Справа №402/75/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" березня 2019 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого - судді: Ясінського Л.Ю.
секретаря судового засідання: Кашнікова І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Благовіщенське, Кіровоградської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Розношенська сільська рада, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини ,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт її постійного проживання із спадкодавцем, рідним братом ОСОБА_4, у період з 2010 року по час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_3.
Заява обґрунтована тим, що за життя ОСОБА_4 проживав в житловому будинку з надвірними будівлями, розташованому за адресою: АДРЕСА_1.
На правах приватної власності мав земельну ділянку, розміщену на території Розношенської сільської ради, Благовіщенського району, Кіровоградської області, загальною площею 2,67 га , у відповідності до державного акту НОМЕР_1, кадастровий номер НОМЕР_2.
Спадкодавець за життя не залишив заповіту, а тому, спадкоємцями першої черги у відповідності до вимог ст. 12 61 ЦК України були його діти: син - ОСОБА_2 та донька - ОСОБА_3. Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на вище зазначене майно.
Діти спадкодавця, прийняли спадкове майно шляхом звернення до суду із-за відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно, а саме на вище зазначену земельну ділянку розміром 2,67 га, розміщену на території Розношенської сільської ради, Благовіщенського району, Кіровоградської області, отже, спір про право власності відсутній.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Звернувшись до приватного нотаріуса за отриманням свідоцтва про право на спадщину, позивачу було відмовлено у його видачі через пропущений строк звернення з заявою про прийняття спадщини, хоча заявниця вважала, що прийняла спадщину відповідно до вимог ч.3 ст.1268 ЦК України.
Заявнику необхідно встановити факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини для прийняття спадщини, яка відкрилась після померлого брата, тому заявник вимушена звернутися до суду із вказаною заявою.
В судовому засіданні заявник та його представник адвокат Гончарук О.О. заяву підтримали та просили задовольнити.
Розношенська сільська рада повідомлена належним чином, заперечень не надіслала.
Від заінтересованих осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3 надійшли клопотання про розгляд справи у їх відсутності, проти задоволення заяви не заперечують.
Суд, вивчивши матеріали справи та надані документи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.12).
ОСОБА_1 дійсно являється рідною сестрою померлого ОСОБА_4, що підтверджується її свідоцтвом про народження та копією свідоцтва про народження спадкодавця ( а.с 11, а.с.11 зв.).
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу від 11.05.1975 року., заявник змінила прізвище з дошлюбного " ОСОБА_1" на шлюбне "ОСОБА_1" (а.с.9 ).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина, до складу якої входить житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1., належний спадкодавцю на праві приватної власності. Заповіту ОСОБА_4 не залишив.
З довідки Розношенської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області від 28.03.2016 року № 229 вбачається, що ОСОБА_1 за власний рахунок ІНФОРМАЦІЯ_3 похоронила брата ОСОБА_4.
Приватним нотаріусом Ульяновського районного нотаріального округу Кримською Н.П., було надано письмову відповідь на звернення ОСОБА_1 від 06.11.2017 року №1088/01-16, якою було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через пропущений строк для прийняття спадщини та рекомендовано звернутись до суду.
Заявниця зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2, але по день смерті брата ОСОБА_4, фактично проживала спільно з ним без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 та провела частковий косметичний ремонт будинку, в якому проживав брат ( а.с.13).
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини.
Таким чином, статтею 1268 ЦК України, для спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.
Для того, щоб спадкоємець вважався таким, що прийняв спадщину, самого факту спільного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини недостатньо. Необхідно, щоб таке проживання було постійним.
При цьому, слід враховувати, що чинним законодавством не розкривається поняття постійного місця проживання фізичної особи, тому визнання цього факту розцінюється законом як встановлення факту, що має юридичне значення.
Статтею 315 ЦПК України визначено факти, які можуть встановлюватись у судовому порядку.
Частиною другою даної норми передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно з вимогами ч.2 ст.1220та ч.1 ст.1221 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи, а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Судом встановлено, що від встановлення факту постійного проживання заявника зі спадкодавцем на час його смерті залежить виникнення та зміна його майнових та немайнових прав, що пов'язані з можливістю звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за законом як спадкоємцем за законом другої черги.
Згідно роз'яснень, викладених у п.п.2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку з цим нотаріус відмовляє особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги заявника, ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини є законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню
Одночасно суд приймає до уваги, що заявник позбавлений можливості здійснення права на спадкування в інший спосіб, окрім як встановлення у судовому порядку факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Керуючись ст.ст.13,264-265,268,315, 319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: Розношенська сільська рада, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із спадкодавцем - братом ОСОБА_4, що помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у період часу з 2010 року і до часу відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення може бути оскаржено до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Сторони по справі:
Заявник: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, паспорт НОМЕР_3, виданий Ульяновським РВ УМВС України в Кіровоградській області 09.03.1998 року, проживаюча за адресою: АДРЕСА_3.
Заінтересована особа: Розношенська сільська рада Благовіщенського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04364511, адреса місця знаходження: 26422, Кіровоградська область Благовіщенський район село Розношенське вулиця Шевченка будинок 21Д.
Заінтересована особа: ОСОБА_2, паспорт не відомо, інд. номер не відомо, проживаючий за адресою: АДРЕСА_4.
Заінтересована особа: ОСОБА_3, паспорт не відомо, інд. код не відомо, проживачюа за адресою: АДРЕСА_5
Суддя: Л. Ю. Ясінський
Суд | Ульяновський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2019 |
Оприлюднено | 22.03.2019 |
Номер документу | 80625341 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ульяновський районний суд Кіровоградської області
Ясінський Л. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні