Справа № 183/5276/18
№ 2/183/836/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
іменем України
07 лютого 2019 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді Сороки О.В.;
секретаря судового засідання - Пономаренко О.О.,
розглянувши, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - приватний нотаріус Новомосковського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_3, про визнання недійсним спадкового договору,
встановив :
Позивач 30 жовтня 2018 року звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати недійсним спадковий договір від 06 лютого 2018 року, укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, посвідчений приватним нотаріусом Новомосковського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_3 за реєстровим номером 168. В обґрунтування позову зазначив, що він є власником земельної ділянки площею 6,0100 га кадастровий номер 1223280500:01:038:0463 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Багатської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області. 06 лютого 2018 року між ним та відповідачем було укладено спадковий договір на зазначену земельну ділянку, за яким відповідач брав на себе зобов'язання виконувати розпорядження позивача, а у разі смерті позивача до відповідача має перейти право власності на цю земельну ділянку. Також за змістом цього договору, відповідач здійснив на користь позивача разову грошову виплату в розмірі 35000,00 грн. На час укладання на нотаріального посвідчення цього договору позивач не був обізнаний про те, що укладання спадкового договору на земельну ділянку сільськогосподарського призначення є протиправно дією та не розумів, що відповідач вводить його в оману з приводу самого факту укладання такого договору. Тому посилаючись на вимоги п. 15 розділу Х Перехідні положення ЗК України, ст.ст. 203, 215 ЦК України просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 31 серпня 2018 року відкрите провадження по справі та призначене підготовче засідання.
Ухвалою суду від 05 грудня 2018 року приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу ОСОБА_3 зобов'язано надати суду матеріали спадкового договору від 06 лютого 2018 року укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за реєстровим номером 168.
До початку судового розгляду представник позивача ОСОБА_4 надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав, не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з'явився,належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, про причини неявки суд не повідомив, відзив не подав, тому суд, відповідно до вимог ст.280 ЦПК України , провів заочний розгляд справи.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, однак його неявка не перешкоджає розгляду справи.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, на підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України , у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи.
Суд, дослідивши докази з точки зору належності та допустимості, а у своїй сукупності з точки зору достатності, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що відповідно до умов спадкового договору від 06 лютого 2018 року, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, Витягу про реєстрацію у Спадковому реєстрі № 50812436, останній, як набувач зобов'язався виконувати передбачені даним договором розпорядження відчужувача ОСОБА_1 та в разі смерті якого мав набути право власності на земельну ділянку, площею 6,0100 га кадастровий номер 1223280500:01:038:0463 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Багатської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.
Положеннями ст. 1302 ЦК України визначено, що сторонами за спадковим договором є набувач та відчужувач, за спадковим договором одна сторона (набувач) зобов'язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача.
Таким чином за своїм змістом спадковий договір є договором відчуження майна.
Постановою Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року визначено, що перехід майна від відчужувача до набувача на підставі спадкового договору не є окремим видом спадкування, а тому на відносини сторін не поширюються відповідні правила про спадкування, в тому числі право на обов'язкову частку. Спадковий договір може бути визнано недійсним із підстав, визначених нормами глави 16 (ст. 202 - 236) ЦК . Вимогу про визнання недійсним спадкового договору може бути заявлено як відчужувачем та набувачем, так і іншою заінтересованою особою. У разі пред'явлення позову особою, яка не є стороною спадкового договору, необхідно перевіряти,які права та охоронювані законом інтереси цієї особи порушено (стаття 3 ЦПК ).
За умовами спірного спадкового договору, предметом договору є набуття після смерті ОСОБА_1 (відчужувача) права власності ОСОБА_2 (набувачем) на земельну ділянку кадастровий номер 1223280500:01:038:0463, розташовану на території на території Багатської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, загальною площею 6,0100 га, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
П.п. б) п. 15 Перехідних положень ЗК України встановлено, що до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року, не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.
Купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами "а" та "б" цього пункту, запроваджується за умови набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року, в порядку, визначеному цим Законом.
Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами "а" та "б" цього пункту, в частині їх купівлі-продажу та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення).
Статтею 215 ч. 1 ЦК України визначено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу .
Статтею 203 ч.1 ЦК України визначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Статтею 236 ЦК України визначено, що нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Якщо за недійсним правочином права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється.
Зважаючи на вищевикладене, з урахуванням того, що спірний спадковий договір, зареєстрований 06 лютого 2018 року по суті є договором відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення, був укладений під час дії заборони (мораторію) на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, тобто суперечить вимогам і є недійсним згідно Перехідних положень ЗК України .
Така правова позиція повністю узгоджується з позицією Першої судової палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду, викладеною в постанові від 26 березня 2018 року у справі № 648/3671/16-ц.
Аналіз вищенаведеного переконує суд в тому, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання про судовий збір суд виходить з положень ст.141 ЦПК України .
Керуючись ст.ст. 12 , 13 , 128 , 141 , 223 , 263-265 , 268 , 273 , 280 , 352 , 354 , 355 ЦПК України , суд,-
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - Приватний нотаріус Новомосковського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_3, про визнання недійсним спадкового договору, - задовольнити.
Визнати недійсним спадковий договір від 06 лютого 2018 року, укладений між ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: вул.Нова, б. 10, с.Багате Новомосковського району Дніпропетровської області) та ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2, адреса: вул.Південна, б. 2, с.Афанасівка, Новомосковського району Дніпропетровської області), посвідчений приватним нотаріусом Новомосковського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_3 за реєстровим номером 168, предметом якого є перехід права власності на земельну ділянку, площею 6,0100 га кадастровий номер 1223280500:01:038:0463 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Багатської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 704 ( сімсот чотири) гривні 80 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з моменту отримання ним копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Сорока О.В.
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2019 |
Оприлюднено | 22.03.2019 |
Номер документу | 80624927 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні