ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.03.2019 Справа № 917/1430/18
за позовною заявою Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго", м.Полтава, вул.Старий Поділ, 5, ідент. код 00131819
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕКС", 39622, АДРЕСА_1, ідент. код 30205022
про стягнення 161 300, 23 грн.
Суддя Іванко Лідія Андріївна
Секретар судового засідання Ісенко М.В.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1, дов.№10-75/1904 від 08.02.2018 року
від відповідача: не з"явився
Розглядається позовна заява Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕКС" про стягнення 161 300, 23 грн., що становить вартість не облікованої активної електричної енергії згідно Протоколу № 00003017 від 07.06.2018р.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 21.11.2018 р. прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати у порядку загального позовного провадження.
Проведення підготовчого засідання призначено на 20.12.2018 року.
Ухвалою господарського суду від 20.12.2018 року підготовче засідання відкладено на 17.01.2019 року.
У підготовчому засіданні судом з'ясовані всі питання, передбачені ст.ст. 177, 182 ГПК України.
За результатами проведення підготовчого засідання, ухвалою господарського суду від 17.01.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 14.03.2019 року.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, відзив на позов не надав. Ухвали суду, які направлялися відповідачу за адресою: АДРЕСА_2 повернулися до суду з відміткою поштового відділення "за закінченням строку зберігання".
Оскільки, ухвали суду направлені відповідачу на юридичну адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань (Витяг додасться, арк. спр.57), він вважається повідомленим належним чином про час та місце розгляду справи.
Суд зазначає, що у відповідності до положень ч.1 ст.202 ГПК України неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
В судовому засіданні 14.03.2019 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст.240 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, з"ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши надіслані учасниками процесу докази, заслухавши представника позивача у судових дебатах суд встановив наступне.
Між Публічним акціонерним товариством Полтаваобленерго та Товариством з обмеженою відповідальністю ТЕКС укладено Договір про постачання електричної енергії № 85, предметом якого є продаж електричної енергії споживачу для забезпечення потреб його електроустановок. Сторони Договору в своїй господарській діяльності керуються умовами Договору, Правилами користування електричною енергією , що були чинними на момент виявлення порушення (далі Правила) та іншими нормативними чинниками в сфері енергетики. Положення чинного законодавства України про електроенергетику є обов'язковими для виконання, як Постачальниками електричної енергії, так і Споживачами.
Відповідно до п. 3.3. Правил користування електричною енергією , що були чинними на момент складання акта (далі ПКЕЕ) Відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
За зверненням Позивача від 30 серпня 2017 року на належному йому об'єкті, що розташований за адресою вул. Небесної сотні (Пролетарська) 66/1, для проведення ним ремонтних робіт, 13 жовтня 2017 р. було проведено розпломбіровку, а потім пломбіровку засобів обліку електричної енергії, що підтверджується ОСОБА_1 технічної перевірки та про пломбування засобів обліку електричної енергії.
На виконання п. 2. Постанови НКРЕ України від 14.10.2010 р. № 1338 Про затвердження Змін до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією , якою рекомендовано постачальникам електричної енергії за регульованим тарифом, з метою недопущення розкрадання електричної енергії шляхом впливу на засоби обліку постійним або змінним магнітними або електричними полями, на безоплатній основі забезпечити влаштування індикаторів дії впливу постійного або змінного магнітних або електричних полів індикаторів дії впливу постійного або змінного магнітних або електричних полів на засобах обліку електричної енергії, у відповідності до п.1.3., 1.4. вказаної Методики (затверджена постановою НКРЕ України № 562 від 04.05.2006р.), п.3.32 ПКЕЕ та ОСОБА_1 про пломбування засобів обліку електричної енергії від 13.10.2017 р. на засобах обліку електроенергії Позивача були встановлені Індикатори впливу постійного (змінного) магнітного або електричного поля лічильника в тому числі і М 11176218, що зафіксований в ОСОБА_1 про порушення, як такий на якому виявлено порушення геометрії малюнку магнітної суспензії з проявленням напису вскрыто (OPENED).
За результатами технічної перевірки, що була проведена 26 березня 2018 року представниками ПАТ Полтаваобленерго на вищезазначеному об'єкті Позивача було виявлено порушення ПКЕЕ і зафіксовано ОСОБА_1 про порушення № 00003027, яким у відповідності до п. 6.40. ПКЕЕ виявлені явні ознаки втручання в параметри розрахункового засобу обліку з метою зміни його показників - вплив на прилад обліку електричної енергії магнітним полем. Порушення (спрацювання) зафіксовано номерним індикатором впливу постійного магнітного поля М- 11176218 (магнітна пломба).
В складеному ОСОБА_1 про порушення наведено детальний опис спрацювання магнітного індикатора - (порушена геометрія магнітної суспензії, проявлено напис ВСКРЫТО OPENED ), що у відповідності до технічних характеристик заводу - виробника є ознакою спрацювання/злому індикатора магнітного поля МагнеТ та спробою зняття наклейки.
07 червня 2018 року проведено засідання комісії Кременчуцької філії з розгляду актів про порушення та, у відповідності до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією та складено Протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення. Комісія дійшла висновку та прийняла рішення - Провести нарахування у відповідності до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією (далі Методика), затвердженою Постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562 у редакції Постанови НКРЕ від 14.10.2010 р. № 1338.
Згідно Протоколу комісії сума вартості не облікованої активної електричної енергії склала 161 300,23 грн.
У відповідності до п. 6.43. Правил - Споживач має оплатити розрахункові документи за недораховану електричну енергію протягом 30 календарних днів з дня отримання рахунку, але Відповідач не сплатив нараховані кошти в добровільному порядку, тому позивач звернувся з позовом до суду.
При прийнятті рішення суд керувався настіннім.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно з частиною 5 ст. 277 ГК України відповідальність за порушення правил користування енергією встановлюється законом.
Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачена відповідальність за порушення законодавства в сфері електроенергетики. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, порушення правил користування енергією.
Відповідно до ст. 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
Відповідно з частинами 1, 2 ст. 237 Господарського кодексу України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
За змістом статей 216, 217, 218, 235, 236, 237 Господарського кодексу України рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недорахованої спожитої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами користування електричною енергією.
Дія Правил користування електричною енергією поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Постачання електричної енергії для забезпечення потреб елетроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом (п. 1.3. Правил користування електричною енергією).
Відповідно до пункту 3.3 ПКЕЕ відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (приміщенні) якої вони встановлені. Порядок та місця пломбування засобів обліку електричної енергії передбачені пунктом 3.31 Правил.
Розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації (п. 3.31 ПКЕЕ).
Пунктом 3.34 Правил користування електричною енергію визначено, що будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом. Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми розрахункового обліку, заміни типу розрахункового обліку електричної енергії без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) не допускаються. Під час проведення вищезазначених робіт розрахунковий облік обсягу електричної енергії здійснюється за тимчасовими схемами, узгодженими з постачальником електричної енергії. У разі неможливості створення тимчасових схем розрахункового обліку розрахунки за електричну енергію, спожиту протягом часу проведення вищезазначених робіт, здійснюються відповідно до порядку, погодженого заінтересованими сторонами. Після закінчення робіт засоби обліку опломбовуються та передаються на збереження згідно з процедурою, визначеною пунктами 3.31 - 3.32 цих Правил.
В пункті 6.40 ПКЕЕ передбачено, що у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ.
Підпунктом 2 пункту 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією встановлено, що Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ, зокрема, пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.
Вирішуючи спір про застосування енергопостачальником до споживача електричної енергії оперативно-господарської санкції у вигляді стягнення вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил, суд повинен дослідити обставини щодо вчинення споживачем такого порушення. Для донарахування споживачу суми недоврахованої електроенергії визначальним є саме факт порушення Правил, який може доводитися у тому числі, але не виключно, актом.
Під час розгляду справи позивачем до матеріалів справи надано акти технічної перевірки засобів обліку електричної енергії від 13.10.2017, 26.03.2018р., відповідно до яких відповідач прийняв на відповідальне зберігання всі пломби, встановлені на перелічених в акті засобах обліку та обладнанні, зобов'язався нести повну відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії, розміщених в щиті обліку та пломб, індикаторів впливу магнітного (електричного) полів. Акти про пломбування від 13.10.2017 р. та 26.03.2018 р. підписано представником відповідача без зауважень (арк. с.34, 35).
Крім того, судом встановлено, що засіб обліку на якому виявлено відсутність пломби знаходиться в зоні балансової належності та експлуатаційної відповідальності позивача, що підтверджується актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (арк. с.23).
За таких обставин, відповідальність за збереження та цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування та акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін покладається на власника (користувача) електроустановок.
Дана правова позиція також викладена в постановах Верховного Суду від 03.10.2018 року по справі №904/599/18 та від 04.12.2018 року по справі №911/3682/17.
Відповідно до ст. ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України, правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
За приписами статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. ст. 73. 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З урахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку, що позивні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.129, 232-233, 237-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕКС" (39622, АДРЕСА_1, ідент. код 30205022) на користь Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (м.Полтава, вул.Старий Поділ, 5, ідент. код 00131819) 161300,23 грн. боргу, 2420,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст.256 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено 25.03.2019 року.
Суддя Іванко Л.А.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2019 |
Оприлюднено | 26.03.2019 |
Номер документу | 80684653 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Іванко Л.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні