Справа № 723/3965/18
Провадження № 2/723/190/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2019 року м.Сторожинець
Сторожинецький районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді Дедик Н.П.,
за участю секретаря судового засідання Петреску Л.М.,
представника позивачів адвоката ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сторожинець цивільну справу за позовом ОСОБА_2, представник позивача ОСОБА_3, ОСОБА_4, представник позивача ОСОБА_1 до Чудейської сільської ради, третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області про визнання права власності, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі ОСОБА_2, від імені якого діє ОСОБА_3, та ОСОБА_4, від імені якого діє ОСОБА_1, звернулися до суду з позовом до Чудейської сільської ради, третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області про визнання права власності. Посилаються на те, що вони є власниками земельної ділянки, по Ѕ частки кожен, площею 0,2931 га, кадастровий номер 7324586000:02:003:0144, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 06.12.2017 року №2280. На вказаній земельній ділянці вони в рівних частках самочинно, без отримання дозвільних документів на початок будівельних робіт, збудували автомобільний заправний комплекс, що розташований в с. Чудей, по вул. М. Емінеску, 2-Є, Сторожинецького району, Чернівецької області та складається з: операторної з магазином - літ. А-І , навісу - літ. Б , криниці - №1, вигрібної ями - №2, заправних колонок - №№3,4, резервуарів для палива - №№5,6,7,8,10,11,15,16, заправної для палива - №9, пожежних резервуарів - №№12,13,14, вигрібних ям - №№17,18,19,20,21,22, вимощення - І, бетонної площадки - ІІ. Самочинно збудований автозаправочний комплекс відноситься до об єктів торгівлі, збудований на земельній ділянці відповідно до її цільового призначення, завершений будівництвом, відсоток готовності 100%. Технічним висновком встановлено можливість надійної і безпечної його експлуатації. Самочинне будівництво не порушує прав третіх осіб та відповідає Державним будівельним нормам, санітарним, пожежним, екологічним вимогам і правилам.
Зазначають, що зверталися до Головного управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області щодо прийняття автозаправочного комплексу в експлуатацію, яке відмовило, зазначивши, що здача в експлуатацію самочинно збудованих об єктів здійснюється після ухвалення судом рішення про визнання права власності на об єкт. Чудейська сільська рада відмовила позивачу у оформленні права власності та рекомендувала для узаконення прав на самочинне будівництво звернутися до суду.
Вказують, що автозаправочний комплекс відноситься до об єктів із значними наслідками (СС3), а тому здача у експлуатацію здійснюється шляхом отримання сертифіката, у порядку, передбаченому п.п.23-28 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об єктів, що затверджений постановою КМУ від 13.04.2011 р. №461. Для отримання сертифіката замовник подає заяву про прийняття в експлуатацію та видачу сертифіката за формою, наведеною у додатку 8 до цього Порядку, до якої додається акт готовності об єкта до експлуатації за встановленою формою. Орган державного архітектурно-будівельного контролю приймає подані замовником заяву, акт готовності об єкта до експлуатації та вчиняє дії щодо з ясування питання достовірності відомостей у поданих документах, відповідності об єкта поданій документації, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, за результатами яких складається довідка визначеної форми.
Зазначають, що позивачі здійснили дії щодо оформлення документів, необхідних для здачі в експлуатацію об єкта самочинного будівництва. Однак для оформлення акта готовності об єкта до експлуатації має бути зазначена інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робі, або інформація про рішення суду про визнання права власності. Позивачі були підрядниками будівництва і не отримували документ про початок будівельних робіт. Отримання зазначеного документа є неможливим, оскільки будівництво об єкта є закінчене. Таким чином, звернення до суду про визнання права власності є винятковим способом захисту права та єдиним, передбаченим законом способом здати в експлуатацію об єкт будівництва та зареєструвати право власності в органах державної реєстрації речових прав.
Вказують, що мойка автомобілів являє собою обладнання, що розміщене на бетонній площадці ІІ і не є нерухомим майном.
Просили визнати право власності за кожним на Ѕ частину автомобільного заправного комплексу, що складається з: операторної з магазином літ. А-І , навісу літ. Б , криниці №1, вигрібної ями №2, заправних колонок №3, №4, резервуарів для палива №5, №6, №7, №8, №10, №11, №15, №16, заправної для палива №9, пожежних резервуарів №12, №13, №14, вигрібних ям №17, №18, №19, №20, №21, №22, вимощення І, бетонної площадки ІІ, що знаходиться за адресою с. Чудей, вул. М.Емінеску, 2-Є, Сторожинецького району, Чернівецької області.
Представник позивачів ОСОБА_2 та ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, пославшись на обставини викладені в позові та письмові докази, наявні в матеріалах справи, просив позов задовольнити.
Представник відповідача - Чудейської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області - в судове засідання не з'явився, надали суду заяву, в якій просили цивільну справу розглянути у відсутності представника, позовні вимоги визнають в повному обсязі.
Представник третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили, пояснення щодо позову не подавали. Направили до суду клопотання про розгляд справи у відсутності їх представника, розгляд справи залишили на розсуд суду.
Заслухавши представника позивачів, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити з наступних підстав .
Судом встановлено, що позивачам ОСОБА_2 та ОСОБА_4, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, посвідченого 06.12.2017 року приватним нотаріусом Сторожинецького районного нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстрованого в реєстрі за №2280, належить по Ѕ частині земельної ділянки, цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для будівництва станції технічного обслуговування автомобілів, бару та магазину запчастин), площею 0,2931 га, кадастровий номер 7324586000:02:003:0144, яка знаходиться на території Чудейської сільської ради, Сторожинецького району, Чернівецької області, що також підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №№106467348, 106468609 від 06.12.2017 року.
Відповідно до рішення Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 19.04.2017 р. у справі №723/576/17 було задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 та ОСОБА_4 до Сторожинецької РДА, визнано протиправним та скасовано рішення про відмову ОСОБА_2 та ОСОБА_4 у відчуженні в спільну часткову власність, 1/2 частці кожному, земельної ділянки кадастровий номер 7324586000:02:003:0144, площею 0,2931 га для будівництва і обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів, бару та магазину запчастин, іншої комерційної діяльності, яка розташована за межами с.Чудей, Сторожинецького району Чернівецької області по вул..Емінеску, 2Є, шляхом укладення договору купівлі-продажу, та зобов язано Сторожинецьку РДА повторно розглянути заяву позивачів про продаж земельної ділянки. Як встановлено судовим рішенням, позивачі згідно договору дарування об єкту незавершеного будівництва від 05.07.2016 року отримали в дар в рівних частинах по Ѕ частині кожен об єкт незавершеного будівництва (магазин запчастин), розташований в с.Чудей Сторожинецького району по вул..Емінеску, 2Є. Подарований об єкт розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7324586000:02:003:0144, яка належала дарувальнику на праві користування згідно договору суборенди, який зареєстрований 25.10.2007 р., орендодавцем земельної ділянки виступала Сторожинецька районна державна адміністрація.
Згідно технічного паспорту, виготовленого КП Сторожинецьке районне бюро технічної інвентаризації на замовлення ОСОБА_4, ОСОБА_2, в с.Чудей по вул..Емінеску, 2Є наявний автозаправочний комплекс, що складається з: операторної з магазином - літ. А-І , навісу - літ. Б , криниці - №1, вигрібної ями - №2, заправних колонок - №№3,4, резервуарів для палива - №№5,6,7,8,10,11,15,16, заправної для палива - №9, пожежних резервуарів - №№12,13,14, вигрібних ям - №№17,18,19,20,21,22, вимощення - І, бетонної площадки - ІІ. Готовність даного будівництва становить 100%, що підтверджується листом КП Сторожинецьке районне бюро технічної інвентаризації №219 від 29.10.2018 р.
З листа Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області від 20.12.2017 року, наданого на звернення ОСОБА_2 та ОСОБА_4 про прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва - АЗС з автомийкою, вбачається, що забудовників повідомлено про неможливість позитивного вирішення звернення, оскільки прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється шляхом реєстрації органом ДАБК поданої декларації про готовність об'єкта до експлуатації, форма якої визначена КМУ . При цьому роз'яснено порядок введення в експлуатацію збудованого об'єкту будівництва, право власності на яке визнано за рішенням суду.
Крім того, на заяву ОСОБА_4, ОСОБА_2 щодо видачі сертифікату на об єкт Будівництво автозаправочного комплексу з АЗС, АГЗП-10 і автомийки на 1 пост в с.Чудей (клас наслідків - СС3) Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області листом від 22.12.2018 року повідомило, що замовник має право на виконання будівельних робіт щодо об єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об єктів з значними (СС3) наслідками після видачі органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт. В наданому акті готовності об єкта до експлуатації від 14.12.2018 р. відсутня інформація щодо документа, який дає право на виконання будівельних робіт, що унеможливить прийняття органом державного архітектурно-будівельного контролю в експлуатацію об єкта. Згідно п.10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об єктів, право власності на самочинно збудований об єкт можна визнати на підставі рішення суду.
З довідки, виданої Чудейською сільською радою Чернівецької області 09.07.2018 року, вбачається, що при будівництві автозаправного комплексу по вул. М.Емінеску, 2-Є в с. Чудей ОСОБА_2 та ОСОБА_4 не порушували права Чудейської об'єднаної територіальної громади, скарг від мешканців громади щодо відповідного будівництва до сільської ради не надходило.
Відповідно до листа Чудейської сільської ради Чернівецької області №03-16/411 від 02.07.2018 року на звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_3 повідомлено, що визнання та оформлення права власності на нерухоме майно не відноситься до повноважень Чудейської сільської ради.
Розпорядженням Сторожинецької РДА від 11.04.2018 р. №149 затверджено детальний план території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (автозаправочного комплексу) за межами населеного пункту Чудей в адміністративних межах Чудейської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області площею 0,2931 га (кадастровий номер 7324586000:02:003:0144), що знаходиться за межами населеного пункту Чудей в адміністративних межах Чудейської сільської ради, розроблений в 2018 році ФОП ОСОБА_6
Згідно пояснювальної записки детального плану для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (автозаправочного комплексу) за межами населеного пункту Чудей в адміністративних межах Чудейської сільської ради, Сторожинецького району, Чернівецької області, розробленого атестованим архітектором ОСОБА_6, метою розроблення детального плату території є визначення планувальної структури і функціонального призначення території, параметрів забудови, планувальних обмежень, містобудівних умов та зміна цільового призначення земельних ділянок в межах проекту.
ПНТП НЕЛОЛ , головним архітектором якого є атестований архітектор ОСОБА_7 згідно сертифікату №000796, розроблено містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками будівництва автозаправочного комплексу з АЗС, АГЗП-10 і автомийкою на 1 пост в с.Чудей, Сторожинецького району, Чернівецької області.
Містобудівні умови та обмеження для проектування об єкта будівництва автозаправочного комплексу з АЗС, АГЗП-10 і автомийкою на 1 пост в с.Чудей Сторожинецького району, Чернівецької області затверджені наказом сектору містобудування, архітектури та ЖКГ Сторожинецької РДА 15.06.2018 р. №14.
ПНТП НЕЛОЛ розроблено робочий проект будівництва автозаправочного комплексу з АЗС, АГЗП-10 і автомийкою на 1 пост в с.Чудей, Сторожинецького району, Чернівецької області, який включає в себе:
- Розділ 1. Вихідні дані (які серед іншого містять завдання на проектування, відповідно до яких об єкт будівництва належить до об єктів підвищеної небезпеки і до класу наслідків (відповідальності) СС3, технічні умови від 10.07.2018 р. Управління патрульної поліції в Чернівецькій області, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 18.12.2017 р. Сторожинецький РЕМ, технічні умови від 26.08.2018 р. ПАТ Укртелеком ). Архітектурно- будівельна частина.
- Розділ 2. Технологічна частина (автозаправочний комплекс з операторною, стаціонарний заправник зрідженим газом (АГЗП-10), мийка автомобілів на один пост з самообслуговуванням сезонного користування). Санітарно-технічна частина (опалення та вентиляція, водопровід та каналізація, зовнішні мережі). Електротехнічна частина (силове електрообладнання, електроосвітлення, зовнішнє електроосвітлення, система зв язку).
- Розділ 3. Організація дорожнього руху.
Приватним підприємцем ОСОБА_8, що діє на підставі ліцензії АГ №595218, розроблено робочий проект на встановлення автоматичної установки пожежної сигналізації, систем оповіщення про пожежу, передавання тривожних сповіщень та встановлення блискавкозахисту автозаправочного комплексу по вул.Емінеску, 2Є в с.Чудей, Сторожинецького району (замовлення №65/18).
Згідно листа Сторожинецького районного сектору Управління ДСНС України у Чернівецькій області №122 від 08.05.2018 р. в робочому проекті на встановлення автоматичної установки пожежної сигналізації, систем оповіщення про пожежу, передавання тривожних сповіщень та встановлення блискавкозахисту в приміщеннях автозаправочного комплексу по вул.Емінеску, 2Є в с.Чудей, Сторожинецького району (замовлення №65/18 ФОП ОСОБА_8, ліцензія АГ №595218) порушень протипожежних вимог будівельних норм і правил не виявлено.
Проектно-будівельним кооперативом ПБК Проектувальник виготовлено в грудні 2017 року технічний висновок про технічний стан будівель щодо можливості їх експлуатації (33/17 - ПЗ;АБ) автозаправочного комплексу з стаціонарною АЗС та мийкою самообслуговування в с.Чудей Сторожинецького району, виконавцем якого є атестований експерт ОСОБА_9, за висновками якого земельна ділянка відокремлена від кварталів житлової та громадської забудови. Будівля та навіс автозаправочного комплексу, які вже побудовані, не мають ушкоджень та деформацій, несумісних з їх експлуатацією. Для можливості їх експлуатації в якості автозаправочного комплексу необхідно виконати робочий проект з необхідним дотриманням містобудівних, санітарних та пожежних норм, експертизу та необхідні погодження. Технічний стан торгово-побутової будівлі з операторною та навісом, що являють собою частину автозаправочного комплексу, задовольняють вимогам забезпечення надійної та безпечної експлуатації.
Відповідно до звіту про проведення технічного обстеження автозаправочного комплексу з стаціонарною АЗС та мийкою самообслуговування в с.Чудей Сторожинецького району від 08.06.2018 року, виготовленого ПБК Проектувальник , під час технічного обстеження на предмет визначення можливості або неможливості його надійної та безпечної експлуатації, в тому числі відповідності державним будівельним нормам, встановлено готовність основних несучих та огороджувальних конструкцій об єкта до експлуатації та можливість його надійної та безпечної експлуатації.
Відповідно до висновку №18125 від 21.12.2018 року експерта ОСОБА_10 (свідоцтво №847 від 27.05.2004 року) встановлено, що автозаправний комплекс з АЗС та автомийкою на 1 пост в с. Чудей Сторожинецького району Чернівецької області, відповідає вимогам будівельних, санітарних, екологічних, протипожежних норм і правил та придатний для надійної та безпечної експлуатації. Як вбачається з висновку автозаправочний комплекс на момент його обстеження експертом 11.12.2018 р. діє і надає послуги з роздрібної торгівлі автомобільним паливом та з миття автомобілів на засадах самообслуговування. Для проведення експертизи надано документи, серед яких:
- Експертний звіт № 26-0710-18/1 від 21.09.2018 р. філії ДП Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба української державної будівельної експертизи у Чернівецькій області Чернівцідержбудекспертиза по робочому проекту Будівництво автозаправочного комплексу з АЗС, АГЗП-10 та автомийкою на 1 пост в с. Чудей Сторожинецького району Чернівецької області ;
- Повідомлення приватного науково-технічного підприємства НЕЛОЛ на експертний звіт № 26-0710-18/1 від 21.09.2018 р. Чернівцідержбудекспертиза ;
- Робочий проект ПНТП НЕЛОЛ арх. 01-2018 Будівництво автозаправочного комплексу з АЗС, АГЗП-10 та автомийкою на 1 пост в с. Чудей Сторожинецького району Чернівецької області ;
- Звіт з оцінки впливу на довкілля автозаправного комплексу з АЗС, АГЗП-10 та автомийкою 1 пост в с. Чудей Сторожинецького району Чернівецької області, виконаний КНВКФ "Нью Комеко";
- Робочий проект Система раннього виявлення загрози виникнення надзвичайної ситуації та оповіщення населення при аваріях на автозаправочному комплексі з АЗС, АГЗП-10 та автомийкою на 1 пост в с. Чудей Сторожинецького району Чернівецької області , виконаний ПП ОСОБА_11;
- Паспорт потенційно небезпечного об"єкта, розроблений ПП ОСОБА_8;
- Звіт ПБК Проектувальник від 08.06.2018 р. про проведення технічного обстеження автозаправочного комплексу з АЗС, АГЗП-10 та автомийкою на 1 пост в с. Чудей Сторожинецького району Чернівецької області.
З дослідницької частини висновку експерта вбачається, що автозаправочний комплекс з стаціонарною АЗС та автомийкою на 1 пост відповідає ДБН В.2.2-9-2009, ДБН 360-92, ДБН В.2.3.4-2000, ДБН А.2.2-1-2003, Державним санітарним правилам планування та забудови населених пунктів, Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій. Торгово-побутова будівля з операторною та навіс над паливно-роздавальними колонками придатні для нормальної експлуатації. АЗК не є об єктом, здатним створювати понаднормативне забруднення атмосферного повітря в місці його розміщення. Санітарно-захисна зона для споруд біологічного очищення є дотриманою. Технічні рішення по централізованому збору і глибокому очищенню господарсько-побутових стічних вод та зливово-мийних вод АЗК є достатніми для унеможливлення наслідків можливого забруднення поверхневих і підземних вод та для раціонального використання наявних на об єкті водних ресурсів. Об єкт не призводить до хімічного, біологічного та радіоактивного забруднення, не пов язаний з процесами, що можуть ініціювати вібрацію і спричиняти виникнення інженерно-геологічних явищ. Забруднення грунтів і підземних вод повністю виключено. Рівень шуму, який утворюється на межі найближчої житлової будівлі (що знаходиться на відстані 180 м.) під час роботи АЗК не перевищує нормативне значення еквівалентного шуму в приміщеннях житлової будівлі. Діяльність АЗК з АЗС та автомийкою на 1 пост забезпечує безаварійність та мінімізацію екологічного ризику. Розміри санітарно-захисної зони відповідають нормативним. Протипожежна безпека відповідає вимогам будівельних норм і правил.
Відповідно до експертного звіту щодо розгляду проектної документації за робочим проектом "Будівництво автозаправочного комплексу з АЗС, АГЗП-10 та автомийкою на 1 пост в с.Чудей Сторожинецького району Чернівецької області", виготовленого філією у Чернівецькій області ДП Укрдержбудекспертиза №26-0710-18/2 від 01.02.2019 р., за результатами розгляду проектної документації і зняття зауважень встановлено, що зазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманнями вимог до міцності, надійності та довговічної об єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі вимог доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, екології, пожежної безпеки, техногенної безпеки.
Відповідно до ч.ч.1, 3, 5 ст.376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. На вимогу власника земельної ділянки (користувача), суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудовано на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
За змістом ч.2 ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у постанові Пленуму Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва) від 30.03.2012 № 6 роз яснив, що право власності у порядку, передбаченому частиною третьою статті 376 ЦК , може бути визнано лише на новозбудоване нерухоме майно або нерухоме майно, яке створено у зв'язку зі знесенням попередньої будівлі та відповідно до будівельних норм і правил є завершеним будівництвом (пункт 3). Самочинним вважається будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво; або відведена не для цієї мети; або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту; або з істотним порушенням будівельних норм і правил (пункт 4).
Згідно роз яснень п. 9 постанови звернення до суду з позовом про визнання права власності на самочинне будівництво має здійснюватися за наявності даних про те, що порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого чи його відсутність дають підстави вважати про наявність спору про право.
Відповідно до п.12 постанови, вирішуючи справу за позовом власника (користувача) земельної ділянки про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно, суди зобов'язані встановлювати усі обставини справи, зокрема: чи є позивач власником (користувачем) земельної ділянки; чи звертався він до компетентного державного органу про прийняття забудови до експлуатації; чи є законною відмова у такому прийнятті; чи є порушені будівельні норми та правила істотними.
Згідно ч.1, ч.7 ст.34 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності замовник має право виконувати будівельні роботи після видачі органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля". Виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
У відповідності до наведених правових норм судом встановлено, що позивачі є власниками по Ѕ частці кожен земельної ділянки, на якій розміщений автозаправочний комплекс, що підтверджується договором купівлі-продажу та витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. Однак, будівництво автозаправочного комплексу проведено без документів на право виконання будівельних робіт, готовність становить 100%, внаслідок чого даний об єкт є самочинним будівництвом.
Автозаправочний комплекс належить до об єктів торгівлі, отже відповідає цільовому призначенню земельної ділянки, на якій він розташований.
З кадастрового плану земельної ділянки номер 7324586000:02:003:0144, на якій розміщений автозаправочний комплекс, вбачається, що вона межує з землями сільської ради.
Позивачі посилаються на неможливість здачі об єкта в експлуатацію через відсутність дозволу на виконання будівельних робіт, інформація про який зазначається в акті готовності об єкта до експлуатації. Наведене підтверджується відповідями Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області, наданими на звернення ОСОБА_2 та ОСОБА_4 про прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва та видачі сертифікату на об єкт Будівництво автозаправочного комплексу з АЗС, АГЗП-10 і автомийки на 1 пост в с.Чудей (клас наслідків - СС3).
Згідно п. 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об єктів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, а також комплексів (будов), до складу яких входять об'єкти з різними класами наслідків (відповідальності), здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката.
Згідно п.24 зазначеного Порядку для отримання сертифіката замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних та дозвільних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта та видачу сертифіката за формою, наведеною у додатку 8 до цього Порядку, до якої додається акт готовності об'єкта до експлуатації за формою згідно з додатком 9 до цього Порядку.
Як вбачається з додатку 9 п.4 форми акта передбачає зазначення відомостей про найменування відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю, який видав документ, що дає право на виконання будівельних робіт, його дату та номер, або інформацію про рішення суду про визнання права власності (зазначається у випадку прийняття в експлуатацію самочинно збудованого об'єкта, на який визнано право власності за рішенням суду).
Пунктом 10 вищезазначеного Порядку передбачено, що у випадку визнання права власності на самочинно збудований об'єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об'єкта.
Дослідженими в судовому засіданні доказами судом встановлено, що автозаправочний комплекс відповідає вимогам будівельних, санітарних, екологічних, протипожежних норм і правил та придатний для надійної та безпечної експлуатації, що підтверджується, зокрема звітом про проведення технічного обстеження автозаправочного комплексу з стаціонарною АЗС та мийкою самообслуговування в с.Чудей Сторожинецького району від 08.06.2018 року, виготовленого ПБК Проектувальник , висновком №18125 від 21.12.2018 року експерта ОСОБА_10
Крім того, наявні в справі докази свідчать, що позивачами дотримані вимоги ст.ст.29,31 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності , ст.ст.7,8 Закону України Про архітектурну діяльність щодо отримання документації, визначеної даними нормами, зокрема містобудівних умов та обмежень для проектування об єкта будівництва, проектної документації, експертизи будівництва об єкта.
В ході розгляду справи не встановлено обставин, які б свідчили про порушення самочинним будівництвом прав та інтересів інших осіб, так як земельна ділянка межує із землями сільської ради, відповідач по справі - Чудейська сільська рада позовні вимоги визнала і не заперечувала проти їх задоволення, крім того надала довідку про те, що будівництвом автозаправного комплексу по вул. М.Емінеску, 2-Є в с. Чудей не порушені права Чудейської об'єднаної територіальної громади, скарг від мешканців громади щодо відповідного будівництва до сільської ради не надходило.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ґрунтуються на законі, їх підставність доведена дослідженими в судовому засіданні доказами, які суд вважає належними, допустимими та достатніми на підтвердження обставин в обґрунтування заявлених вимоги, таким чином, на думку суду позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі ст.ст.331, 376 ЦК України, ст.ст.29,31, 34 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності , ст.ст.7,8 Закону України Про архітектурну діяльність , постанови Пленуму ВССУ Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва) від 30.03.2012 № 6, керуючись ст.ст.3,4,5,12,13,76,81, 263-265 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_2 та ОСОБА_4 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на Ѕ автозаправочного комплексу, що складається з операторної з магазином літ. А-І , навісу літ. Б , криниці №1, вигрібної ями №2, заправочних колонок №3, №4, резервуарів для палива №5, №6, №7, №8, №10, №11, №15, №16, заправочної для палива №9, пожежних резервуарів №12, №13, №14, вигрібних ям №17, №18, №19, №20, №21, №22, вимощення І, бетонної площадки ІІ, що знаходиться за адресою: с. Чудей, вул. М.Емінеску, 2-Є, Сторожинецького району, Чернівецької області.
Визнати за ОСОБА_4 право власності на Ѕ автозаправочного комплексу, що складається з операторної з магазином літ. А-І , навісу літ. Б , криниці №1, вигрібної ями №2, заправочних колонок №3, №4, резервуарів для палива №5, №6, №7, №8, №10, №11, №15, №16, заправочної для палива №9, пожежних резервуарів №12, №13, №14, вигрібних ям №17, №18, №19, №20, №21, №22, вимощення І, бетонної площадки ІІ, що знаходиться за адресою с. Чудей, вул. М.Емінеску, 2-Є, Сторожинецького району, Чернівецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складене 01 березня 2019 року.
СУДДЯ
Суд | Сторожинецький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2019 |
Оприлюднено | 27.03.2019 |
Номер документу | 80715477 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Дедик Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні