Справа № 738/225/19
№ провадження 2/738/137/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2019 року м. Мена
Менський районний суд Чернігівської області в складi:
суддi - Волошиної Н.В.,
з участю секретаря судового засідання - Донець Г.В.,
pозглянувши у вiдкpитому підготовчому засiданнi в залі суду м. Мена Чернігівської області цивільну спpаву за позовною заявою ОСОБА_2 до Городищенської сільської ради Менського району Чернігівської області, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А H О В И В:
У січні 2019 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до Городищенської сільської ради Менського району Чернігівської області, ОСОБА_3 про визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Свою позовну заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер його дядько - ОСОБА_4, після смерті якого відкрилась спадщина на належне йому майно, в тому числі і на земельну ділянку площею 4,10 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Городищенської сільської ради Менського району Чернігівської області. Позивач, як спадкоємець п'ятої черги за законом, звернувся до приватного нотаріуса Менського районного нотаріального округу Ніколаєнка С.В. із заявою про прийняття спадщини, проте йому було роз'яснено, що він пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду. Зазначає, що своєчасно не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини в зв'язку з необізнаністю в законодавстві, вважав, що фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном він прийняв спадщину, оскільки доглядає за домогосподарством, де мешкав спадкодавець, крім того, йому не було відомо, що за життя спадкодавець був власником земельної ділянки. Позивач просить суд визначити йому додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року після смерті дядька - ОСОБА_4.
Позивач в підготовче засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, просив справу розглянути без його участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача - Городищенської сільської ради Менського району Чернігівської області та відповідач ОСОБА_3, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, в підготовче засідання не з'явились, до суду надали заяви про розгляд справи без їх участі, заявлені позовні вимоги визнають.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що відповідачі надали письмові заяви про визнання позову, суд відповідно до частини 3 статті 200 ЦПК України, вважає за можливе ухвалити рішення у підготовчому засіданні.
Дослiдивши письмові докази, суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с. Городище Менського району Чернігівської області помер ОСОБА_4, про що виконкомом Городищенської сільської ради Менського району Чернігівської області 24 лютого 2014 року видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.5). Після його смерті відкрилась спадщина на належну йому на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_4 земельну ділянку площею 4,10 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Городищенської сільської ради (а.с.13).
Матеріалами справи документально підтверджено, що рідний брат спадкодавця - ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року (а.с.6-7).
Позивач є племінником померлого ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_7, свідоцтвом про народження ОСОБА_6 серії НОМЕР_5, свідоцтвом про народження спадкодавця серії НОМЕР_6, а тому є спадкоємцем п'ятої черги за законом. В матеріалах справи відсутні відомості про наявність інших спадкоємців.
Відповідно до положень статей 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно з довідкою №64 від 28 січня 2019 року, виданою виконкомом Городищенською сільською радою Менського району Чернігівської області, ОСОБА_4 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року був зареєстрований та проживав по АДРЕСА_1, на день смерті у вказаному будинку проживав один (а.с.11).
За повідомленням приватного нотаріуса Менського районного нотаріального округу Ніколаєнка С.В. №261/01-16 від 05 березня 2019 року спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 не заводилась.
Як встановлено судом, позивач у шестимісячний строк не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки вважав, що прийняв спадщину після померлого ОСОБА_4.
Приватним нотаріусом Менського районного нотаріального округу Ніколаєнка С.В. 23 листопада 2018 року позивачу відмовлено в прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 в зв'язку з пропуском ним строку для її прийняття та у разі наявності поважних причин пропуску строку рекомендовано звернутися до суду (а.с. 14).
Відповідно до ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Відповідно до пунктів 2, 5, 6 частини 1 статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є: неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Враховуючи обставини справи, факт відсутності доказів, що спростовують твердження позивача, відсутність інших спадкоємців та спору з приводу спадкового майна, приймаючи до уваги визнання відповідачами позовних вимог, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, суд приходить до висновку, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, а тому вважає необхідним визначити йому додатковий строк, який буде достатнім для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Кеpуючись статтями 1265,1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. 4, 12, 13, 76-80, 200, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд -
В И Р I Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Городищенської сільської ради Менського району Чернігівської області, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини три місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Менський районний суд Чернігівської області.
Позивач: ОСОБА_2, місце проживання: АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.
Відповідач: Городищенська сільська рада Менського району Чернігівської області, місцезнаходження: вул. Шевченка, 70 с. Городище Менський район Чернігівська область, індекс 15631, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 04414129.
ОСОБА_3, місце проживання: АДРЕСА_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2.
Суддя Н.В. Волошина
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2019 |
Оприлюднено | 18.03.2019 |
Номер документу | 80494817 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Волошина Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні