, що і визнано в судовому засіданні представником відповідача, тому позов підлягає до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 12, 81-82, 89, 200, 206, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру Черкаська регіональна філія Центру ДЗК про визнання дій неправомірними та зобов'язання виготовити технічну документацію із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із внесенням даної ділянки до національної кадастрової системи відповідно до Державного акту серії ЯИ № 836608 від 13.01.2010 року - задовольнити.
Визнати дії Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру Черкаська регіональна філія Центру ДЗК по виготовленню недостовірної технічної документації із землеустрою на замовлення ОСОБА_2 неправомірними та зобов'язати Державне підприємство Центр Державного земельного кадастру Черкаська регіональна філія (18008, м. Черкаси, б-р Шевченка, 135, код ЄДРПОУ 26424660) виготовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 2,8208 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку ЯИ № 836608, виданого 13.01.2010 року на ім'я ОСОБА_2.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 11.03.2019.
Головуючий /підпис/ ОСОБА_5
Згідно оригіналу, який знаходиться в матеріалах справи № 697/2734/18
Головуючий Г . С . ОСОБА_5
Суд | Канівський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2019 |
Оприлюднено | 12.03.2019 |
Номер документу | 80354397 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
Русаков Г. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні