Справа № 658/799/19
(провадження №2-о/658/48/19)
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2019 року м.Каховка
Каховський міськрайонний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Подіновської Г.В.,
за участю секретаря Марчук В.І.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Каховці Херсонської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Каховський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини,
встановив:
Заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, посилаючись на те, що 11.12.2015 року у неї народилася донька ОСОБА_2
При зверненні заявником до Каховського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області з питання реєстрації своєї доньки їй було роз'яснено, що документ, пред'явлений для реєстрації дитини зразка, що використовується на тимчасово окупованій території, не відповідає вимогам законодавства України, а тому відсутні підстави для державної реєстрації народження дитини.
Просить суд заявлені вимоги задовольнити та встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим у м. Ялта у матері ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України.
В судове засідання заявник не з'явилася, надала заяви про розгляд справи у її відсутність, на задоволенні заявлених вимог наполягала.
Представник заінтересованої особи - Каховського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив. Заперечень та клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило.
В судовому засіданні встановлено, що 11.12.2015 року ОСОБА_1, яка є громадянкою України, перебуваючи на тимчасово окупованій території АР Крим, м. Ялта, народила дівчинку, про що їй було видано медичне свідоцтво про народження, яке відповідно до ст. 9 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України є недійсними і не створює правових наслідків (а.с. 11).
Згідно ч. 1 ст.4 ЦПК, України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України , суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України , суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України , батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно до ст.13 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану , якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України від 15.04.2014 року, сухопутна територія Автономної республіки Крим та м. Севастополя, внутрішні води України цих територій визначаються окупованою територією.
Згідно ч. 2, ч. 3 ст. 9 цього ж Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом та будь-який акт (рішення, документ), виданий ними є недійсним і не створює правових наслідків.
Громадянам України, які виїхали за межі тимчасово окупованої території ст. 18 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України від 15.04.2014 року гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року , дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Таким чином, відсутність свідоцтва про народження дитини позбавляє ОСОБА_1, яка є громадянкою України, зареєструвати дитину та реалізувати права та обов'язки, пов'язані із народженням дитини.
Іншим шляхом встановити цей факт заявник не має можливості.
На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що заявник не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини, зокрема медичне свідоцтво про народження, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог ОСОБА_1, щодо встановлення факту народження її дитини, оскільки реєстрація народження дитини неможлива без відповідного рішення суду, а тому заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 315 - 319 ЦПК
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 (місце проживання : ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт серії ЕЕ 666997, виданий 1 відділом Ялтинського МУ ГУ МВС України в м.Ялта 20.06.2002 року), заінтересована особа: Каховський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (місце знаходження: м. Каховка Херсонської області, вул. Панкеєвська, 3, ЄДРПОУ: 04060252) про встановлення факту народження дитини - задовольнити повністю.
Встановити факт народження 11.12.2015 року дитини жіночої статі ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, у м. Ялта у матері ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України.
Підставою для внесення до актового запису про народження 11.12.2015 року дитини жіночої статі ОСОБА_2 відомостей про батьків записати відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, а саме: матір ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянку України та батька ОСОБА_3, громадянина України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Каховський міськрайонний суд Херсонської області.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: Г. В. Подіновська
Суд | Каховський міськрайонний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2019 |
Оприлюднено | 12.03.2019 |
Номер документу | 80374709 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
Подіновська Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні