Постанова
від 21.03.2019 по справі 280/1109/19
ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

21 березня 2019 року м. Дніпросправа № 280/1109/19

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

за участю секретаря судового засідання Кязимової Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі

апеляційну скаргу Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 березня 2019 року (головуючий суддя Новікова І.В.)

у справі № 280/1109/19

за позовами кандидата на пост Президента України ОСОБА_1, Офіційного спостерігача від кандидата на пост Президента України ОСОБА_2 у територіальному виборчому окрузі № 78 ОСОБА_3,

до Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: кандидат на пост Президента України ОСОБА_4

про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Кандидат на пост Президента України ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому (з урахуванням уточнень а.с. 88-90) просив:

визнати протиправними дії відповідача щодо відхилення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій виборчих дільниць №230001, №230002, №230003, №230005, №230006, №230007, №230008, №230010, №230011, №230012, №230013, №230014, №230015, №230016, №230018, №230019, №230020, №230021, №230022, №230023, №230024, №230025, №230026, №230027, №230266, №230267, №230268, №230269, №230271, №230274, №230275, №230276, №230277, №230278, №230279, №230280, №230282, №230283, №230284, №230285, №230287, №230288, №230524, №230525, №230526, №230527, №230530, №230531, №230532, №230533, №230534, №230535, №230573, №230574, №230575, №230576, №230577, №230578, №230579, №230580, №230581, №230582, №230583, №230584, №230585, №230586, №230587, №230588, №230589, №230590, №230591, №230592, №230593, №230594, №230595, №230636, №230637, №230638, №230639, №230640, №230641, №230642, №230643, №230644, №230645, №230646, №230648, №230649, №230681, №230691, внесених за поданням довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі ОСОБА_5;

визнати протиправною та скасувати постанову окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78 від 12 березня 2019 року № 33 Про затвердження складу дільничних виборчих комісій та розподілу невикористаних квот ;

зобов'язати окружну виборчу комісію з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78 утворити дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, відповідно до вимог статті 24 Закону України Про вибори Президента України .

Офіційний спостерігач від кандидата на пост Президента України ОСОБА_2 у територіальному виборчому окрузі № 78 ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому (з урахуванням уточнень а.с. 86-87) просив:

визнати протиправною та скасувати постанову окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78 від 12 березня 2019 року №33 Про затвердження складу дільничних виборчих комісій та розподілу невикористаних квот ;

зобов'язати окружну виборчу комісію з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78 утворити дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, відповідно до вимог статті 24 Закону України Про вибори Президента України .

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 16.03.2019 позовні вимоги кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 та Офіційного спостерігача від кандидата на пост Президента України ОСОБА_2 у територіальному виборчому окрузі № 78 ОСОБА_3 об'єднано в одне провадження (а.с.53).

Позовні вимоги кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що подання до складу дільничної виборчої комісії внесене 07.03.2019 до окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 78 за підписом його довіреної особи, що відповідає ст.24 Закону України Про вибори Президента України . Підстави, за яких ОВК №78 відхилено кандидатури до складу дільничних виборчих комісій, а саме: подання внесене безпосередньо до комісії не довіреною особою кандидата на пост Президента України ОСОБА_5, а уповноваженою особою за дорученням, суперечать приписам наведеної норми ст. 24 Закону України Про вибори Президента України . Кандидатури до складу дільничної виборчої комісії можуть бути відхилені лише з підстав порушення вимог частин шостої, дев'ятої, десятої статті 24, частини третьої статті 29 зазначеного Закону.

Позовні вимоги Офіційного спостерігача від кандидата на пост Президента України ОСОБА_2 у територіальному виборчому окрузі № 78 ОСОБА_3 обґрунтовані тим, що 12.03.2019 окружна виборча комісія під час розгляду подання до складу дільничних виборчих комісій від кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 та подання до складу дільничних виборчих комісій від кандидата на пост Президента України ОСОБА_4 не прийняла обґрунтоване та законне рішення про затвердження цих подань, що встановлено ст. 24 Закону України Про вибори Президента України . Прийнятим ОВК № 78 рішенням у формі постанови № 33 від 12.03.2019 Про затвердження складу дільничних виборчих комісій та розподілу невикористаних квот в порушення вимог ст. 24 Закону України Про вибори Президента України затверджено склад дільничних виборчих комісій з урахуванням розподілених квот за виключенням осіб, які містяться в поданні кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 та в поданні від кандидата на пост Президента України ОСОБА_4

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17 березня 2019 року адміністративний позов кандидата на пост Президента України ОСОБА_1задоволено частково.

Визнано протиправною та скасовано постанову Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78 від 12 березня 2019 року № 33 Про затвердження складу дільничних виборчих комісій та розподілу невикористаних квот .

Зобов'язано відповідача утворити дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, відповідно до вимог Закону України Про вибори Президента України .

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У задоволенні позовних вимог Офіційного спостерігача від кандидата на пост Президента України ОСОБА_2 у територіальному виборчому окрузі № 78 ОСОБА_3 відмовлено.

Частково задовольняючи позовні вимоги кандидата на пост Президента України ОСОБА_1, суд виходив з того, що зазначений в Законі України Про вибори Президента України перелік підстав для відхилення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає. Відповідачем не надано доказів порушення вказаного Закону під час подання кандидатур до складу дільничної виборчої комісії від кандидатів на пост Президента України ОСОБА_1 та ОСОБА_4

Також суд зазначив, що за результатами отриманих від кандидатів на пост Президента України подань щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія може прийняти рішення або про включення таких осіб до складу ДВК або про відхилення таких кандидатур. Жодного з вказаних рішень ОВК №78 всупереч вимог ст. 24 Закону України Про вибори Президента України не прийнято.

Крім того, положення статті 24 Закону України Про вибори Президента України не містить заборони щодо того, що подання кандидатур до складу ДВК не може бути надіслано до ОВК засобами поштового зв'язку або здані до ОВК іншою особою за дорученням довіреної особи.

За таких обставин суд дійшов висновку, що оскільки подання від кандидатів на пост Президента України ОСОБА_1 та ОСОБА_4 відповідали встановленій формі подання, яке затверджено рішенням ЦВК, підписані довіреними особами зазначених кандидатів на пост Президента України, подані у встановлений строк, то відповідно повинні були бути прийняті окружною виборчою комісією або відхилені у разі, якщо комісія дійшла висновку, що таке подання внесено з порушення вимог частин шостої, дев'ятої, десятої цієї статті, частини третьої статті 29 Закону. З урахуванням того, що відповідачем не розглянуто у встановленому порядку подання кандидатур до дільничної виборчої комісії, які надійшли від кандидатів на пост Президента України ОСОБА_1 та ОСОБА_4, то відповідно приймаючи рішення від 12.03.2019 № 33 порушено права суб'єктів подання кандидатур - кандидатів на пост Президента України ОСОБА_1 та ОСОБА_4 на пропорційну частку кожної категорії керівних посад у дільничних виборчих комісіях.

Відмовляючи в задоволенні позову Офіційного спостерігача від кандидата на пост Президента України ОСОБА_2 у територіальному виборчому окрузі № 78 ОСОБА_3, суд виходив з відсутності обґрунтування, які саме права та законні інтереси позивача, як офіційного спостерігача, та/або кандидата на пост Президента України ОСОБА_2, порушуються у зв'язку із прийняттям відповідачем постанови від 12.03.2019 № 33.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач - Окружна виборча комісія з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Представники сторін та третьої особи в судовому засіданні підтримали правові позиції, визначені ними по суті спірних взаємовідносин.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Спір в межах даної справи виник з приводу правомірності прийняття відповідачем постанови від 12 березня 2019 року № 33 Про затвердження складу дільничних виборчих комісій та розподілу невикористаних квот , якою затверджено склад дільничних виборчих комісій та розподілені невикористані кандидатами квоти на керівні посади між суб'єктами подання, які мають своїх представників в кожній з 140 виборчих дільниць, без врахування подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій від позивача - кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 (а.с. 91).

Встановлені обставини справи свідчать, що 07.03.2019 до окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78 внесене подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів Президента України звичайних та спеціальних виборчих дільниць кандидата на пост Президента України ОСОБА_1 (а.с.12-22).

Означене подання підписано його довіреною особою ОСОБА_5, повноваження якого підтверджені постановами ЦВК України від 12.02.2019 № 291, від 03.03.2019 № 481 (а.с. 25, 26).

Подання та додані до нього документи безпосередньо до ОВК № 78 фактично здані ОСОБА_6 - особою, що діє відповідно до довіреності, виданої від імені громадянина України ОСОБА_5, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Охрімчук О.В. 04.03.2019 за реєстровим № 65.

Відповідачем означене подання з додатками прийняті за вх. № 978 від 07.03.2019, про що ОСОБА_6 видано розписку (а.с.23).

Питання про розгляд подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів Президента України кандидата ОСОБА_1 вирішувалось на засіданнях окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78 07.03.2019 (а.с. 100-106), 11.03.2019 (а.с. 92-99) та 12.03.2019 (а.с. 107-114), за результатами голосування членів комісії про затвердження подання рішення не прийнято з тих підстав, що подання внесене не суб'єктом виконання заходу - довіреною особою кандидата, а громадянином України ОСОБА_6 на підставі нотаріально посвідченої довіреності від довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_1

Прийнятою відповідачем постановою № 33 від 12.03.2019 відповідно до подань, які надійшли від кандидатів на пост Президента України та керуючись частиною першою статті 24 Закону України Про вибори Президента України , вирішено затвердити склад дільничних виборчих комісій та невикористані кандидатами квоти на керівні посади пропорційно розподілити між суб'єктами подання, які мають своїх представників в кожній з 140 виборчих дільниць.

При цьому до складу дільничних виборчих комісій осіб, запропонованих за поданням кандидата на пост Президента України ОСОБА_1, не включено. Як не включено і осіб за поданням кандидата на пост Президента України ОСОБА_4, з наведених вище підстав.

За наслідками перегляду судового рішення, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про часткове задоволення позову кандидата на пост Президента України ОСОБА_1

Утворення окружних та дільничних виборчих комісій відповідно до ч.4 ст.11 Закону України Про вибори Президента України № 474-XIV від 05.03.1999 є одним з етапів виборчого процессу.

Порядок утворення дільничних виборчих комісій врегульовано, зокрема, ст.24 вказаного Закону.

Дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за вісімнадцять днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше дев'яти осіб.

За правилами ч.2 ст.24 Закону № 474-XIV право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (по одній особі до однієї виборчої комісії від одного кандидата) мають кандидати на пост Президента України. Подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій вноситься до окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді не пізніш як за двадцять три дні до дня виборів за підписом довіреної особи кандидата на пост Президента України у загальнодержавному або відповідному територіальному виборчому окрузі.

Відповідно до ч.6 ст.24 Закону № 474-XIV форма подання до складу дільничної виборчої комісії затверджується Центральною виборчою комісією не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів. Цією ж нормою визначені відомості, що зазначаються у поданні.

До подання додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кожної запропонованої особи, а також заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб'єкта подання, згоду виконувати посадові обов'язки голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії та про ненадання згоди на участь у роботі виборчої комісії іншим суб'єктам подання на відповідних виборах. Кандидатури до складу дільничної виборчої комісії можуть бути відхилені лише з підстав порушення вимог частин шостої, дев'ятої, десятої цієї статті, частини третьої статті 29 цього Закону (абз.12 ч.6 ст.24 Закону).

В спірному випадку судом першої інстанції вірно встановлено, відповідачем не заперечується, що вимоги наведених правових норм Закону щодо строку подачі до ОВК подання до складу дільничних виборчих комісій та форми подання (додаток № 2 до постанови ЦВК України від 27.12.2018 № 265) позивачем дотримані.

Подання внесене до окружної виборчої комісії за підписом ОСОБА_5 - довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_1

За позицією відповідача невідповідність подання вимогам Закону полягає у неналежності суб'єкта, яким таке подання внесено (подано) до окружної виборчої комісії, а саме: не довіреною особою кандидата.

Втім, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що наведені відповідачем обставини не є законодавчо встановленими підставами для відхилення (неврахування) поданих кандидатом на пост Президента України кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Стаття 24 Закону № 474-XIV містить вимоги лише щодо підпису подання до складу дільничних виборчих комісій довіреною особою кандидата на пост Президента України, і не містить жодної вимоги щодо процедури внесення (подачі) до ОВК такого подання, в тому числі, безпосередньо особами, що їх підписали.

Не містить такої вимоги і Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затверджений постановою ЦВК від 15.09.2010 № 350, на який посилається відповідач в апеляційній скарзі.

Отже, оскільки на законодавчому рівні відсутні будь-які обмеження щодо кола осіб, які подають документи до виборчої комісії, зокрема, подання кандидата на пост Президента України до складу дільничних виборчих комісій, наведені відповідачем обставини не можуть бути підставою для неврахування визначених позивачем в поданні кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

З цього приводу посилання відповідача в апеляційній скарзі на положення цивільного законодавства в частині представництва, а також визначений Законом № 474-XIV статус довіреної особи кандидата на пост Президента України апеляційний суд вважає помилковим.

З огляду на викладене, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції про протиправність постанови ОВК № 33 від 12.03.2019, якою затверджено склад дільничних виборчих комісій та розподілено невикористані кандидатами квоти на керівні посади без врахування подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій позивача, чим порушені права позивача, визначені Законом України Про вибори Президента України .

Стосовно доводів відповідача, що судом першої інстанції не надано оцінки додаткам до подання на предмет їх відповідності ч.6 ст.24 Закону № 474-XIV, апеляційний суд зазначає, що вказане питання, виходячи з визначеного позивачем спору, характеру спірних правовідносин не підлягає з'ясуванню в межах даної справи.

Також апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що належним способом захисту права позивача на подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій та права на пропорційну частку кожної категорії керівних посад у дільничних виборчих комісіях є зобов'язання відповідача утворити дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, відповідно до вимог Закону України Про вибори Президента України .

Апеляційний суд не приймає твердження відповідача в апеляційній скарзі, що судом першої інстанції проігноровано можливість відновлення прав позивача, враховуючи вимоги Календарного плану організаційних заходів, оскільки в будь-якому випадку рішення ОВК, прийняте з порушенням закону, не може породжувати правомірних наслідків, незважаючи на закінчення певного етапу виборчого процесу.

Частина 6 статті 93 Закону № 474-XIV передбачає безумовне оскарження рішень, дій чи бездіяльності окружної виборчої комісії до Центральної виборчої комісії або до суду.

Відповідно до ч.4 ст.98 вказаного Закону суб'єкт розгляду відмовляє в задоволенні скарги, якщо встановить, що оскаржувані рішення, дії або бездіяльність вчинені відповідно до закону і в межах повноважень, передбачених законом, чого в спірному випадку, як встановлено судом, немає.

З приводу посилання відповідача в апеляційній скарзі на нові докази та обставини, які дають можливість вважати позивача та третю особу технічними кандидатами кандидата на пост Президента України ОСОБА_2, апеляційний суд зазначає, що вказані обставини не підлягають з'ясуванню апеляційним судом в межах даної справи з огляду на визначені ст.308 КАС України повноваження суду апеляційної інстанції, крім того не стосуються спірних правовідносин, що виникли між сторонами.

Виходячи з вищевикладеного, апеляційний суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, доводи, викладені в апеляційній скарзі, висновків суду першої інстанції не спростовують, не є підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

За приписами ст.139 КАС України суд вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

Згідно положень Закону України Про судовий збір за подачу апеляційної скарги на постанову суду сплачується судовий збір у розмірі 150% ставки, що підлягала сплаті при подачі позову.

Приймаючи до уваги, що при зверненні з апеляційною скаргою відповідачем судовий збір не сплачено, апеляційний суд вважає, що судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 березня 2019 року має бути стягнений з Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78 у розмірі 1152,60 грн. (768,40*150%).

Керуючись ст.ст. ст.ст. 271-273, 278, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78 залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 березня 2019 року у справі № 280/1109/19 залишити без змін.

Стягнути з Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 78 за рахунок бюджетних асигнувань на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1152,60 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко

СудТретій апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.03.2019
Оприлюднено22.03.2019
Номер документу80605857
СудочинствоАдміністративне