Справа № 703/246/19
2/703/921/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2019 року
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області у складі
головуючого - судді Кирилюк Н.А.
з секретарем судового засідання Римським Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 703/246/19
за участю представника позивача адвоката ОСОБА_1
третьої особи ОСОБА_2,
про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Санжариської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування позову зазначила, що 21 грудня 2017 року в с. Санжариха Смілянського району померла її сестра ОСОБА_4, якій на праві власності належав будинок № 46 по вул. Шевченка в цьому ж селі, розташована за цією адресою земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0,3957 га та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,8423 га.
Спадщину після неї прийняла позивач, яка є спадкоємцем другої черги та ОСОБА_2, який є племінником померлої та спадкоємцем п'ятої черги.
Оскільки спадкування здійснюється почергово, а вона є спадкоємцем другої черги, ОСОБА_3 звернулась до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом. Однак, одержати це свідоцтво вона не може у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно. У зв'язку з цим, постановою нотаріуса від 17 січня 2019 року їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії.
Крім того, просила суд встановити факт, що померла доводилась їй рідною сестрою, оскільки свідоцтво про народження ОСОБА_4 втрачено.
В судовому засідання представник позивача підтримав позов повністю та просив його задоволити з наведених у ньому підстав.
Третя особа ОСОБА_2 не заперечував проти задоволення позову.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, хоча про час і місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином. В направленій на адресу суду заяві сільський голова позов визнав і просив розглядати справу у відсутності представника сільської ради.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
У відповідності із свідоцтвом про смерть серії І-СР № 316665 ОСОБА_4 померла 21 грудня 2017 року в с. Санжариха Смілянського району Черкаської області.
Допитані в судовому засіданні як свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_5 показали, що померла та позивач по справі ОСОБА_3 були рідними сестрами. Вони близько 13 років проживали разом в одному будинку. ОСОБА_2, який є племінником і померлої, і позивача, показав, що в них ще був рідний брат і, відповідно, його батько ОСОБА_6. Весь час він знав ОСОБА_3 і ОСОБА_4 як своїх рідних тіток.
Постановою Пленуму ВСУ № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування встановлено, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Як встановлено з довідки виконавчого комітету Санжариської сільської ради Смілянського району Черкаської області від 27 вересня 2019 року, на підставі по господарської книги № 1 за № 0067-1 ОСОБА_4 була власником будинку № 46 по вул. Шевченка в с. Санжариха Смілянського району Черкаської області.
Згідно з технічним паспортом на цей будинок в склад будинковолодіння входять житловий будинок з прибудовою та ганком (літ. А-1, а ) загальною площею 54,8 кв.м., житловою площею 33,8 кв.м., та господарські будівлі і споруди: літня кухня-сарай (літ. Б ), сарай (літ. В,Г ), погріб (літ. Д ), огорожа (№ 1), ворота з хвірткою (№2), колодязь (№ 3).
Як вбачається з державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 648116 від 21 березня 2007 року та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку ОСОБА_4 належала земельна ділянка по вул. Шевченка, 46 в с. Санжариха Смілянського району Черкаської області для ведення особистого селянського господарства площею 0,3957 га, кадастровий номер 7123787700:01:000:0076.
У відповідності з державним актом на право приватної власності на землю серії ЧР № 092010 від 2 лютого 2004 року та витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку ОСОБА_4 була власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,8423 га в межах Санжариської сільської ради Смілянського району Черкаської області, кадастровий номер 7123787700:02:000:0138.
Заповітом, посвідченим 13 грудня 2017 року секретарем виконавчого комітету Санжариської сільської ради Смілянського району Черкаської області та зареєстрованим в реєстрі за № 359, ОСОБА_4 все своє майно, що буде належати їй на день смерті, де б воно не було і з чого воно б не складалось, а також все те, на що вона за законом буде мати право, заповіла ОСОБА_7
З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 17 січня 2019 року встановлено, що після смерті ОСОБА_4 із заявою про прийняття спадщини за законом звернувся племінник померлої ОСОБА_2, який є спадкоємцем п'ятої черги. На підставі його заяви була заведена спадкова справа № 305/2018. Крім того, спадщину прийняла шляхом спільного проживання рідна сестра померлої ОСОБА_3, яка є спадкоємцем другої черги. Спадкоємець за заповітом ОСОБА_7 26 липня 2018 року подала заяву про те, що спадщину вона не прийняла, на спадщину за заповітом не претендує.
У відповідності із ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1223 ЦК України визначено, що право на спадкування мають особи визначені у заповіті.
Враховуючи, що спадкоємець за заповітом ОСОБА_7 спадщину не прийняла, спадкуванню здійснюється за законом.
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу ( ст. 1258 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення ( ч. 1 ст. 1265 ЦК України).
У відповідності з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Враховуючи, що позивач на час смерті ОСОБА_4 проживала з нею разом, що підтверджується довідкою сільської ради, вона є такою, що прийняла спадщину.
Як вбачається з постанови державного нотаріуса ОСОБА_3 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після ОСОБА_4 у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Згідно положень п. 4.14, 4.18 глави 10 Порядку здійснення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину здійснюється за наявності необхідних документів, що підтверджують наявність певних юридичних фактів, у тому числі й склад спадкового майна. У разі, якщо у спадкоємців відсутні всі необхідні документи, питання визнання права на спадщину вирішується у судовому порядку.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7 передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Як встановлено ст. 1218, ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України вся спадщина вважається належною позивачу з часу смерті спадкодавця.
За таких обставинах, єдиним способом реалізації позивачем своїх спадкових прав після смерті ОСОБА_4 є визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку.
При цьому, суд враховує, що відповідач визнав позов в повному обсязі.
На підставі наведеного, керуючись ст. 5, 12, 13, 141, 263, 265, 268 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_3 (с. Санжариха Смілянського району Черкаської області, вул. Шевченка, 46, РНОКПП НОМЕР_1) до Санжариської сільської ради Смілянського району Черкаської області (с. Санжариха Смілянського району Черкаської області, вул. Шевченка, 81-а, код 02165372), третя особа ОСОБА_2 (с. Хацьки Черкаського району Черкаської області, вул. Ватутіна, 9, РНОКПП НОМЕР_2) про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_3 є рідною сестрою ОСОБА_4, що померла 21 грудня 2017 року.
Визнати за ОСОБА_3 в порядку спадкування за законом право власності на:
- будинок № 46 по вул. Шевченка в с. Санжариха Смілянського району Черкаської області з прибудовою та ганком (літ. А-1, а ) загальною площею 54,8 кв.м., житловою площею 33,8 кв.м., та господарські будівлі і споруди: літню кухню-сарай (літ. Б ), сарай (літ. В,Г ), погріб (літ. Д ), огорожу (№ 1), ворота з хвірткою (№2), колодязь (№ 3);
- земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,3957га, розташовану по вул. Шевченка, 46, в с. Санжариха Смілянського району Черкаської області, належну померлій ОСОБА_4 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №648116 від 21 березня 2007 року, кадастровий номер 7123787700:01:000:0076;
- земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,8423 га в межах Санжариської сільської ради Смілянського району Черкаської області, належну померлій ОСОБА_4 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЧР № 092010 від 2 лютого 2004 року, кадастровий номер 7123787700:02:000:0138.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: Н. А. Кирилюк
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2019 |
Оприлюднено | 22.03.2019 |
Номер документу | 80613950 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Кирилюк Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні