Справа № 610/328/19
Провадження № 2/610/268/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.03.2019 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Тімонової В.М.,
секретаря судового засідання - Косолапової Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Балаклія Харківської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу № 610/328/19 (пр. № 2/610/268/2019) за позовом ОСОБА_1 до Міловської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою до Міловської сільської ради Балаклійського району Харківської області, у якій просить: визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті 10.09.2016 року її матері - ОСОБА_2; визнати за нею право на земельну частку (пай), розміром 6,24 умовних кадастрових гектарів, що розташована на території Міловської сільської ради Балаклійського району Харківської області, яка перебувала у колективній власності КСП Росія , у порядку спадкування за законом після ОСОБА_2.
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначила, що шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері вона пропустила з поважних причин. Вона не знайшла сертифікат про право на земельну частку (пай), актового запису про реєстрацію шлюбу матері зі зміною її прізвища Хімченко на Родиченко , та актового запису про розірвання зазначеного шлюбу. Тому вона не могла підтвердити нотаріусу родинні відносини між нею та матір'ю у встановлений строк. З метою встановлення факту родинних відносин вона звернулась до суду та рішенням від 14.12.2018 року було задоволено її заяву. У зв'язку з тим, що вона не має сертифіката на ім'я спадкодавця, та нею пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини, вона звернулась до суду із даною позовною заявою.
Позивач та її представник у судове засідання не з'явились. Представник позивача надала заяву, у якій підтримала позовні вимоги, просила суд розглянути справу за її відсутності.
Представник відповідача - Міловської сільської ради Балаклійського району Харківської області у судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій позов визнав та просив справу розглянути за його відсутності.
За таких обставин суд вважає можливим ухвалити рішення за відсутності учасників справи, на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з таких підстав.
Згідно ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільну справу в межах заявлених вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлені такі обставини та визначені відповідні до них правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище Хімченко ) ОСОБА_3 народилась 02.01.1950 року у с.Мілова Балаклійського району Харківської області, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії VІ-УР №754415, виданого повторно 17.06.1965 року (а.с. 6).
Зміна прізвища позивача з Хімченко на Кутковська підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 11.05.2018 року, згідно якого ОСОБА_4 18.10.1969 року зареєструвала шлюб із ОСОБА_5 та змінила прізвище на Кутковська (а.с.7).
Згідно свідоцтва про народження позивача, складеного російською мовою, у графі мати зазначено Химченко Анна Николаевна (а.с. 6).
ОСОБА_2 померла 10.09.2006 року у с. Мілова Балаклійського району Харківської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ВЛ № 079289, виданим 11.09.2006 року (а.с.8).
Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 14.12.2018 року встановлено факт родинних відносин, а саме що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2, померлої 10.09.2006 року у с. Мілова Балаклійського району Харківської області (а.с. 9).
Частиною 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з правилами ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини вважається день смерті особи, зазначений у свідоцтві про смерть, виданому відповідним державним органом реєстрації актів цивільного стану.
Згідно до ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст. 1269 ЦК України).
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч.3 ст. 1272 ЦК України).
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Позивач не звернулась до нотаріальної контори у встановлений законом шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини, оскільки не змогла на той момент підтвердити родинні відносини між нею та померлою матір'ю. Крім того, після ухвалення та набрання законної сили рішенням суду про встановлення факту родинних відносин, вона не знайшла оригінал Сертифіката на право на земельну частку (пай).
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що зазначені позивачем обставини, у зв'язку з якими вона пропустила строк для прийняття спадщини після ОСОБА_2, є об'єктивними, непереборними, створили для неї істотні труднощі для вчинення дій, пов'язаних із прийняттям спадщини, у зв'язку з чим позовні вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання за позивачем права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом після ОСОБА_2, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
З відповіді Відділу у Балаклійському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 24.01.2019 року вбачається, що відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) громадян по КСП Росія на ОСОБА_6 зареєстровано за №456 та видано Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХР №000456 від 05.04.1996 року. Розмір земельної частки (паю) КСП Росія становить 6,24 умовних кадастрових гектарів. Державний акт на право власності на землю відсутній (а.с.10).
У газеті Сім днів №5 (1153) від 30.01.2019 року розміщено оголошення такого змісту: Сертификат ХР000456 от 05.04.1996 г., зарегистрирован №456 на имя ОСОБА_7 считать утерянным (а.с.14).
Приватним нотаріусом Балаклійського районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_8 листом від 25.01.2019 року було повідомлено ОСОБА_1, що оскільки вона пропустила строк для прийняття спадщини після померлої 10.09.2016 року ОСОБА_2 та не має можливості надати Сертифікат на право на земельну частку (пай), їй необхідно звернутись до суду із заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини (а.с. 11).
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Оскільки нотаріусом не було відмовлено позивачу в оформленні права на спадщину, а роз'яснено про необхідність звернення до суду із позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, суд вважає відсутніми підстави для задоволення позову в частині визнання за позивачем права на земельну частку пай. Позивач не позбавлена можливості звернутися до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Визначення судом додаткового строку для прийняття спадщини є належним способом захисту прав позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1220, 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 13, 81, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, п.п. 23, 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Міловської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий двомісячний строк з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_2, яка померла 10 вересня 2006 року в с.Мілова Балаклійського району Харківської області.
В частині позовних вимог про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: 64207, АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1.
Відповідач: Міловська сільська рада Балаклійського району Харківської області, місцезнаходження: 64253, Харківська область Балаклійський район с. Мілова вул. Нова б.2, код ЄДРПОУ 04397282.
Повний текст рішення складено 22.03.2019 року.
Суддя В.М. Тімонова
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2019 |
Оприлюднено | 26.03.2019 |
Номер документу | 80669766 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Тімонова В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні