Справа № 590/1667/18
Провадження № 2/590/82/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2019 року Ямпільський районний суд
Сумської області
в складі: головуючого - судді - Бондарчук Я.П.
за участю секретаря судового засідання - Кубрак В.Г
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Ямпіль Сумської області справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданий Ямпільським РВ УМВС України в Сумській області 10.04.2000 року, місце проживання: АДРЕСА_1), представник позивача: ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3, місце проживання: АДРЕСА_2) до Марчихинобудської сільської ради Ямпільського району Сумської області (код ЄДРПОУ: 04391993, місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 17, с. Марчихина Буда, Ямпільський район, Сумська область, 41224) про встановлення факту належності житлового будинку і визнання права власності за спадкоємцем, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, в особі представника позивача ОСОБА_2, звернулась до суду з позовною заявою до Марчихинобудської сільської ради Ямпільського району Сумської області про встановлення факту належності житлового будинку і визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташованими за адресою: АДРЕСА_2, за нею в порядку спадкування за законом після смерті її матері, ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_7, оскільки при її зверненні до приватного нотаріуса Ямпільського районного нотаріального округу Сумської області з питання оформлення спадщини за законом після смерті ОСОБА_3 на вказаний житловий будинок, їй було відмовлено через відсутність правовстановлюючих документів. Іншим способом визнати право власності на житловий будинок вона не може, тому звернулась до суду з позовом про визнання права власності на вказаний вище житловий будинок за нею в порядку спадкування за законом.
Позивач, ОСОБА_1, в судове засідання не з'явилась, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи (а.с.52), надала до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність та відсутність позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити; також просив суд розглянути справу у підготовчому судовому засіданні (а.с.42).
Відповідач, представник Марчихинобудської сільської ради Ямпільського району Сумської області, в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (а.с.51), надав до суду заяву (а.с.47), в якій просив суд розглянути справу без його участі, позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч.4 ст.200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
В судовому засіданні було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_8 помер батько позивача, ОСОБА_4. Після його смерті спадщину фактично прийняла мати позивача, ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7. Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_2.
Спадкоємцем на зазначене спадкове майно є: ОСОБА_1. Інших спадкоємців не встановлено.
При зверненні ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Ямпільського районного нотаріального округу Сумської області з питання оформлення спадщини за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташованими за адресою: АДРЕСА_2, їй було відмовлено у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів на вищевказаний житловий будинок.
При зверненні позивача ОСОБА_1 до КП "Глухівське БТІ" з питання отримання витягу з Реєстру прав власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташованими за адресою: АДРЕСА_2, їй було повідомлено, що в КП Глухівське БТІ станом на 31.12.2012 року право власності на вказаний будинок не зареєстровано (а.с.30).
Відповідно до роз'яснень, які містяться в абзаці 3 пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст.392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Той факт, що власником вказаного житлового будинку є спадкодавець ОСОБА_3, підтверджується:
-довідкою-характеристикою, виданою виконавчим комітетом Марчихинобудської сільської ради Ямпільського району Сумської області від 04.06.2018 року №02-12/479 (а.с.16), згідно якої встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Марчихина Буда, Ямпільського району, Сумської області померла ОСОБА_3, яка прийняла спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_8. На день смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке складається з: житлового будинку з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_2; приватизованої земельної ділянки розміром 0,29 га, в т.ч. під будівництвом - 0,05 га, що знаходиться в АДРЕСА_2. Виконкомом Марчихинобудської сільської ради від імені померлих ОСОБА_4 та ОСОБА_3 заповіти не посвідчувалися. Спадкоємцем за законом є дочка померлої ОСОБА_1, яка фактично прийняла спадщину та поховала свою матір. Спадкодавець проживала і була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2;
-рішенням виконавчого комітету Марчихинобудської сільської ради від 10.11.1993 року за №30 (а.с.19) та довідкою, виданою виконавчим комітетом Марчихинобудською сільською радою Ямпільського району Сумської області від 25.01.2018 року №132 (а.с.29), згідно якої встановлено, що земельна ділянка передана у власність загальною площею 0,29 га, в тому числі під будівництвом 0,05 га ОСОБА_4 на підставі рішення виконавчого комітету Марчихинобудської сільської ради від 10.11.1993 року за №30, розташовану за адресою: АДРЕСА_2;
-випискою із погосподарської книги №4, виданою Марчихинобудською сільською радою Ямпільського району Сумської області від 17.12.2018 року №589 (а.с.10-11), згідно якої встановлено, що особовий рахунок НОМЕР_3 на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 був відкритий на ОСОБА_4. В житловому будинку були зареєстровані: ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_5 та ОСОБА_6.
Отже, з огляду на вищевикладене, суд вважає що ОСОБА_3 при житті на праві приватної власності належав вказаний вище житловий будинок, але правовстановлюючі документи на нього відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.ст. 1217, 1218 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або законом; до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Згідно роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладених в листі 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 при розгляді справ про визнання права власності на спадкове нерухоме майно у випадках, якщо спадщина прийнята, проте спадкоємцем не було одержано свідоцтво про право на спадщину (ст.1297 ЦК) або не здійснено державну реєстрацію права на спадщину (ст.1299 ЦК), слід брати до уваги, що законодавець розмежовує поняття "виникнення права на спадщину" та "виникнення права власності на нерухоме майно, що входить до складу спадщини", і пов'язує із виникненням цих майнових прав різні правові наслідки.
Відповідно до норм ч.5 ст.1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч.3 ст.1296 ЦК відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Статтею 1297 ЦК встановлено обов'язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно. Проте нормами цієї статті, так само як й іншими нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов'язку у виді втрати права на спадщину.
Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов'язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину (статті 1296, 1297 ЦК) та не здійснив його державної реєстрації (ст.1299 ЦК).
Якщо спадщина відкрилась у період чинності ЦК УРСР, застосовуванню підлягають норми ЦК УРСР про належність спадщини спадкоємцеві з часу відкриття спадщини незалежно від оформлення права на спадщину.
Відповідно до Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, що затверджена Міністерством комунального господарства Українського РСР 31.01.1966 року, у період її дії державна реєстрація нерухомого майна не проводилась в сільській місцевості. Право власності на нерухоме майно, що знаходиться в сільській місцевості, може бути підтверджено довідкою виконавчого комітету відповідної місцевої ради.
Згідно роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ викладених у листі від 16.05.2013 року № 24-753/0/13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування у цьому разі, якщо перші власники не оформили документи на належне їм нерухоме майно та не реєстрували його в органах БТІ, а тому спадкоємець не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину і його право має бути визнано в судовому порядку.
Крім того, згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.13) встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_8 в с. Марчихина Буда, Ямпільського району, Сумської області, актовий запис про смерть №3 від 15.01.1998 року.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 (а.с.14) встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Марчихина Буда, Ямпільського району, Сумської області, актовий запис про смерть №14 від ІНФОРМАЦІЯ_7.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 (а.с.12) встановлено, що 19.08.1972 року ОСОБА_4 уклав шлюб з ОСОБА_8 у Марчихинобудській сільській раді Ямпільського району Сумської області, актовий запис №7 від 19.08.1972 року, прізвище дружини після укладення шлюбу - ОСОБА_4.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 (а.с.9) встановлено, що ОСОБА_9 народилась ІНФОРМАЦІЯ_9, її батьками є: ОСОБА_4 та ОСОБА_3.
Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00021713103 від 19.12.2018 року (а.с.8) встановлено, що 05.11.1994 року ОСОБА_9 уклала шлюб з ОСОБА_5, актовий запис №13 від 05.11.1994 року, після державної реєстрації шлюбу прізвище дружини - ОСОБА_1 .
Згідно інформації приватного нотаріуса Ямпільського районного нотаріального округу Сумської області від 08.01.2019 року №4/01-09 та від 30.01.2019 року №55/01-16(а.с.44,58) встановлено, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6, спадкова справа не заводилась, колоспадкоємців невідомо.
Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №54676133 від 08.01.2019 року та №54931911 від 30.01.2019 року (а.с.45,59) встановлено, що у Спадковому реєстрі заповіти, спадкові договори від імені ОСОБА_3 не зареєстровані.
Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №54676145 від 08.01.2019 року та №54931898 від 30.01.2019 року (а.с.46,59) встановлено, що у Спадковому реєстрі інформація за параметрами пошуку ОСОБА_3 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_10 - відсутня.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташованими за адресою: АДРЕСА_2, на праві власності належав померлій ОСОБА_3, а тому позивачу ОСОБА_1. вказаний житловий будинок повинен перейти у власність в порядку спадкування за законом, а отже вказані позовні вимоги підлягають задоволенню.
Виходячи з вищевикладеного та керуючись ст.ст. 392, 1216, 1217, 1218, 1220, 1221 ЦК, ст.ст. 12, 13, 81, 89, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданий Ямпільським РВ УМВС України в Сумській області 10.04.2000 року, місце проживання: АДРЕСА_1), представник позивача: ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3, місце проживання: АДРЕСА_2) до Марчихинобудської сільської ради Ямпільського району Сумської області (код ЄДРПОУ: 04391993, місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 17, с. Марчихина Буда, Ямпільський район, Сумська область, 41224) про встановлення факту належності житлового будинку і визнання права власності за спадкоємцем, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданий Ямпільським РВ УМВС України в Сумській області 10.04.2000 року, місце проживання: АДРЕСА_1) право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташованими за адресою: АДРЕСА_2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_7.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Ямпільський районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення (п.15, п.п.15.5 Перехідних положень ЦПК України).
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.
Повний текст рішення складено 19.03.2019 року.
Суддя Я.П. Бондарчук
Суд | Ямпільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2019 |
Оприлюднено | 20.03.2019 |
Номер документу | 80559274 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ямпільський районний суд Сумської області
Бондарчук Я. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні