ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" березня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2898/18
За позовом: Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (вул. Госпітальна, б. 12-Г, м. Київ, 01001) в особі філії - Одеського обласного управління АТ "Ощадбанк" (65014, м. Одеса, вул. Базарна, б. 17; код ЄДРПОУ 09328601)
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "Інтеграл 90" (вул. Завокзальна, 21, смт. Любашівка, Любашівський район, Одеська область, 66502; код ЄДРПОУ 39945925)
про стягнення
Суддя Рога Н.В.
Секретар с/з ОСОБА_1
Представники:
Від позивача: ОСОБА_2 - на підставі довіреності № 265 від 31.01.2018 р.;
Від відповідача: не з`явився.
СУТЬ СПОРУ: Позивач, Публічне акціонерне товариство (далі - ПАТ) "Державний ощадний банк України" в особі філії - Одеське обласне управління АТ "Ощадбанк", звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) Торговий дім "Інтеграл 90" про стягнення заборгованості за договором банківського рахунку №47 (у національній валюті) від 13.08.2015р. у розмірі 10 053 грн. 70 коп.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 16 січня 2019р., після усунення недоліків, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача у судових засіданнях позовну заяву підтримує з мотивів, викладених у позовній заяві, наполягає на задоволенні позову.
Відповідач - ТОВ Торговий дім "Інтеграл 90" про місце, дату та час судових засідань повідомлявся за юридичною адресою, але судова кореспонденція повернута поштою із позначкою «інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення» . Представник відповідача в судові засідання не з'являвся. Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем подано не було.
За приписами п.7 ст.120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до частини дев'ятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Позивач у справі зазначає, що 13 серпня 2015 року між Відкритим акціонерним товариством "Державний ощадний банк України" (Банк) та ТОВ Торговий дім "Інтеграл 90" (Клієнт) було укладено Договір банківського рахунку №47 (у національній валюті) (далі - Договір), за умовами якого банк зобов'язується надавати клієнту послуги з розрахунково-касового обслуговування, які пов'язані із переказом грошей з рахунку (на рахунок) цього клієнта, видачею йому грошей у готівковій формі, а також здійсненням інших операцій, передбачених цим Договором, а клієнт зобов'язується сплачувати вартість таких послуг та надає банку право користуватись тимчасово вільними коштами клієнта на власний розсуд.
Згідно до р. 9.1. Договору цей договір набуває чинності з дати підписання та діє протягом одного календарного року. Дія договору автоматично продовжується на кожний наступний рік на тих самих умовах, якщо жодна із сторін не попередить в письмовій формі іншу сторону про припинення його дії не менше ніж за один місць до закінчення строку договору.
Відповідно до п. 4.1.1. Договору банк зобов'язується відкрити клієнту рахунок(нки) протягом трьох робочих днів після надання клієнтом всіх необхідних документів згідно з вимогами нормативно-правових актів Національного банку України.
Умовами п. 4.1.2. Договору визначено, що банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок(нки) клієнта грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунку(ів) та проведення інших операцій за рахунком(ами).
Відповідно до п. 2.3. Договору банк надає клієнту платні послуги відповідно до переліку операцій з розрахунково-касового обслуговування, зазначеному в тарифах за послуги установ ВАТ „Ощадбанк» (Додаток №1 до цього договору, який є невід'ємною складовою частиною (далі - тарифи).
Згідно до 3.1. Договору вартість послуг визначена в тарифах.
Позивач також зазначив, що умовами п. 4.2.6. Договору сторонами погоджено, що банк має право от римувати від клієнта плату за надані послуги відповідно до тарифів.
Також, відповідно до п. 4.3.8. Договору визначено, що клієнт зобов'язується сплачувати вартість послуг банку згідно з тарифами в порядку, визначеному розділом 3 цього Договору. Так, відповідно до п. 2.1.2.1. Додатку №1 до Договору банківського рахунку № 47 від 13.08.2015р. „Тарифи за послуги ТВБВ №10015/0396 АТ „Ощадбанк» (тариф пакет „Зручна готівка» ) визначено, що за щомісячне обслуговування тарифного пакету становить 399 грн. 00 коп.
Позивач зазначає, що відповідно до виписки по рахунку за період з серпня 2015р. по січень 2018р. загальна заборгованість відповідача за обслуговування тарифного пакету складає 10 053 грн. 70 коп.
Ґрунтуючи позовні вимоги позивач посилається на ч. 1 ст. 1066 Цивільного кодексу України, відповідно до якої за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Також, позивач зазначив, що згідно ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться , а згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідач своїм правом на захист у судовому порядку не скористався.
Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, судом встановлено, що 13 серпня 2015 року між Відкритим акціонерним товариством "Державний ощадний банк України" ( станом на даний час - Публічне акціонерне товариство (далі - ПАТ) "Державний ощадний банк України") , як Банком та ТОВ Торговий дім "Інтеграл 90", як Клієнтом, було укладено Договір банківського рахунку №47 (у національній валюті) , за умовами якого банк зобов'язується надавати клієнту послуги з розрахунково-касового обслуговування, які пов'язані із переказом грошей з рахунку (на рахунок) цього клієнта, видачею йому грошей у готівковій формі, а також здійсненням інших операцій, передбачених цим Договором, а клієнт зобов'язується сплачувати вартість таких послуг та надає банку право користуватись тимчасово вільними коштами клієнта на власний розсуд.
Відповідно до п. 4.1.1. Договору банк зобов'язується відкрити клієнту рахунок(нки) протягом трьох робочих днів після надання клієнтом всіх необхідних документів згідно з вимогами нормативно-правових актів Національного банку України. Умовами п. 4.1.2. Договору визначено, що банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок(нки) клієнта грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунку(ів) та проведення інших операцій за рахунком(ами).
Відповідно до ст. 1066 Цивільного кодексу України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Банк має право використовувати грошові кошти на рахунку клієнта, гарантуючи його право безперешкодно розпоряджатися цими коштами.
Банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші обмеження його права щодо розпорядження грошовими коштами, не передбачені законом, договором між банком і клієнтом або умовами обтяження, предметом якого є майнові права на грошові кошти, що знаходяться на банківському рахунку.
Положення цієї глави застосовуються до інших фінансових установ при укладенні ними договору банківського рахунка відповідно до наданої ліцензії, а також застосовуються до кореспондентських рахунків та інших рахунків банків, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1067 Цивільного кодексу України договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами.
Згідно ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до п. 2.3. Договору банк надає клієнту платні послуги відповідно до переліку операцій з розрахунково-касового обслуговування зазначеному в тарифах за послуги установ ВАТ „Ощадбанк» (Додаток №1 до цього договору, який є невід'ємною складовою частиною (далі - тарифи). Згідно до 3.1. Договору вартість послуг визначена в тарифах.
Умовами п. 4.2.6. Договору сторонами погоджено, що банк має право от римувати від клієнта плату за надані послуги відповідно до тарифів. Також, відповідно до п. 4.3.8. Договору визначено, що клієнт зобов'язується сплачувати вартість послуг банку згідно з тарифами в порядку, визначеному розділом 3 цього Договору.
Так, відповідно до п. 2.1.2.1. Додатку №1 до Договору банківського рахунку № 47 від 13.08.2015р. „Тарифи за послуги ТВБВ №10015/0396 АТ „Ощадбанк» (тариф пакет „Зручна готівка» ) визначено, що за щомісячне обслуговування тарифного пакету становить 399 грн. 00 коп.
За матеріалами справи судом встановлено, що в порушення умов укладеного правочину відповідач не виконав взяті на себе зобов'язання щодо оплати послуг на обслуговування тарифного пакету за період з серпня 2015 року по січень 2018 року, у зв'язку з чим за ТОВ Торговий дім "Інтеграл 90" утворилася заборгованість у розмірі 10 053 грн. 70 коп.
За приписами ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Відповідно до ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язання встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За таких обставин, обґрунтованою, підтвердженою матеріалами справи та такою, що підлягає задоволенню є вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 10 053 грн. 70 коп., у зв'язку з чим позовна заява Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії - Одеського обласного управління АТ "Ощадбанк" підлягає задоволенню.
Згідно частини третьої статті 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідачем у справі доказів належного виконання умов Договору банківського рахунку №47 від 13 серпня 2015р. не надано.
Згідно зі статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст. 129 ГПК України.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 129, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії - Одеського обласного управління АТ "Ощадбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "Інтеграл 90" про стягнення - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "Інтеграл 90" (вул. Завокзальна, 21, смт. Любашівка, Любашівський район, Одеська область, 66502; код ЄДРПОУ 39945925) на користь Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (вул. Госпітальна, б. 12-Г, м. Київ, 01001) в особі філії - Одеського обласного управління АТ "Ощадбанк" (65014, м. Одеса, вул. Базарна, б. 17; код ЄДРПОУ 09328601) заборгованість за договором банківського рахунку №47 (у національній валюті) від 13.08.2015р. в розмірі 10 053 (десять тисяч п'ятдесят три) грн. 70 коп. та витрати по сапаті судового збору у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 25 березня 2019 р.
Суддя Н.В. Рога
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2019 |
Оприлюднено | 25.03.2019 |
Номер документу | 80648071 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні