Рішення
від 06.03.2019 по справі 328/2514/18
ТОКМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

328/2514/18

06.03.2019

2/328/236/19

РІШЕННЯ

Іменем України

06 березня 2019 року м.Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області в складі головуючого судді Коваленка П.Л., за участю секретаря судового засідання Баздирь О.Л., позивача ОСОБА_1, розглянувши у судовому засіданні в м.Токмак за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за законом,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Токмацького районного суду Запорізької області з позовною заявоюдо ОСОБА_2 сільської ради про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за законом після померлого 23 березня 2005 року ОСОБА_3.

Позовні вимоги обґрунтовує наступним.

23 березня 2005 року помер дядько позивача - ОСОБА_4. Після смерті ОСОБА_3відкрилася спадщина на все його майно, у тому числі, право на земельну ділянку (пай), у вигляді сільськогосподарських угідь, в розмірі 1,5000 умовних кадастрових гектарів, що знаходиться на території ОСОБА_2 сільської ради Токмацького району Запорізької області. Спадкоємцем за законом є позивач, який спадщину у встановлений строк не прийняв. Для отримання свідоцтва про право на спадщину 15 червня 2017 року позивач звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті померлого ОСОБА_3 У видачі свідоцтва нотаріус відмовила у зв'язку з пропуском позивачем строку для прийняття спадщини . Пропуск строку прийняття спадщини позивач обґрунтовує тим, що після смерті ОСОБА_3 тільки в 2017 році дізнався про наявність спадкового майна. Також зазначив, що має трьох неповнолітніх дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2. В період для подання заяви про прийняття спадщини донька позивача ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, потрапила до лікарні та знаходилася на стаціонарному лікуванні в дитячому відділі Токмацької ЦРЛ . Відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом порушує право позивача на спадкування за законом, за захистом якого позивач змушений звернутись до суду. Враховуючи вищезазначене, просить визначити додатковий строк тривалістю у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, відкритої після померлого 23 березня 2005 року ОСОБА_3.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позові.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав через канцелярію суду письмову заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Суд з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 звернувся до Токмацького районного суду Запорізької області з позовною заявоюдо ОСОБА_8 про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за законом після померлого 23 березня 2005 року ОСОБА_3.

Ухвалою судді Токмацького районного суду Запорізької області Коваленка П.Л. від 26.11.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

На підставі клопотання позивача про заміну відповідача, ухвалою суду від 18.01.2019 замінено первісного відповідача ОСОБА_8 на належного відповідача ОСОБА_2 сільську раду.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених ЦПК України випадках.

Відповідно до п.11 ч.1 ст.346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника та ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкові відносини в Україні регулюються Цивільним кодексом України , Законом України від 2 вересня 1993 року №3425-ХІІ "Про нотаріат" , іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами.

Судом встановлено, що 23 березня 2005 року помер дядько позивача - ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ЖС №392481 від 13.06.2017, який був рідним братом матері позивача - ОСОБА_9.

01 грудня 2015 року померла мати позивача - ОСОБА_10, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ЖС № 345388 від 01.12.2015.

Родинні відносини позивача зі спадкодавцем ОСОБА_4 підтверджуються копією свідоцтва про народження ОСОБА_9 І-УР № 428846 від 26.10.1960, копією Витягу м з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 09.06.2017, копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України ОСОБА_3, копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії ІІ-ЖС №316410 від 05.10.1979.

Після смерті ОСОБА_3відкрилася спадщина на все його майно, у тому числі, право на земельну ділянку (пай), у вигляді сільськогосподарських угідь, в розмірі 1,5000 умовних кадастрових гектарів, що знаходиться на території ОСОБА_2 сільської ради Токмацького району Запорізької області, що підтверджується копією сертифікату на земельну ділянку (пай) серії ЗП №0070849.

Спадкоємці, які прийняли спадщину, відсутні, спадкова справа після смерті ОСОБА_3не відкривалася, що підтверджується листом Токмацької районної державної нотаріальної контори Запорізької області від 12.01.2019 № 36/01-16.

15 червня 2017 року позивач звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті померлого ОСОБА_3. Нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом з причини пропуску позивачем шестимісячного строку для прийняття спадщини. До нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини позивач не подавав, разом зі спадкодавцем на день його смерті не проживав та не був зареєстрований. За цих підстав, свідоцтво про право на спадщину за законом нотаріусом не може бути видано. Свою відмову у вчиненні відповідної нотаріальної дії нотаріус виклала в Постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 15 червня 2017 року №574/02-31.

Відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину порушує право позивача на спадкування за законом, за захистом якого позивач змушений звернутись до суду.

Письмові докази відповідають вимогам ст.ст.77-79 ЦПК України і враховуються судом відповідно до ч.3 ст.89 ЦПК України.

Згідно з ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (дня смерті, згідно зі ч.2 ст.1220 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Закон не містить вичерпного переліку обставин, які можуть бути визнані поважними причинами, з яких спадкоємець не подав заяву про прийняття спадщини у встановлений законом шестимісячний строк, однак ці обставини мають бути такими, що унеможливлювали або утруднювали її своєчасне подання.

Судом встановлено, що на теперішній час позивач є спадкоємцем п'ятої черги за законом після смерті дядька. Протягом встановленого законом строку звернення до нотаріальної контори після смерті дядька позивач не звернувся із заявою про прийняття спадщини. Пропуск строку прийняття спадщини позивач обґрунтовує тим, що після смерті ОСОБА_3 тільки в 2017 році дізнався про наявність спадкового майна. Також зазначив, що має трьох неповнолітніх дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2. В період для подання заяви про прийняття спадщини донька позивача ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, потрапила до лікарні та знаходилася на стаціонарному лікуванні в дитячому відділі Токмацької ЦРЛ.

В постанові Верховного Суду від 05.12.2018 у справі №717/1796/16-ц зазначено, що судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини, невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови. Проте, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємця, складні умови праці, які пов'язані із тривалими відрядженнями, у тому числі закордонними, перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України, відбування покарання, з чим пов'язана неможливість прибуття для прийняття спадщини тощо.

На підтвердження поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, крім необізнаності щодо спадкового майна, позивач надав копію епікризу історії хвороби своєї доньки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно з якою ОСОБА_6 перебувала на стаціонарному лікування в дитячому відділенні Токмацької ЦРЛ в період з 14.08.2005 по 22.08.2005.

Судом встановлено, що ОСОБА_4помер 23.03.2005, шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини закінчився 23.09.2005, позивач звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті дядька 15.06.2017.

Враховуючи те, що в позивача взагалі не було перешкод для подання заяви про прийняття спадщини після смерті дядька ОСОБА_3в шестимісячний строк, а наведені ним причини пропуску є неповажними, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Дана позиція суду узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у Постанові цього суду від 08.01.2019 у справі № 707/1023/17 .

На підставі викладеного в задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст.1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст.13, 77-79, 89, 259, 263-265 ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за законом - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суд повідомляє учасникам справи веб-адресу сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою вони можуть отримати інформацію по даній справі: http://court.gov.ua/fair.

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, рнокпп НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 71724, Запорізька область, Токмацький район, село Нове, вулиця Центральна, 44 .

Відповідач: ОСОБА_2 сільська рада, код в ЄДРПОУ 20511889, місце знаходження: 71724, Запорізька область, Токмацький район, село Нове, вулиця Центральна, 12 .

Повне рішення буде виготовлено 12.03.2019.

Суддя:

СудТокмацький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення06.03.2019
Оприлюднено12.03.2019
Номер документу80372465
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —328/2514/18

Рішення від 06.03.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Рішення від 06.03.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 08.02.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 07.02.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 18.01.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 26.11.2018

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні