Провадження № 2/317/418/2019
Справа № 317/4417/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2019 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Нікітіна В.В.
при секретарі судового засідання Московкіної І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Наталівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, про встановлення факту проживання однією сім'єю, встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Наталівської сільської ради Запорізького району Запорізької області про встановлення факту проживання однією сім'єю, встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом.
В обґрунтування позову позивач зазначив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_6 померла його мати - ОСОБА_2, яка проживала за адресою: АДРЕСА_2. Після її смерті відкрилась спадщина на житловий будинок загальною площею 66,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2; колісний транспортний засіб - легковий хетчбек ЗАЗ 1102, 1989 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_3, VIN: НОМЕР_4. При житті матір оформила заповіт на ім'я позивача. Позивач в листопаді 2018 року звернувся до Запорізької районної державної нотаріальної контори для оформлення свідоцтва про право на спадщину в порядку спадкування за заповітом, але йому було відмовлено у зв'язку із пропуском строку для прийняття спадщини.
Крім того, позивач зазначає, що в зв'язку із хворобою та віком матері, поганим її самопочуттям, він починаючи з квітня 2016 року та до смерті матері проживав разом з нею однією сім'єю за адресою АДРЕСА_2. Після смерті матері, позивач фактично прийняв спадщину. Вступив у володіння та управління майном, що належало його матері.
В зв'язку з тим, що оформити свої спадкові права на спадкове майно в нотаріальному порядку позивач не має змоги, він був вимушений звернутися до суду з цим позовом.
У судове засідання позивач не з'явився, представник позивача надав заяву, в якій позов підтримав, просив задовольнити та розглянути справу за його відсутності.
У судове засідання відповідач не з'явився, надав заяву, в якій позов визнав, не заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 підтверджено Свідоцтвом про смерть НОМЕР_5, виданим 20.12.2016 Запорізьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, актовий запис № 1305.
Факт родинних відносин підтверджено наданим суду свідоцтвом про народження НОМЕР_6, виданим 25.06.1968 Жовтневим р/б Загс м. Запоріжжя, актовий запис № 1067, відповідно до якого батьками ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є ОСОБА_4 та ОСОБА_2.
Відповідно до Свідоцтва про розірвання шлюбу, 20.04.1972 шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 розірваний та їй присвоєно прізвище ОСОБА_2 .
08.07.2010 ОСОБА_2 дійсно склала заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Півняком О.С., відповідно до якого спадкоємцем всього майна призначила ОСОБА_1.
Відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 20.12.2018, державним нотаріусом Запорізької районної державної нотаріальної контори відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, яке залишилось після померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2, матері, у зв'язку з пропуском строку на прийняття спадщини.
Згідно довідки № 2045, виданої 21.11.2018 виконавчим комітетом Наталівської сільської ради Запорізького району Запорізької області вбачається, що ОСОБА_2 на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 дійсно була зареєстрована та проживала в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 На день смерті разом з нею за вищевказаною адресою з квітня 2016 року постійно проживав її син ОСОБА_1.
Відповідно до Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, видане 29.04.2010 Наталівською сільською радою Запорізького району Запорізької області, власником житлового будинку АДРЕСА_2 є ОСОБА_2, що підтверджено також технічним паспортом на житловий будинок.
Згідно Свідоцтва про реєстрацію тз НОМЕР_7, власником колісного транспортного засобу - легковий хетчбек ЗАЗ 1102, 1989 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_3, VIN: НОМЕР_4 є ОСОБА_2.
Відповідно до п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно з ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухоме майно потребують державної реєстрації.
Відповідно до ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна, є рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.
Згідно з ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкоємство здійснюється за заповітом чи за законом.
Згідно з ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно з п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення діями, що свідчать про прийняття спадщини, є фактичний вступ заявника в управління чи володіння спадковим майном у межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини.
Метою позивача при зверненні до суду є встановлення факту його постійного проживання, як спадкоємця, зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України.
Вищезазначене приводить суд до висновку про обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, про наявність підстав для їх задоволення.
При цьому суд констатує, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, наявні законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову у підготовчому засіданні, а тому суд приймає визнання позову відповідачем.
Крім того, відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 НОМЕР_8, виданого 09.02.2012 Пенсійним фондом України, ОСОБА_1 є інвалідом армії І групи та на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір його звільнено від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Згідно з ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України..
На підставі викладеного, керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , ст.ст. 182, 392, 1216-1218, 1221, 1268 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 141, 211, 247, 258-259, 263-265, 352, 354-355 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Наталівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70430, Запорізька область, Запорізький район, с. Наталівка, вул. 8 березня, буд. 93, код ЄДРПОУ 04353072), про встановлення факту проживання однією сім'єю, встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт проживання однією сім'єю ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1, зі своєю матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, ІПН НОМЕР_2, зареєстрованою на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_2
Встановити факт прийняття ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1, спадщини у вигляді майна: житлового будинку загальною площею 66,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 та колісного транспортного засобу - легковий хетчбек ЗАЗ 1102, 1989 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_3, VIN: НОМЕР_4, що належав ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок загальною площею 66,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 та колісний транспортний засіб - легковий хетчбек ЗАЗ 1102, 1989 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_3, VIN: НОМЕР_4.
Стягнути з Наталівської сільської ради Запорізького району Запорізької області судовий збір на користь держави у розмірі 2337,87 грн. (дві тисячі триста тридцять сім грн. 87 коп.).
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Запорізького апеляційного суду через Запорізький районний суд Запорізької області відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу XIII Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України.
Суддя В.В.Нікітін
Суд | Запорізький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2019 |
Оприлюднено | 20.03.2019 |
Номер документу | 80564758 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Запорізький районний суд Запорізької області
Нікітін В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні