Справа № 570/6105/18
Номер провадження 2/570/534/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2019 року Рівненський районний суд Рівненської області у складі:
судді Гнатущенко Ю.В.
з участю секретаря судових засідань ОСОБА_1
з участю позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визначення розміру часток у спільній сумісній власності, -
в с т а н о в и в :
13.12.2018 р. позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визначити частки співвласників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, який помер 12.04.2018 р., та її у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку площею 0,15 га, кадастровий номер № 5624655700:01:001:0053, що розташована Рівненська обл., Рівненський р-н., смт.Оржів, вул.Підгірна, 3, у розмірі по 1/3 частині за кожним.
В обґрунтування позову посилається на те, що 12.04.2018 р. помер їх з відповідачем батько ОСОБА_4, після його смерті відкрилася спадщина, а саме на частку земельної ділянки площею 0,15 га, кадастровий номер № 5624655700:01:001:0053, що розташована Рівненська обл., Рівненський р-н., смт.Оржів, вул.Підгірна, 3.
Вказана земельна ділянка належить на праві приватної спільної сумісної власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 29.01.2014 р. ОСОБА_2, ОСОБА_4, та ОСОБА_3 Вони з відповідачем є єдиними спадкоємцями після смерті батька. Вони звернулися до приватного нотаріуса із заявами про прийняття спадщини, однак остання їм відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку земельної ділянки, у зв'язку з тим, що не виділена частка спадкодавця у спільному майні.
Ухвалою суду від 10.01.2019 р. у справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 28.02.2019 р. витребувано від приватного нотаріуса копію спадкової справи та оголошено перерву до 11.03.2019 р.
У підготовчому судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просить їх задоволити.
Відповідач у підготовчому судовому засіданні позовні вимоги визнала. Після оголошеної в судовому засіданні перерви до суду не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності.
Вислухавши позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом приймається до уваги, що за положеннями статті 49 ЦПК України сторони користуються рівними процесуальними правами. Суд дослідивши докази, надані сторонами на виконання вимог ст. 81 ЦПК України і які сторони вважають достатніми для обгрунтування і заперечення своїх позовних вимог, з'ясувавши фактичні обставини справи, та, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні обставин справи, дослідивши матеріали справи, вважає що позов підлягає до задоволення.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що згідно Свідоцтва про право власності від 29.01.201 р. реєстраційний номер 16970564 позивачу ОСОБА_2, відповідачу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 належить на праві приватної спільної сумісної власності земельна ділянка площею 0,15 га за адресою: Рівненська обл.., Рівненський р-н., смт.Оржів, кадастровий номер 5624655700:01:001:0053 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
12.04.2018 р. ОСОБА_4 помер, про що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ГЮ № 223707 від 13.04.2018 р. Після його смерті відкрилася спадщина на частку у вказаній земельній ділянці.
Позивач та відповідач є дочками померлого ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвами про їх народження і про укладення шлюбу, згідно яких змінено прізвища.
Як спадкоємці за законом першої черги, позивач та відповідач після смерті батька спадщину прийняли вчасно, звернулася до нотаріальної контори із відповідною заявами, що підтверджується матеріалами спадкової справи, які були витребувані судом.
У зв'язку з тим, що не визначена частка спадкодавця у спільному майні (земельній ділянці), позивачу та відповідачу постановою приватного нотаріуса Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області ОСОБА_5 від 24.10.2018 р. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Стаття 328 Цивільного кодексу України передбачає, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ст.355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.
Згідно ч.1 ст.368 Цивільного кодексу України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності.
Частиною 2 ст.370 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Аналогічні положення визначені і в ст.ст. 86 , 89 Земельного кодексу України .
У суду не виникло сумніву, що померлому ОСОБА_4 та позивачу ОСОБА_2, відповідачу ОСОБА_3 належить на праві приватної спільної сумісної власності вказана земельна ділянка. Їх право власності на цю земельну ділянку ніким не оспорюється.
Після смерті батька, позивач в установлений законом строк звернулася в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини, однак вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на частину земельної ділянки, оскільки частка її батька в спільній сумісній власності на земельну ділянку не визначена. Тому на даний час виникла необхідність виділити частки співвласників, зокрема і померлого ОСОБА_4 у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку. Згідно діючого законодавства, частка померлого у майні, яке належить співвласникам на праві спільної сумісної власності, становить 1/3.
За таких обставин суд вважає, що в наявності є порушення права позивачки, за захистом якого спрямоване її звернення до суду, позов є обґрунтованим, доведеним належними доказами, які є належними, достатніми та допустимими, а тому позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 12, 89, 141, 197-200, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визначення розміру часток у спільній сумісній власності - задоволити.
Визначити, що частки у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку площею 0,15 га, розташовану за адресою: Рівненська область, Рівненський район, смт.Оржів, вул. Підгірна, 3, кадастровий номер - 5624655700:01:001:0053 ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 є рівними та складють по 1/3 на кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд Рівненської області протягом 30 днів з дня проголошення, або безпосередньо до Рівненського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Позивач ОСОБА_2, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1., смт.Оржів, вул. Підгірна, буд.3, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач ОСОБА_3, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_2.
Повне судове рішення складено 19.03.2019 р.
Суддя Гнатущенко Ю.В.
Суд | Рівненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2019 |
Оприлюднено | 20.03.2019 |
Номер документу | 80545185 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рівненський районний суд Рівненської області
Гнатущенко Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні