Справа № 346/4856/18
Провадження № 2/346/296/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2019 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі: головуючого- судді Беркещук Б.Б.
секретаря Матушевської Г.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради про визнання права власності на будинок, господарські будівлі та споруди, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом мотивуючи тим, що 23 квітня 2015 року помер її чоловік ОСОБА_3 і після його смерті відкрилася спадщина за законом на його частку в житловому будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою с. Корнич, вул. Гулика, 24 Коломийського району і також на чотири земельні ділянки в с. Корнич Коломийського району. Вказує, що прийняла спадщину після смерті чоловіка і державний нотаріус Першої Коломийської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_4 видала їй свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки. Однак державний нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вказаний житловий будинок по тій причині, що добудова до даного будинку та будівництво господарських будівель (гаража, сараю, курника) побудовані без дозволу на виконання будівельних робіт. Про вказане нотаріус 21.05.2018 року видала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Зазначила, що відсутній правовстановлюючий документ, яким підтверджується її право власності на належну їй частку у вказаному господарстві.
Просить суд ухвалити рішення, яким визнати за нею, позивачем ОСОБА_1, право власності на нерухоме майно за адресою с. Корнич, вул. Гулика, 24 Коломийського району Івано-Франківської області, а саме: на житловий будинок, позначений в технічному паспорті, виданому Коломийським мБТІ 29.04.2016 року, літерою А , прибудову до будинку А -1, прибудову до будинку А-2 , господарські будівлі та споруди - стайню Б , літню кухню Г , літню кухню Д , тамбур Д-1 , погріб Е , навіс Є , сарай Ж , курник З , навіс К , гараж Л ,вбиральню М , криницю, вимощення, огорожу.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовільнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, не заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Враховуючи заяви сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і способом цього захисту може бути визнання права.
Згідно з положеннями ст. 317 ЦК України власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном, а ст. 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений його або обмежений у здійсненні.
Відповідно до ст. 319 ЦК України , власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до вимог ч. 1ст. 1220 ЦК України , спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Згідно до ст. 1216 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Стаття 1218 ЦК України передбачає, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1268 ЦК України передбачено, що за заповітом чи за законом особа має право прийняти спадщину або не прийняти її. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1297 ЦК України , спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі котрої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Судом встановлено, що 10 червня 1967 року позивач ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3, що стверджується свідоцтвом про одруження (а.с.9). Перебуваючи у шлюбі позивач з своїм чоловіком ОСОБА_3 у 1990 році в с. Корнич по вул. Леніна ( на даний час вул. Гулика), 24 збудували житловий будинок загальною площею 59, 0 кв.м, який позначений у виданому Коломийським мБТІ технічному паспорті на садибний житловий будинок, буквою А , стайню Б , літню кухню Г , літню кухню Д з тамбуром Д-1 , погріб Е , навіс Є , навіс К , вбиральню М , вимощення, огорожу, криницю. (а.с.12-14).
21 червня 1990 року виконавчим комітетом Коломийської районної ради ОСОБА_3 на вказане нерухоме майно видано свідоцтво про право власності на жилий будинок. (а.с.10)
21 червня 1990 року на підставі вказаного правовстановлюючого документу право власності на вказане нерухоме майно зареєстровано в Коломийському мБТІ за ОСОБА_3 в реєстрову книгу заа реєстровим № 52. Вказане стверджується записом Коломийського мБТІ на звороті свідоцтва про право власності на жилий будинок та випискою з інвентаризаційних матеріалів, виданою Коломийським мБТІ за № 55771 від 13.04.2016 року.(а.с.10,11)
Вказаний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами побудовані позивачем та її чоловіком ОСОБА_3 в шлюбі, тому дане майно згідно ст. ст. 22, 28,29 КпШС УРСР (діючого на час створення вказаного майна ) є спільною сумісною власністю подружжя і частки сторін в ньому рівні.
Для обслуговування даного житлового будинку, господарських будівель та споруд виділена земельна ділянка площею 1956 кв.м, яка 21.11.2008 року передана у приватну власність чоловіку позивача і, яку після його смерті позивач успадкувала.
Рішенням виконавчого комітету Коломийської районної ради за № 24 від 13 березня 2008 року ОСОБА_3 наданий дозвіл провести реконструкцію житлового будинку з добудовою та перебудову господарських споруд в с. Корнич, вул. Гулика, 24 (а.с.16) На підставі вказаного рішення виконавчого комітету чоловік позивача отримав будівельний паспорт на забудову земельної ділянки.(а.с.15)
Перебуваючи в шлюбі позивач з чоловіком добудували до вищевказаного будинку прибудови А -1, А-2 , а також збудували господарські будівлі - гараж Л , сарай Ж , курник З . Вказане будівництво було здійснено на підставі проектної документації, однак без дозволу на виконання будівельних робіт.
Згідно вимог п. 19 Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2009 р. № 1104, яка була чинною станом на час вказаного будівництва ( втратила чинність 13.05.2011 року) виконання будівельних робіт на об'єктах без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також виконання не зазначених у дозволі будівельних робіт або без належно затвердженого проекту вважається самовільним будівництвом.Чинною на даний час редакцією постанови КМ України від 13.04.2011 року Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт також передбачено, що будівельні роботи можуть виконуватися замовником лише після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) та об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта.
Встановлено, що вищевказані добудова до будинку і будівництво господарських споруд є самочинним. Разом з тим питання визнання за позивачем права власності на дане майно підлягає вирішенню згідно вимог п. 5 ст. 376 ЦК України в судовому порядку.Зокрема згідно п. 5 ст. 376 ЦК України на вимогу власника ( користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Оскільки вищевказаний житловий будинок з господарськими будівлями є спільною сумісною власністю подружжя, то позивач разом з чоловіком була і користувачем земельної ділянки, яка була виділена для будівництва та обслуговування даного нерухомого майна. На даній земельній ділянці позивач разом з чоловіком і здійснили вищевказане самочинне будівництво. На даний час позивач вже є власником даної земельної ділянки у порядку спадкування.
Вказаним самочинним будівництвом не порушено прав та інтересів ні територіальної громади с. Корнич Коломийського району, ні суміжних землекористувачів, ні інших громадян. Ніхто із них не пред»являє будь-яких претензій з приводу спірного будівництва.
Відповідно до п. 5 ст. 375 ЦК України власник ( користувач) земельної ділянки набуває право власності на збудовані ним будівлі та споруди за умови дотримання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил та за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Самочинно збудовані господарські будівлі побудовані з додержанням діючих архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних норм і правил, що стверджується виготовленим ТзОВ ЕКА -Захід звітом про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об єкта. (а.с.19-41) Вказаним звітом встановлено відповідність об єкта вимогам надійності, будівельно-технічним, санітарним, пожежним вимогам і можливість його надійної та безпечної експлуатації.
Земельна ділянка, на якій знаходиться самочинне будівництво, використана відповідно до її цільового призначення - будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Будь-яких обмежень для використання даної земельної ділянки під будівництво немає, а розташування об»єкту відповідає вимогам забудови даної території.
Отже, згідно вимог п. 5 ст. 375, п.5 ст. 376 ЦК України наявні підстави для визнання за позивачем згідно вимог ст. 60, 61, 70 СК України права власності на її Ѕ частину даного самочинного будівництва - прибудов до будинку А -1, А-2 , гаража Л , сараю Ж , курника З , як її частки в майні подружжя. З врахуванням її частки у вищевказаному нерухомому майні, на яке виданий правовстановлюючий документ ( свідоцтво про право особистої власності на жилий будинок), суд вправі визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на Ѕ частину всього наявного нерухомого майна, що знаходиться за адресою с. Корнич, вул. Гулика , 24. Судом також встановлено, що 23 квітня 2015 року чоловік позивача ОСОБА_3 помер, про що 24.04.2015 року виконавчим комітетом ОСОБА_2 сільської ради складений відповідний актовий запис за № 9. (а.с.7)
Після смерті ОСОБА_3 згідно вимог ст.ст. 1216, 1218, 1256, 1261 ЦК України відкрилася спадщина за законом.
Позивач єдина із спадкоємців, яка згідно вимог ст. 1268, 1269-1270 ЦК України прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3, оскільки на день смерті чоловіка проживала разом з ним в їх вищевказаному будинку і також в шестимісячний строк після його смерті подала заяву про прийняття спадщини в Першу Коломийську районну державну нотаріальну контору. Державний нотаріус видала позивачу свідоцтва про право на спадщину на чотири земельні ділянки, в тому числі і на земельну ділянку площею 1956 кв.м, яка передана у власність для будівництва і обслуговування спірного житлового будинку, господарських будівель та споруд, що стверджується копією спадкової справи (а.с 89-115).
Згідно вимог ч.5 ст. 1268 ЦК України прийнята спадщина належить спадкоємцю з дня її відкриття, тому після смерті чоловіка позивач успадкувала його 1/2 частину вищевказаного нерухомого майна..
Згідно вимог ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно вимог ч. 5 ст. 375, ч.5 ст. 376 ЦК України ОСОБА_3 до дня його смерті вправі був вирішити разом з позивачем питання про визнання права власності на вищевказане самочинно збудоване нерухоме майно.
Виходячи з вказаного та листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування про те, якщо право звернутися до суду з вимогою про визнання права власності на самочинне будівництво належало спадкодавцеві ( чоловіку позивача), то дана обставина зумовлює у позивача ОСОБА_1 як його спадкоємця, виникнення цього права.
Згідно звіту про оцінку майна виконаного ТзОВ Ека-Захід від 21.09.2018 р. ринкова вартість житлового будинку (А,А1,А2) та господарські будівлі і споруди: стайня Б , літня кухня, тамбур(Г,Д,Д1 ) , погріб Е , сарай Ж , курник З ,навіси Є,К , гараж Л ,вбиральня М , вимощення (IV, V), огорожа (N4-8) та криниця (N9), що в с. Корнич вул. Гулика,24 Коломийського району Івано-Франківської області становить 208 900 грн.
Враховуючи вищенаведене суд дійшов до переконання, що позов ОСОБА_1 про визнання права власності на будинок, господарські будівлі та споруди в с. Корнич вул. Гулика,24 Коломийського району Івано-Франківської області слід задовільнити в повному обсязі.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 22, 28, 29 КпШС УРСР, ст.ст. 60, 61, 70 СК України, ст. 16, п. 5 ст. 375, ч.5 ст. 376, ст. ст.1216, 1218, 1261, 1268 ЦК України, та ст.ст. 247ч.2, 268,273,354ЦПК України ,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на нерухоме майно: житловий будинок(загальною площею 92,5 м2, житловою площею 52,9м2 (А,А1,А2) та господарські будівлі і споруди: стайню Б , літню кухню, тамбур (Г,Д,Д1 ), погріб Е , сарай Ж , курник З ,навіси Є,К , гараж Л ,вбиральню М , вимощення (IV, V), огорожу (N4-8) та криницю (N9), що за адресою с. Корнич, вул. Гулика, 24 Коломийського району Івано-Франківської області, ринковою вартістю 208 900 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування та ім'я сторін, їх місцезнаходження та проживання:
ОСОБА_1 , місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, 78215, реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1.
ОСОБА_2 сільська рада Коломийського району Івано-Франківської області с. Корнич вул. Довженка, 2- а Коломийського району Івано-Франківська область, 78215, Код ЄДРПОУ 04356857.
Суддя Беркещук Б. Б.
Суд | Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2019 |
Оприлюднено | 20.03.2019 |
Номер документу | 80538152 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні