ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" березня 2019 р. м. Київ Справа № 911/2343/18
Господарський суд Київської області у складі судді Д.Г.Зайця, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк , м. Київ
до 1. Приватного підприємства Делікатесстаргруп , Київська область, м. Вишневе
2. ОСОБА_1, Черкаська область, Тальнівський район, с. Вишнопіль
про стягнення заборгованості
секретар судового засідання О.О.Стаднік
представники:
від позивача - І.В.Діденко
від відповідача 1 - не з'явився
від відповідача 2 - не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк (далі - позивач) б/н від 20.08.2018 року (вх.№2427/18 від 24.10.2018 року) до Приватного підприємства Делікатесстаргруп (далі - відповідач 1) та ОСОБА_1 (далі - відповідач 2) про стягнення заборгованості за Договором б/н від 17.12.2014 року в розмірі 129789,57 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем 1 зобов'язань за Договором банківського обслуговування б/н від 17.12.2014 року та неналежним виконанням відповідачем 2 зобов'язань за Договором поруки №POR1424177656871 від 17.02.2015 року.
Ухвалою суду від 11.12.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №911/2343/18 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 22.01.2019 року.
Позивач та відповідачі, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, у судове засідання 22.01.2019 року не з'явились, про причини неявки суд не повідомили. Вимоги ухвали суду від 11.12.2018 року не виконали.
Ухвалою суду від 22.01.2019 року відкладено розгляд справи на 12.02.2019 року.
Відповідачі, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, у судове засідання 12.02.2019 року повторно не з'явились, про причини неявки суд не повідомили. Вимоги ухвали суду від 22.02.2019 року не виконали.
Ухвалою суду від 12.02.2019 року закрито підготовче провадження у справі №911/2343/18 та призначено справу до судового розгляду по суті на 05.03.2019 року.
Відповідачі, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, у судове засідання 05.03.2019 року не з'явились, про причини неявки суд не повідомили.
Представник позивача у судовому засіданні 05.03.2019 року позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції від 26.12.2011 року №18, в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Судом враховано, що ухвали суду направлені судом на адресу відповідача 1, що внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Святошинська, 29, згідно з наявним у матеріалах справи витягом №1004752557 станом на 24.10.2018 року та повернуті ПАТ Укрпошта із зазначенням причини - за закінченням встановленого строку зберігання .
Ухвали суду направлені судом на адресу відповідача 2 - ОСОБА_1: АДРЕСА_1, код НОМЕР_1, зазначену в позовній заяві, що також підтверджується відомостями, наданими на запит суду Управлінням державної міграційної служби України у Черкаській області та повернуті ПАТ Укрпошта із зазначенням причини - за закінченням встановленого строку зберігання
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, яка ратифікована Україною 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі Смірнова проти України ).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про вчинення усіх необхідних дій щодо повідомлення відповідачів про розгляд справи та про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті за відсутності повноважних представників відповідачів.
Враховуючи достатність в матеріалах справи доказів для повного, всебічного та об'єктивного розгляду спору по суті у судовому засіданні 05.03.2019 року, відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ :
17.12.2014 року Приватне підприємство Делікатесстаргруп (далі - відповідач 1) звернулося до ПАТ КБ Приватбанк , правонаступником якого є Акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк (далі - позивач) з заявою про відкриття поточного рахунку (далі - Заява).
Згідно зазначеної заяви, відповідач 1 приєднався до Умов та правил надання банківських послуг (далі - Умови), тарифів банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом із Заявою складають Договір банківського обслуговування б/н від 17.12.2014 року (далі - Договір) та взяв на себе зобов'язання виконувати умови договору.
Відповідно до умов Договору, відповідачу 1 встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок 26004052735829 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано Умовами та правилами надання банківських послуг .
Згідно п. 3.2.1.1.16. Умов, при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання клієнта до Умов і правил надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системі клієнт-банк/Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі), банк і клієнт допускають використання підписів клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі клієнта з правом першого підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладення договорів та угод у письмовій формі.
Відповідно до ст. 3 Закону України Про електронний цифровий підпис , електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки).
У відповідності до ч. 2 ст. 639 Цивільного кодексу України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - Кредит) надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта, в межах кредитного ліміту (далі - Ліміт). Техніко-економічне обслуговування кредиту - фінансування поточної діяльності. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших. (п. 3.2.1.1.1. Умов).
Згідно п. 3.2.1.1.3. Умов, кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.
Пунктом 3.2.1.1.6 Умов передбачено, що ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку; підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або у письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших).
Пунктом 3.2.1.1.8 Умов передбачено, що проведення платежів клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту проводиться банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання клієнта до Умов і правил надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки , або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/ інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі - Угода ). При порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбачених Умовами та правилами надання банківських послуг , банк на свій розсуд, має право змінити умови кредитування, встановивши інший термін повернення кредиту.
Судом встановлено, що позивачем свої зобов'язання за Договором банківського обслуговування б/н від 17.12.2014 року виконано належним чином, шляхом надання відповідачу 1 кредитного ліміту в розмірі 140000,00 грн., що підтверджується випискою з рахунку відповідача 1.
Однак, відповідач 1 заборгованість по кредиту не погасив, борг за кредитом не сплатив внаслідок чого заборгованість останнього перед позивачем за Договором банківського обслуговування б/н від 17.12.2014 року станом на 14.08.2018 року складає 129798,54 грн. заборгованості за кредитом, що підтверджується наявними матеріалами справи та не спростовано відповідачем 1.
17.02.2015 року між ПАТ КБ Приватбанк - правонаступником якого є АК КБ Приватбанк (за договором - кредитор) та ОСОБА_1 (за договором - поручитель) укладено Договір поруки №POR1424177656861 (далі - Договір поруки), предметом якого є надання поруки поручителем (відповідачем 2) за виконання зобов'язань відповідача 1 з кредитного договору (п. 1.1. Договору поруки).
Згідно п. 1.2 Договору поруки, поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов'язань за Договором б/н від 17.12.2014 року в тому ж розмірі, що і боржник (ПП Делікатесстаргруп ), включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
Позивач звернувся до відповідачів з претензією №41217K3MVS0J3 від 18.01.2018 року (докази надіслання наявні в матеріалах справи), згідно якої просив відповідачів погасити заборгованість за Договором, однак, зазначена претензія залишена відповідачами без відповіді та задоволення.
Предметом позову є вимоги про солідарне стягнення з відповідачів 129798,54 грн. заборгованості за кредитом.
Суд встановив, що між сторонами виникли кредитні правовідносини та правовідносини поруки.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (п. 1 ч. 2 ст. 175 Господарського кодексу України).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до ч. 2 ст. 1048 Цивільного кодексу України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (ст. 530 Цивільного кодексу України).
Пунктом 1 ст. 193 Господарського кодексу України та статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб (ст. 553 Цивільного кодексу України).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 554 Цивільного кодексу України, у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Судом встановлено, що позивач свої зобов'язання за Договором банківського обслуговування від б/н від 17.12.2014 року виконав належним чином, на виконання договору перерахував на рахунок відповідача - Приватного підприємства Делікатесстаргруп 140000,00 грн. в якості суми кредиту, що підтверджується банківською випискою, копія якої наявна в матеріалах справи. Однак, відповідач 1 та відповідач 2, як поручитель за Договором поруки №POR1424177656861 від 17.02.2015 року, заборгованість по кредиту не погасили, борг за кредитом не сплатили, що підтверджується наявними матеріалами справи, внаслідок чого заборгованість останніх перед позивачем за Договором банківського обслуговування б/н від 17.12.2014 року станом на день розгляду справи складає 129798,54 грн. заборгованості за кредитом; що не спростовано відповідачами.
Враховуючи те, що борг відповідачів перед позивачем на час прийняття судового рішення не погашено, розмір вказаного боргу відповідає фактичним обставинам справи, вимоги позивача про стягнення з відповідачів солідарно 129798,54 грн. заборгованості за кредитом, є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, а тому, підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 73, 74, 123, 129, 233, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити повністю
2.Стягнути солідарно з Приватного підприємства Делікатесстаргруп (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Святошинська, 29, код 35791597) та ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк (01001, м. Київ, Печерський район, вул. Грушевського, буд. 1Д, код 14360570) 129798 (сто двадцять дев'ять тисяч сімсот дев'яносто вісім) грн. 54 коп. заборгованості за кредитом та 1946 (одна тисяча дев'ятсот сорок шість) грн. 98 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду відповідно до ст.ст. 256,257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 Розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 15.03.2019 року.
Суддя Д.Г. Заєць
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2019 |
Оприлюднено | 15.03.2019 |
Номер документу | 80461145 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Заєць Д.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні