ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
12.03.2019Справа № 910/17365/18
Суддя Господарського суду міста Києва Босий В.П., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом Державної установи Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова Національної академії медичних наук України
до Товариства з обмеженою відповідальністю Біохім-Фарма ЛТД
про стягнення 5 961,02 грн.
ВСТАНОВИВ:
Державна установа Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова Національної академії медичних наук України (надалі - Інститут ім. М.М. Амосова ) звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Біохім-Фарма ЛТД (надалі - Товариство ) про стягнення 5 961,02 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання умов договору постачання №141 від 23.05.2018 відповідачем було поставлено товар неналежної якості, який був вилучений правоохоронними органами в межах кримінального провадження, у зв'язку з чим позивач вказує на наявність правових підстав для стягнення з відповідача вартості неякісного товару в сумі 5 961,02 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.01.2019 відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов та заперечень на відповідь на відзив, позивачу надано строк для подання відповіді на відзив.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно з частиною 4 статті 89 Цивільного кодексу України відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами частини 1 статті 7 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 14.01.2019 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 03022, м. Київ, вул. М. Максимовича, 2.
Однак, 19.02.2019 конверт з ухвалою суду від 14.01.2019 було повернуто до суду відділенням поштового зв'язку з відміткою за закінченням встановленого строку зберігання .
Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського суду міста Києва, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про невручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України Про доступ до судових рішень усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України Про доступ до судових рішень для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України Про доступ до судових рішень ).
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
При цьому, оскільки до суду не надходило клопотань учасників справи або одного з них в порядку частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін, з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, господарський суд розглядає справу без проведення судового засідання.
У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва встановив наступне.
23.05.2018 між Інститутом ім. М.М. Амосова (покупець) та Товариством (постачальник) був укладений договір постачання №141 (надалі - Договір ), відповідно до п. 1.1 якого постачальник зобов'язується у 2018 році поставити покупцеві товари за кодом ДК 021-2015 24320000-3 Основні органічні хімічні речовини (Етанол 96, розчин для зовнішнього застосування 96% та Етанол 70, розчин для зовнішнього застосування 70%), зазначені в специфікації, що додається до цього договору і є його невід'ємною частиною, на умовах DDP-Київ (Інкотермс у редакції 2010), а покупець прийняти і оплатити такі товари.
Пунктом 2.1 Договору передбачено, що постачальник повинен поставити покупцю товар, якість якого відповідає стандартам, зазначеним у нормативній медико-технічній документації виробника, і має відповідні сертифікати якості. Постачальник повинен засвідчити якість товарів, що поставляється, належним товаросупровідним документом, який надсилається разом з товаром.
За змістом п. 2.4 Договору постачальник гарантує якість товару згідно з медико-технічними вимогами покупця. Якість товару підтверджується сертифікатами якості, паспортами та аналітичними протоколами, які надаються постачальником на кожну партію товару, поставленого відповідно до заявки покупця.
У додатку №1 до Договору (специфікації) сторони визначили, що предметом поставки є 3000 флаконів етанолу 96%, загальною вартістю 49 890,00 грн. без ПДВ, та 3000 флаконів етанолу 70%, загальною вартістю 49 890,00 грн. без ПДВ, а всього на суму 106 764,60 грн.
На виконання умов Договору відповідачем була поставлена, а позивачем прийнята та повністю оплачена партія товару - етанол 70 розчин, кількістю 1500 штук, а також етанол 96 розчин, кількістю 1500 штук, що підтверджується видатковою накладною №РН-0000765 від 28.03.2018 та платіжним дорученням №589 від 29.05.2018.
Розпорядженням Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками №7364-1.1/4.0/17-18 від 20.08.2018 було заборонено реалізацію, зберігання та застосування лікарського засобу етанол 96, розчин для зовнішнього застосування 96% по 100 мл у флаконах, серії 010218, з маркуванням виробника ПП Кілафф , Україна, що реалізується суб'єктами господарювання (крім Державної наукової установи Центр інноваційних медичних технологій НАН України ), в тому числі, з фальсифікованим сертифікатом якості.
27.09.20148 слідчим слідчої групи ГСУ НП України на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 04.09.2018 у справі №757/43507/18 у позивача були вилучені документи та залишки лікарського засобу Етанол 986, розчин для зовнішнього застосування 96%, поставлений відповідачем на виконання умов Договору, у кількості 335 флаконів.
Претензією №04-34/2844 від 10.10.2018 позивач звернувся до відповідача з вимогою повернути грошові кошти у розмірі 5 961,02 грн., сплачені за товар неналежної якості, який був постановлений Товариством та вилучений правоохоронними органами в межах кримінального провадження №12018000000000134.
Спір у справі виник у зв'язку з невиконанням відповідачем обов'язку поставити товар належної якості, що, як вказує позивач, є підставою для повернення постачальником вартості частини товару на суму 5 961,02 грн.
Укладений сторонами договір є договором поставки, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 54 Цивільного кодексу України.
Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно з ч. 1 ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Матеріалами справи (видаткова накладна №РН-0000765 від 28.03.2018) підтверджується факт здійснення відповідачем поставки товару на виконання умов Договору на суму 53 382,30 грн., а також повна його оплата позивачем, що підтверджується платіжним дорученням №589 від 29.05.2018.
Відповідно до частин 1, 4 статті 673 Цивільного кодексу України продавець повинен передати покупцеві товар, якість якого відповідає умовам договору купівлі-продажу. Якщо законом встановлено вимоги щодо якості товару, продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, який відповідає цим вимогам.
Відповідність товару вимогам законодавства підтверджується способом та в порядку, встановленими законом та іншими нормативно-правовими актами (стаття 674 Цивільного кодексу України).
Правові наслідки передання товару неналежної якості визначені у статті 678 Цивільного кодексу України, відповідно до частини 2 якої у разі істотного порушення вимог щодо якості товару (виявлення недоліків, які не можна усунути, недоліків, усунення яких пов'язане з непропорційними витратами або затратами часу, недоліків, які виявилися неодноразово чи з'явилися знову після їх усунення) покупець має право за своїм вибором: 1) відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми; 2) вимагати заміни товару.
Пунктом 2.1 Договору передбачено, що постачальник повинен поставити покупцю товар, якість якого відповідає стандартам, зазначеним у нормативній медико-технічній документації виробника, і має відповідні сертифікати якості. Постачальник повинен засвідчити якість товарів, що поставляється, належним товаросупровідним документом, який надсилається разом з товаром.
За змістом п. 2.5 Договору якщо поставлений товар виявиться дефектним або таким, що не відповідає умовам договору, постачальник зобов'язаний замінити дефектний товар. Всі витрати, пов'язані із заміною товару неналежної якості несе постачальник.
Як вбачається із матеріалів справи, на виконання умов Договору відповідачем була поставлена, а позивачем прийнята та повністю оплачена партія товару - етанол 96 розчин, кількістю 1500 штук, загальною вартістю 26 691,15 грн., виробник - ПП Кілафф , серія 010218.
Розпорядженням Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками №7364-1.1/4.0/17-18 від 20.08.2018 було заборонено реалізацію, зберігання та застосування лікарського засобу етанол 96, розчин для зовнішнього застосування 96% по 100 мл у флаконах, серії 010218, з маркуванням виробника ПП Кілафф , Україна, що реалізується суб'єктами господарювання (крім Державної наукової установи Центр інноваційних медичних технологій НАН України ), в тому числі, з фальсифікованим сертифікатом якості.
27.09.20148 слідчим слідчої групи ГСУ НП України на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 04.09.2018 у справі №757/43507/18 у позивача були вилучені документи та залишки лікарського засобу Етанол 986, розчин для зовнішнього застосування 96%, поставлений відповідачем на виконання умов Договору, у кількості 335 флаконів.
Приписи ч. 2 ст. 678 Цивільного кодексу України наділяють покупця правом відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми або вимагати заміни товару виключно у випадку істотного порушення вимог щодо якості товару.
Під істотним порушенням Цивільний кодексу України розуміє наявність у товарі одного із наступних недоліків: 1) недоліків, які не можна усунути (невиправні недоліки); 2) недоліки, усунення яких пов'язане з непропорційними витратами або затратами часу (недоліки, усувати які економічно невигідно); 3) недоліки, які виявилися неодноразово чи з'явилися знову після їх усунення (повторювані недоліки).
Тобто, вимагати відшкодування вартості товару або його заміни покупець має право лише у випадку, якщо недоліки товару є істотними, тобто невиправними, економічно невигідними або повторювальними.
Претензією №04-34/2844 від 10.10.2018 позивач звернувся до відповідача з вимогою повернути грошові кошти у розмірі 5 961,02 грн., сплачені за товар неналежної якості, який був постановлений Товариством та вилучений правоохоронними органами в межах кримінального провадження №12018000000000134.
Приймаючи до уваги належне виконання позивачем умов Договору щодо здійснення оплати товару, враховуючи, що відповідачем не спростовано факту порушення взятого на себе зобов'язання поставити передбачений договором товар належної якості, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення вартості повернутого покупцем товару неналежної якості в сумі 5 961,02 грн. є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Державної установи Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова Національної академії медичних наук України задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Біохім-Фарма ЛТД (03022, м. Київ, вул. М. Максимовича, 2; ідентифікаційний код 40692758) на користь Державної установи Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова Національної академії медичних наук України (03038, м. Київ, вул. Амосова, 6; ідентифікаційний код 05493562) заборгованість у розмірі 5 961 (п'ять тисяч дев'ятсот шістдесят одна) грн. 02 коп. та судовий збір у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. Видати наказ.
3. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.П. Босий
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2019 |
Оприлюднено | 14.03.2019 |
Номер документу | 80415693 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Босий В.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні