Справа № 738/2093/18
№ провадження 2/738/65/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
заочне
13 березня 2019 року м. Мена
Менський районний суд Чернiгiвської областi в складі:
суддi - Волошиної Н.В.
з участю секретаря судового засідання - Донець Г.В.
pозглянувши у вiдкpитому судовому засiданнi цивільну спpаву за позовною заявою публічного акціонерного товариства ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО до ОСОБА_2 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії,
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2018 року ПАТ ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення збитків, завданих внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії. Позовна заява мотивована тим, що 09 жовтня 2014 року між ПАТ ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО та ОСОБА_2 був укладений договір про користування електричної енергії №30274, згідно з яким споживач несе відповідальність за розкрадання електричною енергією у разі самовільного підключення до електромереж. 28 вересня 2018 року працівниками Менського РЕМ ПАТ ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО при проведенні технічної перевірки електроустановок споживача ОСОБА_2 по вул. Зарічна, 91 в с. Синявка Менського району Чернігівської області було виявлено факт порушення останнім Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: самовільне підключення електропроводки до електричної мережі енергопостачальника з порушенням схеми обліку, шляхом накидання на ввідні дроти відкритим типом прокладання проводки. При даному порушенні електрична енергія споживалась, а приладом обліку не враховувалась. На підставі виявленого порушення представником позивача в присутності відповідача був складений акт №001341 від 28 вересня 2018 року та додаток до нього у виді схеми підключення електроустановок споживача, який був підписаний відповідачем. Вартість не облікованої електричної енергії внаслідок вказаного порушення за період з 27 грудня 2017 року по 28 вересня 2018 року складає 18858, 42 грн., яка нарахована згідно з п.п. 3.1.5, п.п. б п.3.3, п.3.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року № 562. Враховуючи, що в добровільному порядку відповідачем завдані збитки не відшкодовані, позивач просить стягнути з відповідача на його користь 18858, 42 грн. завданих збитків та судові витрати, понесені при зверненні до суду.
В судове засідання представник позивача, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, був викликаний в суд через оголошення, розміщене на офіційній сторінці веб-порталу Судової влади України.
За таких обставин, суд дійшов висновку про ухвалення заочного рішення, на підставі наявних доказів у справі, відповідно до положень ч.1 ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що справу можливо розглянути без учасників справи за наявних у справі доказів.
Дослiдивши письмові докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до положення 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином і відповідно до умов договору.
В судовому засіданні встановлено, що 09 жовтня 2014 року між ПАТ ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО та ОСОБА_2 укладеного договір про користування електричною енергією №30274 по вул. Першотравнева, 91 в с. Синявка Менського району Чернігівської області та відкрито особовий рахунок (а.с.17-18). Відповідно до умов вказаного договору Енергопостачальник бере на себе зобов'язання надійно постачати на об'єкт за вказаною адресою електричну енергію у необхідних йому обсягах з гарантованим рівнем надійності, безпеки і якості, а споживач зобов'язується оплачувати одержану електричну енергію за обумовленими тарифами (цінами) у терміни, передбачені договором. Відповідно до п.19 вказаного договору споживач несе відповідальність, зокрема за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.
З акту про порушення №001341 від 28 вересня 2018 року вбачається, що споживач ОСОБА_2 при користуванні електричною енергією по вул. Зарічна (Першотравнева), 91 в с. Синявка допустив порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме здійснив самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі енергопостачання з порушенням схеми обліку, шляхом накидання на ввідні дроти електромережі відкритим типом прокладання проводки. Точка підключення розташована на ізоляторах вводу - на верхніх дротах до будинку. Електроенергія споживається, а засобами обліку не враховується (а.с.5). Вказаний факт порушення також підтверджуються доданою до вказаного акту порушення схемою підключення електроустановок споживача та фотокарткою (а.с.6-11).
08 жовтня 2018 року засіданням комісії Менського РЕМ ПАТ ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією у відсутності споживача ОСОБА_2, який на засідання комісії не з'явився, розглянуто акт про порушення № 001341 від 28 вересня 2018 року та прийнято рішення провести нарахування по акту згідно з Методикою визначення об'єму та вартості електричної енергії необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (а.с. 12).
Відповідно до п.п. б п.3.3 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією розрахунок вартості не облікованої електричної енергії здійснюється у разі самовільного підключення споживачем електроустановок, струмоприймачів або проводів до електричних мереж енергопостачальника - із дня набуття споживачем права власності на електроустановку чи права користування електроустановкою або із дня здійснення останньої технічної перевірки електричної мережі, до якої було здійснене самовільне
підключення, але не більше сумарної кількості днів за дванадцять календарних місяців, що передували дню виявлення порушення, та до дня усунення порушення.
Як вбачається з листка огляду (перевірки) ПЛ напругою 0,38 кВ технічна перевірка електричної мережі в с. Синявка була проведена 27 грудня 2017 року (а.с.13).
Згідно з розрахунком вартості безобліково спожитої електроенергії по акту № 001341 від 28 вересня 2018 року сума завданих збитків за період з 27 грудня 2017 року по 28 вересня 2018 року (275 днів) складає 18858,42 грн. (а.с.14).
Отже, розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії здійснено у відповідності до вимог Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої Національною комісією регулювання електроенергетики України № 562 від 04 травня 2006 року.
Вказаний розрахунок завданих збитків був направлений рекомендованим повідомленням за місцем проживання відповідача 22 жовтня 2019 року, та отриманий останнім 26 жовтня 2018 року, що підтверджується матеріалами справи (а.с.15).
На час розгляду справи відповідачем добровільно не відшкодовано завдані позивачу збитки.
Відповідно до положень статей 610, 611 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання ( неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема і відшкодування збитків.
Згідно з ч. 1, п.4 ч.2 ст. 77 Закону України Про ринок електричної енергії учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушенням на ринку електричної енергії є зокрема крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до положень п.5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року (із змінами та доповненнями) споживач електричної енергії зобов'язаний зокрема: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів), здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів, забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України, не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Враховуючи те, що матеріалами справи доведено факт самовільного підключення ОСОБА_2 до електромереж позивача, відповідачем добровільно не відшкодовано завдані збитки, суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви.
Відповідно до положень ст.141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 11, 22, 526, 610, 714, 1166 ЦК України, ст. 77 Закону України Про ринок електричної енергії , Правилами роздрібного ринку електричної енергії, Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 562 від 04.05.2006 року, статтями 12, 13, 77-82, 259, 263-265, 268, 280, 284 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву публічного акціонерного товариства ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО до ОСОБА_2 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь публічного акціонерного товариства ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО , р/р - 260333121301 в філії Чернігівського ОУ АТ ОЩАДБАНК , МФО 353553, код 21400548, 18858 ( вісімнадцять тисяч вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 42 коп. завданих збитків.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь публічного акціонерного товариства ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО , р/р - 260003011301 в філії Чернігівського ОУ АТ ОЩАДБАНК , МФО 353553, код 21400548, витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві ) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Чернігівського апеляційного суду через Менський районний суд Чернігівської області протягом 30 днів з моменту його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвали суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Публічне акціонерне товариство ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО , місцезнаходження вул. Гонча, 40 м. Чернігів, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 22815333.
Відповідач: ОСОБА_2, місце проживання: АДРЕСА_1.
Повний текст рішення виготовлений 22 березня 2019 року.
Суддя Н.В.Волошина
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2019 |
Оприлюднено | 25.03.2019 |
Номер документу | 80645571 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Волошина Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні