Рішення
від 12.03.2019 по справі 647/3269/18
БЕРИСЛАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 647/3269/18

№ провадження 2/647/19/2019

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.03.2019 року Бериславський районний суд Херсонської області

у складі: головуючого судді Миргород В.С.

за участю секретаря Татаровської І.В.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Бериславі Херсонської області справу за позовом ОСОБА_1, від імені та в інтересах якої діє адвокат Ташкова Анастасія Олександрівна до Ольгівської сільської ради Бериславського району Херсонської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

за участю представників сторін:

від позивача - представник адвокат Такова А.О. не прибула, надала заяву про розгляд справи без її участі;

від відповідача: представник не прибув, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, суд -

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Бериславського районного суду Херсонської області знаходиться справа з позовом ОСОБА_1 до Ольгівської сільської ради Бериславського району Херсонської області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Ольгівка, Бериславського району, Херсонської області померла ОСОБА_5. Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки, що розташована на території Ольгівської сільської ради Бериславського району Херсонській області. На випадок смерті ОСОБА_5 розпорядилася належним їй майном залишивши заповіт, відповідно до якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що їй буде належати на день її смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла ОСОБА_1. Ні на момент складання заповіту, ні на час смерті заповідача їй не було відомо про існування вказаного заповіту. Про існування заповіту, так само як і про наявність спадкового майна, їй стало відомо лише в листопаді 2018 року від посадових осіб органу місцевого самоврядування. Вважає, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини. Крім того, в 2010 році позивач хворіла на онкозахворювання, перенесла оперативне втручання, весь 2010 рік і на початку 2011 року проходила лікування. Просила суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_5, тривалістю три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Ухвалою Бериславського районного суду Херсонської області від 10.12.2018 року провадження у даній справі було відкрито та призначено підготовче судове засідання.

Позивач в судове засідання не з'явилася, від її представника до суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, на задоволенні позовних вимогах наполягала в повному обсязі.

Від представника відповідача на дійшла заява про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення позову не заперечував.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У відповідності до ст.223 ЦПК України, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності сторін, належних чином повідомлених про день, місце та час розгляду справи на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до п.п. 3,4 п. 5 ст. 12 ЦПК України - суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє захисту їхніх прав у випадках встановлених нормами ЦПК України.

Під час розгляду цієї цивільної справи судом були створені всі умови для реалізації прав та виконання обов'язків учасниками судового розгляду, у тому числі й в частині надання доказів на підтвердження позовних вимог.

З огляду на вищенаведене, суд розглядає справу на підставі тих доказів, які є у матеріалах справи і вважає, що їх достатньо для розгляду цієї справи по суті.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до п. 4 ст. 206 ЦПК ЦУкраїни, у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до статті 1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Ольгівка, Бериславського району, Херсонської області померла ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3, виданим Ольгівською сільською радою Бериславського району Херсонській області, актовий запис № 9.(а.с. 13), яка згідно свідоцтва про народження НОМЕР_4 від 16.08.1966 року була матір'ю ОСОБА_6 (а.с.15).

До шлюбу позивач ОСОБА_1 ( свідоцтво про шлюб НОМЕР_5 видане 07.12.1990 року - а.с. 16) , згідно свідоцтва про народження НОМЕР_6 виданого 25.11.1971 року , носила прізвище ОСОБА_1 , батьком якої зазначено ОСОБА_6(а.с.16).

Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина до складу якої входить земельна ділянка площею 1,23 га, яка розташована на території Ольгівської сільської ради Бериславського району Херсонської області відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_7 від 20.08.2002 року з цільовим призначенням - ведення товарного сільськогогосподарського виробництва, виданого на підставі розпорядження Бериславської райдержадміністрації від 26.04.2002 року № 225 (а.с. 18), яку вона успадкувала після смерті ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 (свідоцтво про смерть НОМЕР_8 від 16.02.2007 року - а.с.14).

Згідно довідки Ольгівської сільської ради від 19.11.2018 року № 1693, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 проживав та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_3. Разом з ним на момент смерті була зареєстрована та проживала його мати - ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 17) .

Відповідно до довідки Ольгівської сільської ради від 19.11.2018 року № 1692, ОСОБА_5,ІНФОРМАЦІЯ_3 з 22.07.1982 року по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 була зареєстрована та проживала за адресою6 АДРЕСА_3. Разом з нею за цією адресою на день її смерті ніхто не був зареєстрований та не проживав (а.с.17).

На випадок смерті ОСОБА_5 розпорядилася належним їй майном залишивши заповіт, відповідно до якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що їй буде належати на день її смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла ОСОБА_1. Заповіт посвідчений секретарем виконкому сільської ради Г.М. Воробйовою та зареєстровано в реєстрі за № 19. (а.с.11)

Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до положень ч.1,3 ст.1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Частиною 1 статті 1269 ЦК України, передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно листа приватного нотаріуса Бериславського районного нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Симутенко Тетяни Григорівни № 455/01-16 від 22.11.2018 року, вбачається, що у зв'язку з пропущенням строку для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5, позивачу запропоновано звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.12).

З огляду на ч. ч. 1, 2, 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. За ч. ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз'яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Норми процесуального права передбачають, що обставини цивільних справ з'ясовуються судом на засадах змагальності, в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

Обов'язок доведення поважності причин пропуску встановленого законодавством строку для подання заяви про прийняття спадщини лежить на позивачу, оскільки відповідно до ч.1 ст.81, ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

В абз. 6 п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , зазначено, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Судом встановлено, що у встановлений законом строк позивач не звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини з поважної причини, оскільки ні на момент складання заповіту, ні на час смерті заповідача їй не було відомо про існування вказаного заповіту, крім того згідно виписка із медичної карти стаціонарного хворого № 1153 відділення пухлин печінки, підшлункової залози та онковаскулярної хірургії Національного інституту раку, ОСОБА_1 з березня 2010 року має онкологічне захворювання, яке лікувалося шляхом променевої терапії, згодом було проведено оперативне лікування - пангістеректомія 3-го типу (30.06.2010 року), згодом було продовжено лікування. 12.07.2010 року було постановлено діагноз аденосквамозна карцинома шийки матки G3 з вростанням в цервікальний канал. Після проведеного відповідного лікування та обстеження 23.01.2011 року була праведена ще одна операція (а.с.32). За змістом позовної заяви, про існування заповіту, так само як і про наявність спадкового майна, їй стало відомо лише в листопаді 2018 року від посадових осіб органу місцевого самоврядування.

Враховуючи все вищевикладене, виходячи з сукупності усіх обставин, що виникли у справі, а саме, що свідоцтва про право на спадщину не видавалося, позивач в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє порушене право не може, тому суд вважає доцільним визнати поважною причину пропуску позивачем терміну для прийняття спадщини та визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5.

Відповідно до п. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

На підставі ст. 1216-1218, 1261, 1268, 1270 ЦК України, Постанови №7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування Постанови № 6 Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року Про узагальнення судової практики розгляду цивільних справ про спадкування , керуючись ст.ст. 12, 13, 77, 81, 211, 259, 247, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1, від імені та в інтересах якої діє адвокат Ташкова Анастасія Олександрівна до Ольгівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_5, тривалістю три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Херсонської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення, однак з врахуванням п. 15.5 розділу ХII "Перехідні положення" ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до Херсонського апеляційного суду через Бериславський районний суд Херсонської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua

Повне рішення складено 12.03.2019 року

Позивач ОСОБА_1, АДРЕСА_1, Реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1

Представник позивача Ташкова Анастасія Олександрівна , АДРЕСА_2 , Контактний телефон: НОМЕР_2

Відповідач Ольгівська сільська рада Бериславського району Херсонської області, Херсонська область, Бериславський район, с. Ольгівка, вул.. Миру, б. 10-а Ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 26348446.

Суддя В. С. Миргород

СудБериславський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення12.03.2019
Оприлюднено13.03.2019
Номер документу80400172
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —647/3269/18

Рішення від 12.03.2019

Цивільне

Бериславський районний суд Херсонської області

Миргород В. С.

Ухвала від 10.12.2018

Цивільне

Бериславський районний суд Херсонської області

Миргород В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні