Справа № 909/20/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.03.2019 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Стефанів Т. В.
секретар судового засідання Попович Л. І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом: Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк"
до відповідача: Івано-Франківського спортивно-культурного центру "Бліц" шахової асоціації незрячих України
до відповідача: ОСОБА_2
про стягнення солідарно заборгованості за кредитним договором від 30.09.2013 в сумі 210000 грн 00 коп.
представники сторін в судове засідання не з'явилися
ВСТАНОВИВ: Акціонерне товариство Комерційний банк "ПриватБанк" звернулося до суду з позовом до Івано-Франківського спортивно-культурного центру "Бліц" шахової асоціації незрячих України та ОСОБА_2 про стягнення солідарно заборгованості в сумі 210000 грн 00 коп.
Позовну заяву обґрунтовує тим, що Івано-Франківський спортивно-культурний центр "Бліц" шахової асоціації незрячих України, як позичальник, а ОСОБА_2, як поручитель, не виконали обов'язків по поверненню кредиту за договором від 30.09.2013 у розмірі 210000 грн 00 коп. Відповідно до ст.ст. 509, 526, 530, 543, 554, 610, 1049 ЦК України просить стягнути з відповідачів вказану заборгованість в солідарному порядку.
Ухвалою суду від 04.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 31.01.2019; встановлено сторонам відповідні строки на подання відзиву, відповіді на відзив та заперечення на відповідь на відзив.
31.01.2019 судом відкладено підготовче засідання на 19.02.2019, про що зазначено у протоколі судового засідання від 31.01.2019. Про дату та час розгляду справи сторони повідомлені ухвалами - викликами в судове засідання від 31.01.2019.
Ухвалою суду від 19.02.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 12.03.2019.
Представники сторін в судове засідання 12.03.2019 не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені. Про причини неявки повноважних представників сторони суду не повідомили.
Поштова кореспонденція направлялась сторонам на адреси, зазначені у витягах з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Судом встановлено, що ухвалу суду від 19.02.2019 представнику позивача вручено 28.02.2019, що підтверджує витяг з даними веб-сайту Укрпошти: http://ukrposhta. ua/vidslidkuvati-forma-poshuku. На даний час повідомлення про вручення поштового відправлення до суду не повернулося.
Ухвали суду від 19.02.2019 від відповідачів повернулися до суду з відміткою Укрпошти "за закінченням встановленого терміну зберігання".
Неотримання судової повістки (ухвали суду) відповідачами зумовлено необ'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою відповідачів щодо отримання кореспонденції, яка надійшла на їхню адресу.
Згідно п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
З урахуванням наведеної норми закону, ухвали суду від 19.02.2019 слід вважати врученими відповідачам належним чином.
Відповідно до ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки а також у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Відповідачі не скористалися правом стосовно надання відзивів на позов.
Частиною 9 ст. 165 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Матеріали справи не містять жодних клопотань учасників судового процесу.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази у відповідності до ст. 86 ГПК України, суд встановив наступне.
Івано-Франківським спортивно-культурним центром "Бліц" шахової асоціації незрячих України підписано заяву про приєднання до умов та правил надання банківських послуг від 30.09.2013 та відкриття рахунку (поточних рахунків НОМЕР_2, НОМЕР_3; карткового рахунку НОМЕР_4).
Зі змісту вказаної заяви вбачається, що підписавши дану заяву позивач висловив свою згоду з Умовами та правилами надання банківських послуг, які знаходяться на сайті банку, Тарифами банку, що разом з даною заявою складають договір банківського обслуговування та засвідчив згоду на ведення з ПАТ КБ "Приватбанк" документообігу, в тому числі підписання угод, договорів, додаткових угод до них, заяв, актів, платіжних та інших документів, як шляхом власноручного підписання, так і шляхом накладення електронного цифрового підпису, отриманого в порядку, передбаченому Умовами та Правилами надання банківських послуг. Своїм підписом позивач приєднався і зобов'язався виконувати умови, викладені в Умовах та правилах надання банківських послуг, Тарифах банку, договорі банківського обслуговування в цілому. У заяві також зазначено, що відносини між банком та клієнтом можуть вирішуватися, як шляхом підписання окремих договорів або додаткових угод до цього договору, так і шляхом обміну інформацією, погодження з банківського обслуговування з клієнтом через веб-сайт банку чи інший інтернет/sms-ресурс, що зазначено банком.
Умови та правила надання банківських послуг, які були чинні на день підписання заяви (30.09.2013) та на день подання заявки на гарантований платіж в сумі 210000 грн 00 коп. (15.03.2017), доступні на сайті АТ КБ "Приватбанк" за посиланням-https://privatbank.ua/terms.
Умовами та правилами надання банківських послуг (в редакції, на момент підписання заяви відповідачем) (надалі - Умови та правила) визначено, що банк ПАТ КБ "Приватбанк", керуючись законодавством України, публічно пропонує широкому та необмеженому колу осіб можливість отримання банківських послуг, для чого публікує Умови та правила надання банківських послуг.
При укладенні договорів та угод, або вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання клієнта до Умов та правил надання банківських послуг (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі), банк і клієнт допускають використання підписів клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів та угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі (п. 3.2.2.1.16 Умов та правил).
У заяві від 30.09.2013 визначено, що відповідач - Івано-Франківський спортивно-культурний центр "Бліц" шахової асоціації незрячих України, підписавши її, приєднався до Умов та правил. При цьому останній не надав жодних заперечень щодо положень цих Умов та правил, а тому слід вважати, що представник Івано-Франківського спортивно-культурного центру "Бліц" шахової асоціації незрячих України був обізнаний та йому були зрозумілі положення договору, якими регулюватимуться правовідносини між банком та спортивно-культурним центром, в тому числі умови надання кредиту за послугою "Гарантовані платежі".
Дані умови, в силу п. 3.2.3.1 Умов та правил, передбачають зобов'язання банку при наявності вільних коштів надати клієнту кредит у вигляді відновлюваної кредитної лінії, з лімітом і на цілі, зазначені в заявці на договірне списання (далі - "гарантований платіж" або "заявка"), в обмін на зобов'язання клієнта по поверненню кредиту, сплати відсотків, винагороди в обумовлені цим договором строки. Відновлювана кредитна лінія (далі - "кредит") надається банком для виконання клієнтом платежів за заявками на договірне списання з датою виконання в майбутньому (гарантованим платежам), термін повернення яких не перевищує терміну повернення кредиту, і які можуть бути змінені або скасовані позичальником за згодою одержувача (шляхом підтвердження через дистанційний канал банківського обслуговування Інтернет - клієнт - банк "Приват 24"), шляхом перерахування банком кредитних коштів на рахунок 3648, з наступним перерахуванням у дату виконання на поточний рахунок одержувачів, зазначених в заявці.
Відповідно до Умов та правил (в редакції на момент підписання заяви від 30.09.2013) зміни до цих умов і правил надання банківських послуг вносяться банком щомісяця в односторонньому порядку у випадках, не заборонених чинним законодавством України (п. 1.1.6.1 Умов та правил).
Зміни, внесені в Умови та правила, діють з моменту їх публікації на сайті, але не пізніше підтвердження змін діями клієнта щодо використання послуг банку (п. 1.1.6.4 Умов та правил).
Враховуючи викладене, відповідач - Івано-Франківський спортивно-культурний центр "Бліц" шахової асоціації незрячих України на момент підписання заяви був обізнаний і погодився, що банк має право вносити зміни в Умови і правила, а позичальник при користуванні послугами банку зобов'язався ознайомлюватися з Умовами і правилами, які є чинними на момент отримання відповідних послуг від банку.
Відповідач - Івано-Франківський спортивно-культурний центр "Бліц" шахової асоціації незрячих України подавав заявки на гарантований платіж від 21.11.2013 на суму 55000 грн 00 коп.; від 25.12.2013 на суму 180000 грн 00 коп.; від 24.01.2014 на суму 151200 грн 00 коп.; від 24.01.2014 на суму 30000 грн 00 коп.; від 03.03.2014 на суму 90000 грн 00 коп.; від 13.03.2014 на суму 100000 грн 00 коп.; від 25.04.2014 на суму 100000 грн 00 коп.; від 03.06.2014 на суму 70000 грн 00 коп.; від 12.01.2015 на суму 199962 грн 00 коп.; від 12.05.2015 на суму 5000 грн 00 коп.; від 13.05.2015 на суму 172200 грн 00 коп.; від 11.06.2015 на суму 30750 грн 00 коп.; від 23.06.2015 на суму 5000 грн 00 коп.; від 26.06.2015 на суму 192000 грн 00 коп.; від 15.07.2015 на суму 156000 грн 00 коп.; від 13.10.2015 на суму 5000 грн 00 коп.; від 27.11.2015 на суму 6000 грн 00 коп.; від 19.02.2016 на суму 194250 грн 00 коп.; від 03.06.2016 на суму 147450 грн 00 коп.; від 29.08.2016 на суму 67803 грн 29 коп.; від 20.09.2016 на суму 90000 грн 00 коп.; від 20.09.2016 на суму 30000 грн 00 коп.; від 21.10.30216 на суму 183613 грн 50 коп.; від 12.12.2016 на суму 6000 грн 00 коп.; від 12.12.2016 на суму 11880 грн 00 коп.; від 13.01.2017 на суму 184950 грн 00 коп.; від 15.03.2017 на суму 210000 грн 00 коп.
У заявці від 15.03.2017 вказано, що операція по ній виконується відповідно до вимог Умов та правил надання банківських послуг - розділу 3.1.1, 3.2.2 або окремо укладених з клієнтом договорів, які регулюють надання послуги "Гарантований платіж". У випадку, якщо виконання даної заявки здійснюється з використанням наданих Приватбанком кредитних коштів, то дана заявка разом з Умовами та правилами надання банківських послуг і Тарифами банку є кредитно-заставним договором. Строк повернення кредиту - 25.03.2017.
Підписавши дану заявку Івано-Франківський спортивно-культурний центр "Бліц" шахової асоціації незрячих України приєднався і погодився з умовами, які викладені в Умовах та правилах надання банківських послуг, тарифах Приватбанку, які розміщені на офіційному сайті банку і діють станом на 15.03.2017. Заявка підписана клієнтом в системі інтернет-клієнт-банк Приват 24.
Матеріали справи не містять єдиного договору, який би регулював питання надання послуги "Гарантований платіж", а тому надання вказаної послуги регулюється Умовами та правилами надання банківських послуг.
При цьому заявками відповідача - Івано-Франківського спортивно-культурного центру "Бліц" шахової асоціації незрячих України та випискою про рух коштів по рахунку підтверджується те, що з 21.11.2013 відповідач звертався з відповідними заявками до банку про надання йому послуги "Гарантований платіж". Жодних заперечень щодо розміру кредитного ліміту, положень Умов та правил від позичальника не надходило.
Відтак, слід зробити висновок, що відповідач - Івано-Франківський спортивно-культурний центр "Бліц" шахової асоціації незрячих України використовував кошти у розмірі 210000 грн 00 коп., надані банком за послугою "Гарантовані платежі" на умовах, що були визначені Умовами і правилами в редакції станом на 15.03.2017 (як передбачено в заявці).
Зважаючи на те, що з наданого позивачем витягу з Умов та правил неможливо встановити, чи саме в такій редакції умови та правила були чинні, діяли на час використання коштів та підлягають застосуванню, суд враховує ті Умови та правила, які були чинні станом на 15.03.2017 та розміщені на офіційному сайті ПАТ КБ "Приватбанк", які доступні за таким посиланням: https://privatbank.ua/terms, повний договір, актуальний станом на 01.03.2017.
Під датою виконання заявки сторони погодили дату зарахування кредитних коштів на поточний рахунок одержувача, зазначеного в заявці клієнта. У випадку, якщо термін виконання гарантованого платежу був скорочений одержувачем без узгодження із Клієнтом (відповідно до п. 3.1.1.74 Умов та правил), то термін повернення кредиту вважається незміненим. Клієнт погашає заборгованість по кредиту у розмірі, зазначеному в заявці клієнта, в дату повернення кредиту, але не пізніше 30 днів після настання терміну повернення кредиту (п. 3.2.2.2 Умов та правил).
В заявці вказано строк повернення кредиту 25.03.2017, який припадає на вихідний день, а тому відповідно до ст. 254 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) переноситься на наступний за ним робочий день 27.03.2017. Відповідно закінчення 30-денного строку для повернення кредиту - 25.04.2017.
Кредит надається, зокрема, в обмін на зобов'язання клієнта з повернення кредиту (п. 3.2.2.6.3 Умов та правил).
Позичальник повернув кредит частково. Згідно з виписками про рух коштів по рахунках та розрахунками позивача сума непогашеної заборгованості Івано-Франківського спортивно-культурного центру "Бліц" шахової асоціації незрячих України за заявкою від 15.03.2017 становить 210000 грн 00 коп.
Між ОСОБА_2, як поручителем, та АТ КБ "Приватбанк", як кредитором, укладено договір поруки № POR1413876070679 від 21.10.2014.
Предметом цього договору є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання Івано-Франківським спортивно-культурним центром "Бліц" шахової асоціації незрячих України зобов'язань за умовами приєднання до: розділу 3.2.1 "Кредитний ліміт" Умов та правил надання банківських послуг, далі "Угода 1" щодо здійснення проплат, зокрема, кредиту в розмірі 200000 грн 00 коп.; розділу 3.2.2 "Кредит за послугою "Гарантовані платежі" Умов та правил надання банківських послуг, далі "Угода 2" щодо здійснення проплат, зокрема, кредиту в розмірі 200000 грн 00 коп. Якщо під час виконання "Угоди 2" зобов'язання боржника, що забезпечені цим договором збільшуються внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладенні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов'язань за "Угодою 2" в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні (п. п. 1.1.1 та п. п. 1.1.2 п. 1.1 договору).
Поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов'язань за "Угодою 1" та "Угодою 2" в тому ж розмірі, що й боржник включаючи, зокрема, сплату кредиту (п. 1.2 договору).
Пунктом 2.1.2 договору визначено, що у випадку невиконання боржником будь-якого зобов'язання, передбаченого п. 1.1 цього договору, кредитор має право направити поручителю вимогу із зазначенням невиконаного зобов'язання. Ненаправлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права кредитора звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов'язання або вимагати від поручителя виконання взятих на себе зобов'язань іншими способами. Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник у випадку невиконання боржником зобов'язань за порушення поручителем зобов'язань за "Угодою 1" і/та "Угодою 2", незалежно від факту направлення чи ненаправлення кредитором поручителю передбаченої даним пунктом вимоги.
Як зазначено в п. п. 2.4.1 п. 2.4 договору поручитель зобов'язаний виконати зобов'язання боржника, зазначеній в направленій кредитом вимозі згідно п. п. 2.1.2 п. 2.1 цього договору.
Сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов'язань за "Угодою 1 і/або Угодою 2" цей договір припиняє свою дію (п. 4.1 договору).
Позивач надсилав боржнику та поручителю претензію від 11.01.2018 № 31121ІFІUS057 з вимогами погасити заборгованість, про що свідчать фіскальний чек від 29.01.2018, список згрупованих поштових відправлень, описи вкладення від 24.01.2018.
Суд вважає доводи позивача обґрунтованими з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Частиною 2 ст. 184 ГК України визначено, що укладення договору на основі вільного волевиявлення сторін може відбуватися у спрощений спосіб або у формі єдиного документа, з додержанням загального порядку укладення договорів, встановленого ст. 181 ГК України.
Згідно зі ст. 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції (ч. 1 ст. 640 ЦК України).
За приписами ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 634 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Згідно з ч. 2 ст. 638 ЦК України сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 ЦК України, якщо інше не встановлено параграфом 2 глави 71 ЦК України і не випливає із суті кредитного договору (ст. 1054 ЦК України).
За договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком (ч. 1 ст. 1066 ЦК України). Клієнт зобов'язаний сплатити плату за виконання банком операцій за рахунком клієнта, якщо це встановлено договором (ч. 4 ст. 1068 ЦК України). Якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов'язки сторін, пов'язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 ЦК України), якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 1069 ЦК України).
Зважаючи на специфіку порядку укладення публічного договору, відповідач, підписавши заяву від 30.09.2013, приєднався до Умов та правил надання банківських послуг, в результаті чого між ПАТ КБ "Приватбанк" та Івано-Франківським спортивно-культурним центром "Бліц" шахової асоціації незрячих України в письмовій формі було укладено змішаний договір, який містить елементи як кредитного договору, так і договору банківського рахунку, погодивши при цьому всі їх істотні умови.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Банк свої зобов'язання щодо надання кредиту виконав належним чином, відповідач - Івано-Франківський спортивно-культурний центр "Бліц" шахової асоціації незрячих України кредит у встановлені строки повністю не повернув.
Виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, порукою (ч. 1 ст. 546 ЦК України).
Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним (ст. 547 ЦК України).
Статтею 553 ЦК України передбачено, що поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ч. 2 ст. 554 ЦК України).
Статтею 559 ЦК України визначено підстави припинення поруки. Зокрема, ч. 1 ст. 559 ЦК України передбачено, що порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання, а також у разі зміни зобов'язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.
Зміна договору відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом, і вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 ЦК України).
Умовами договору поруки чітко визначено, що збільшення розміру зобов'язань боржника під час виконання "Угоди 2" не потребує додаткових узгоджень з поручителем стосовно збільшення його обсягу відповідальності. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні.
Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки (ч. 4 ст. 559 ЦК України).
Сторони договору поруки, укладеного 21.10.2014 визначили наступний термін його дії: договір припиняється через 15 років після його укладення. Оскільки порука в даному випадку не є припиненою, поручитель зобов'язаний нести відповідальність солідарно з позичальником за невиконання останнім договірних зобов'язань перед кредитором.
Враховуючи вищевикладене, позов слід задоволити в повному обсязі.
Відповідно до приписів ст. 129 ГПК України судовий збір покласти на відповідачів, солідарно.
Керуючись ст. 2, 86, 129, 165, 202, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
позов Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" до відповідачів Івано-Франківського спортивно-культурного центру "Бліц" шахової асоціації незрячих України та ОСОБА_2 про стягнення солідарно заборгованості за кредитним договором від 30.09.2013 в сумі 210000 грн 00 коп. задоволити.
Стягнути солідарно з Івано-Франківського спортивно-культурного центру "Бліц" шахової асоціації незрячих України (вул. Набережна ім. В. Стефаника, буд. 34, кв. 25, м. Івано-Франківськ, 76018; ідентифікаційний код 23797389) та ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; ІПН НОМЕР_1) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" (вул. Грушевського, буд. 1 Д, Печерський район, м. Київ, 01001; ідентифікаційний код 14360570) 210000 грн 00 коп. (двісті десять тисяч грн 00 коп.) - заборгованості за кредитним договором та 3150 грн 00 коп. (три тисячі сто п'ятдесят грн 00 коп.) - судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до п. п. 17.5 п. 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 13.03.2019.
Суддя Т. В. Стефанів
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2019 |
Оприлюднено | 14.03.2019 |
Номер документу | 80415427 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Стефанів Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні