Постанова
від 19.03.2019 по справі 759/10864/15-ц
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа №759/10864/15-ц

Апеляційне провадження №22-ц/824/4300/2019

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2019 року Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах - головуючого Сержанюка А.С., суддів Іванової І.В., Сушко Л.П., із участю секретаря Топольського В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві матеріали цивільної справи за апеляційними скаргами ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос на заочне рішення Святошинського районного суду м. Києва від 02 липня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , треті особи: Державна реєстраційна служба України, ОСОБА_1 про визнання учасником товариства, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

03 липня 2015 року ОСОБА_2 звернулася до суду із названим позовом, де просилавизнати її учасником Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо -комерційне підприємство Фобос з часткою 50% в його статутному фонді, що становить 50 000 грн.,

зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо- комерційне підприємство Фобос внести зміни до установчих документів про виключення зі складу учасників товариства померлого ОСОБА_3 та про прийняття до складу ОСОБА_2.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3, який не залишив заповіту.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України відкрилася спадщина за законом. На день смерті спадкодавця залишилось спадкове майно, яке склалося з частки в статутному фонді ( капіталі ) Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос в розмірі 50%, що в грошовому еквіваленті становить 50 000 грн., яке належить померлому на підставі статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , затвердженого зборами учасників від 06 квітня 2001 року ( протокол 1 ) та зареєстрованого Ленінградською районною держадміністрацією м. Києва 11 квітня 2001 року зі змінами до статуту та угодою про внесення змін до установчої угоди про створення Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , зареєстрованих в Святошинській районній у м. Києві держадміністрації 10 вересня 2002 року та згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, виданого Святошинською районною в м. Києві державною адміністрацією, 24 квітня 2012 року.

Позивач зазначала, що прийняла спадщину за ОСОБА_3 та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, яка складається з частки в статутному фонді ( капіталі ) Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос .

Позивач вказує, що бажає стати учасником відповідача на підставі п. 7.4 статуту товариства , відповідно до якого , у випадку смерті громадянина-учасника,правонаступники ( спадкоємці ) можуть вступити у товариство без згоди зборів учасників. При відмові правонаступника ( спадкоємця ) від вступу до товариства йому видається у грошовому або натуральному вигляді частки майна, яка належала учаснику, вартість якої визначається на день смерті учасника.

Позивач, маючи намір стати учасником Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , неодноразово зверталася до відповідача та безпосередньо до директора товариства - ОСОБА_1, в тому числі і в письмовій формі із проханням провести загальні збори учасників товариства та внести зміни до статуту товариства у зв'язку із смертю учасника товариства - ОСОБА_3 та зміною складу товариства.

На сьогоднішній день зміни до установчих документів відповідача у зв'язку із смертю учасника товариства не внесено.

Заочним рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 02 липня 2018 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено.

Визнано ОСОБА_2 учасником Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , з часткою 50% в його статутному фонді, що становить 50 000 грн.

Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос внести зміни до установчих документів про виключення зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос померлого ОСОБА_3 та про прийняття до складу ОСОБА_2.

На обґрунтування ухваленого рішення, місцевий суд зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_3, який не залишив заповіту.

Судом встановлено, що на день смерті спадкодавця залишилось спадкове майно, яке склалося з частки в статутному фонді ( капіталі ) Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос в розмірі 50%, що в грошовому еквіваленті становить 50 000 грн., яке належить померлому на підставі статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос .

Відповідно до частини п'ятої статті 147 ЦК України частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства.

Крім того, частиною першою статті 1219 ЦК України передбачено, що не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами.

На підставі вищевикладеного суд погоджується із твердженнями позивача, вважає позов доведеним та таким, що підлягає задоволенню.

Не погоджуючись із ухваленим судом рішенням, ОСОБА_1, Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , подали апеляційні скарги , посилаючись на його незаконність та необґрунтованість, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права при його ухваленні.

Просять заочне рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 02 липня 2018 року скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, закінчивши з'ясування обставин справи і перевірку їх доказами, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційних скаргах, у межах доводів та вимог апеляційної скарги, вислухавши учасників процесу в судових дебатах, вважає за необхідне апеляційні скарги задовольнити, керуючись наступним.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 206 цього Кодексу.

Як встановлено судом, що підтверджується і матеріалами справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_3 ( а.с. 64, 70 т. 1 ).

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, ОСОБА_2 є спадкоємцем майна померлого ОСОБА_3, яке складається з частки в статутному фонді ( капіталі ) Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос в розмірі 50%, що в грошовому еквіваленті становить 50 000 грн., яке належало померлому на підставі статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , затвердженого зборами учасників від 06 квітня 2001 року ( протокол 1 ) та зареєстрованого Ленінградською районною держадміністрацією м. Києва 11 квітня 2001 року зі змінами до статуту та угодою про внесення змін до установчої угоди про створення Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , зареєстрованих в Святошинській районній у м. Києві держадміністрації 10 вересня 2002 року та згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, виданого Святошинською районною в м. Києві державною адміністрацією, 24 квітня 2012 року ( а.с. 17 т. 1 ).

Відповідно до п. 7.4 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос у випадку смерті громадянина-учасника правонаступники ( спадкоємці ) можуть вступити у товариство без згоди зборів учасників. При відмові правонаступника ( спадкоємця ) від вступу до товариства йому видається у грошовому або натуральному вигляді частки майна, яка належала учаснику, вартість якої визначається на день смерті учасника ( а.с. 11-15 т. 1 ).

Позивач, маючи намір стати учасником Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , неодноразово зверталася до відповідача та безпосередньо до директора товариства - ОСОБА_1 із проханням провести загальні збори учасників товариства та внести зміни до статуту товариства у зв'язку із смертю учасника товариства ОСОБА_3 та зміною складу товариства ( а.с. 19, 20, 21, 22, 23 т. 1 ).

Проте, як зазначає позивач, зміни до установчих документів відповідача у зв'язку із смертю учасника товариства не внесено, у зв'язку чим вона 03 липня 2015 року звернулася до суду із названим позовом ( а.с. 2-6 т. 1 ).

Заочним рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 02 липня 2018 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено з посиланням на обґрунтованість доводів позовної заяви ( а.с. 188-191 т. 2 ).

Визнано ОСОБА_2 учасником Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , з часткою 50% в його статутному фонді, що становить 50 000 грн.

Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос внести зміни до установчих документів про виключення зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос померлого ОСОБА_3 та про прийняття до складу ОСОБА_2 ( там же ).

Вирішуючи справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , суд другої інстанції не погоджуєтьсяіз висновками місцевого суду тавважає за необхідне зазначити наступне.

Так, відповідно до статті 55 Закону України Про господарські товариства при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв'язку зі смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники ( спадкоємці ) мають переважне право вступу до цього товариства. При відмові правонаступника ( спадкоємця ) від вступу до товариства з обмеженою відповідальністю або відмові товариства у прийнятті до нього правонаступника ( спадкоємця ) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі ( спадкодавцю ), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації ( смерті ) учасника. У цих випадках розмір статутного капіталу товариства підлягає зменшенню.

Згідно з частиною п'ятою статті 147 ЦК України частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства. Розрахунки із спадкоємцями ( правонаступниками ) учасника, які не вступили до товариства, здійснюються відповідно до положень статті 148 цього Кодексу.

Частиною першою статті 100 ЦК України встановлено, що право участі у товаристві є особистим немайновим правом і не може окремо передаватися іншій особі.

Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами.

Тобто, спадкування частки учасника товариства допускається статтею 147 ЦК України , статтею 55 Закону України Про господарські товариства і не підпадає під заборону пункту 2 частини першої статті 1219 ЦК України .

При цьому , спадкується не право на участь в товаристві, а право на частку в статутному капіталі.

Факт одержання статусу спадкоємця учасника товариства лише засвідчує перехід до спадкоємця майнових прав померлого ( частка у статутному капіталі, яка належала померлому учаснику товариства ) та дає спадкоємцю право на вступ до господарського товариства.

Право ж безпосередньої участі в управлінні господарським товариством ( корпоративні права ) спадкоємці набувають тільки з моменту вступу до господарського товариства, що має бути підтверджено відповідним рішенням загальних зборів товариства.

Разом з тим, відповідно до п. 30 постанови Пленуму Верховного суду України №13 від 24 жовтня 2008 року Про практику розгляду судами корпоративних спорів прийняття рішення про вступ спадкоємця ( правонаступника ) учасника до товариства з обмеженою відповідальністю належить до компетенції загальних зборів учасників товариства.

Таким чином, в силу викладеногота на переконання апеляційного суду, вимоги позивача щодо визнання позивача учасником Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос та зобов'язанняостаннього внести зміни до установочних документів про виключення зі складу учасників товариства померлого ОСОБА_3 та про прийняття до складу ОСОБА_2, не грунтуються на положеннях чинного законодавства.

При цьому, позивач не позбавлена можливості захистити свої законні права та інтереси в інший, передбачений законом, спосіб.

За таких обставин, суд першої інстанції, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, вважав встановленими обставини, що мають значення для справи, які судом не доведені, зробив висновки, які не відповідають матеріалам справи, і, без додержання норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 100, 147, 148, 1219 ЦК України, ст. 55 Закону України Про господарські товариства , ст.ст. 5 , 10-13 , 76-81 , 263 ЦПК України , ухвалив незаконне і необґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог.

Відтак, доводи апеляційних скарг ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , на переконання апеляційного суду, знайшли своє підтвердження, унаслідок чого рішення місцевого суду підлягає скасуванню із ухваленням нового про відмову в задоволенні позовних вимог за їх необґрунтованістю у відповідності до ст. 376 ЦПК України та названих положень матеріального і процесуального права.

Окрім цього, суд апеляційної інстанції відповідно до ст. 4 Закону України Про судовий збір , ст. 141 ЦПК України, вважає за необхідне стягнути із ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос сплачений судовий збір ( а.с. 41 т. 3 ) в розмірі 730,80 ( 1 218 х 0,2 х 2 х 150 : 100 ) грн. та на користь держави - в розмірі 730,80 ( 1 218 х 0,2 х 2 х 150 : 100 ) грн.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 5 , 10-13 , 76-81 , 263 , 367 , 368 , 374 , 381-384 ЦПК України , апеляційний суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційні скарги ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос задовольнити. Заочне рішення Святошинського районного суду м. Києва від 02 липня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос , треті особи: Державна реєстраційна служба України, ОСОБА_1 про визнання учасником товариства, зобов'язання вчинити дії скасувати і ухвалити по справі нове судове рішення про залишення позову без задоволення.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство Фобос судовий збір у розмірі 730,80 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 730,80 грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Головуючий А.С. Сержанюк

Судді: І.В. Іванова

Л.П. Сушко

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення19.03.2019
Оприлюднено22.03.2019
Номер документу80622336
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —759/10864/15-ц

Постанова від 22.12.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Карпенко Світлана Олексіївна

Ухвала від 23.07.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Кузнєцов Віктор Олексійович

Ухвала від 24.05.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Кузнєцов Віктор Олексійович

Постанова від 19.03.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Сержанюк Анатолій Семенович

Ухвала від 11.03.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Сержанюк Анатолій Семенович

Ухвала від 06.03.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Сержанюк Анатолій Семенович

Ухвала від 18.02.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Сержанюк Анатолій Семенович

Ухвала від 01.02.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Сержанюк Анатолій Семенович

Ухвала від 01.02.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Сержанюк Анатолій Семенович

Ухвала від 06.12.2018

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Величко Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні