печерський районний суд міста києва
Справа № 757/7653/19-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2019 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві клопотання заступника начальникавідділу процесуальногокерівництва укримінальних провадженняхслідчих слідчоговідділу управлінняз розслідуваннязлочинів,вчинених натимчасово окупованихтериторіях,Генеральної прокуратуриУкраїни ОСОБА_3 про арештмайна,
В С Т А Н О В И В :
15.02.2019 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання сторони кримінального провадження заступника начальника відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих слідчого відділу управління з розслідування злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях, Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42017000000004204. Слідчий або прокурор в судове засідання не з`явились, слідчий направив заяву про розгляд клопотання без його участі та задоволення клопотання.
В обґрунтування клопотання, прокурор зазначив наступне.
Управлінням з розслідування злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях, Генеральної прокуратури України здійснюється процесуальне керівництво над досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні №42017000000004204 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.11.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст.190, ч. 3 ст. 212 КК України.
На території України під прикриттям дилерських центрів у так званому ринку «Forex», бінарних опціонів, ринку сировини, криптовалют, функціонує ряд комерційних структур, які використовуючи програмні продукти (платформи) «Libertex», «cTrader», «UTIP», «MetaTrader», «Webtrader» та інші, налагодили системний протиправний механізм привласнення грошових коштів громадян України шляхом введення «інвесторів» в оману щодо процесу електронної торгівлі на ринку криптовалют для подальшого фінансування діяльності на тимчасово окупованих територіях України, у тому числі АР Крим, власних представництв.
Метою незаконно діючих дилерських центрів з надання послуг електронної торгівлі на міжнародному валютному ринку є обготівкування без сплати податків, пенсійних зборів та інших обов`язкових платежів на території України і подальше привласнення грошових коштів громадян України.
Так, у 2017 році невстановленими слідством особами розроблено та запущено у мережі Інтернет на сайті http://www.tradecoinclub.com торгову площадку під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 », на якій компанією пропонується інвесторам заробляти біткоіни (електронну валюту) в автоматичному режимі шляхом реєстрації на цьому сайті та поповнення рахунку у особистому кабінеті.
21.09.2018 допитаний як свідок ОСОБА_4 повідомив, що інвестувавши майже 10 тисяч доларів США у проект «Trade Coin Club» втратив їх у зв`язку з шахрайськими діями представників цієї компанії та блокуванням виводу коштів з особистого рахунку у його робочому кабінеті.
19.12.2018 допитаний в якості свідка ОСОБА_5 повідомив, що у травні 2017 року з метою отримання обіцяного прибутку інвестував 2400 доларів в компанію «Trade Coin Club» (далі у тексті ТСС), зокрема на гаманець ТСС, доступ до якого був у ОСОБА_6 , та після цих дій втратив можливість ними розпорядитись з невідомих причин. Також зазначив, що ТСС має ознаки фіктивності, фінансової піраміди, оскільки він фактично не отримав обіцяного прибутку та втратив інвестовані у проект кошти.
Крім того, в ході досудового розслідування допитаний як свідок ОСОБА_7 повідомив, що весною 2017 року засновник «Trade coin club» ОСОБА_8 приїхав до м.Харкова з презентацією зазначених платформ та агітували людей вкласти грошові кошти у свої компанії обіцяючи величезні прибутки. У подальшому свідку ОСОБА_7 стало відомо, що компанія «Trade coin club» ошукала велику кількість людей, не видавши вкладених грошових коштів особам та припинила свою діяльність.
Показання свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтверджуються матеріалами Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБ України № 30/2/3-12739 від 04.09.2018 року та №30/2/3-13954 від 01.10.2018. Крім того, вказаними матеріалами встановлено, що ОСОБА_10 є директором компанії «Ai Trade», яка зареєстрована в Естонії.
За даними Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, «Trade coin club», «Ukr trade pro», «Ai Trade», їх бренди та регіональні філії статусу фінансових установ не набували, ліцензій та інших дозволів щодо надання фінансових послуг не отримували. Вказане підтверджується їх відсутністю у вільно доступному державному реєстрі, розміщеному в глобальній мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 . Поряд з цим, в порядку ст. 93 КПК України отримано відповідь на запит про надання письмової інформації, згідно якої реєстрація зазначених компаній на території України дійсно не відбувалась.
Разом з цим, шляхом огляду інтернет сайту ІНФОРМАЦІЯ_3 , на якому розташована програма «Trade coin club», встановлено, що на даний час зареєструватися у цій програмі на території України не можливо.
Таким чином, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що до організації шахрайської схеми причетні ОСОБА_8 та його дружина ОСОБА_11 , які зважаючи на втрату популярності проектів «Trade coin club» і «Ukr trade pro» та великої кількості ошуканих через нього вкладників, у 2018 році розпочали просування нового проекту, який має ознаки «фінансової піраміди» - «Аi trade».
Так, 06.12.2018 управлінням з розслідування злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях, Генеральної прокуратури України на підстави ухвал Печерського районного суду м. Києва проведено ряд обшуків в офісному та жилому приміщенні, які використовуються учасниками злочинної схеми. В ході обшуків офісних приміщень встановлено працівників, які повідомили, що дійсно займаються залученням інвесторів для проведення нібито операцій на міжнародному ринку криптовалют. Крім того, під час обшуку за місцем фактичного проживання учасників злочинної схеми виявлена комп`ютерна техніка, в ході огляду яких встановлено інформацію та відомості щодо вчинення кримінального правопорушення.
06.12.2018 вилучена комп`ютерна техніка та грошові кошти були оглянуті, зважаючи на те, що на них є інформація щодо псевдо компаній «Ai Trade та Trade Coin Club», постановою прокурора визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва 10.12.2018 на вилучене майно накладено арешт.
Викликана 10.12.2018 до Печерського районного суду м. Києва для розгляду клопотання про арешт вилученого майна, та 10, 20 грудня 2018 року та 24 січня 2019 року на допит як свідка до органу слідства ОСОБА_10 не з`явилася, про причини неявки не повідомила.
Крім того, за дорученням органу слідства оперативними співробітниками СБ України здійснено неодноразові виїзди за місцем реєстрації та фактичного проживання ОСОБА_6 та ОСОБА_10 , які за вказаними місцями були відсутні.
19.12.2018 допитаний як свідок ОСОБА_12 повідомив, що особам, які вкладають кошти в криптовалюту - біткоїн, обіцяють з часом отримати прибуток за допомогою роботизованої програми - бота, розробленого компанією «Trade Coin Club», який нібито здійснює операції, які в будь-якому випадку призводять до заробітку та збільшення коштів на рахунку. Поряд з цим, останній повідомив, що за тривалий період часу інвестування коштів у криптовалюту в компанію «Trade Coin Club» жодних прибутків не отримав.
13.12.2018 в ході огляду документів, вилучених під час обшуку в офісному приміщенні «Ai Trade» встановлено, що ОСОБА_6 та ОСОБА_10 в країнах Азії організували і здійснюють фіктивну діяльність по залученню інвесторів, з метою отримання прибутків. Подібні заходи проводяться в країнах світу, а саме в Таїланді, Японії, Філіппінах, В`єтнамі, Китаї та в інших країнах, що підтверджується вилученими в ході обшуку в кабінеті ОСОБА_6 документами на загальну суму більше 110000 доларів США. Як приклад, на організацію заходу в м. Києві (готель «Fairmont») витрачено значну суму незаконно здобутих грошових коштів на загальну суму більше 40 000 євро, що підтверджується квитанціями, які були вилучені в ході обшуку в офісному приміщенні за адресою: м. Київ, Голосіївський проспект 58а, що в ЖК «Парк Авеню».
Крім того, в ході обшуку за місцем фактичного проживання ОСОБА_10 та ОСОБА_6 вилучені грошові кошти в розмірі 55669 доларів США, джерело походження яких ними не пояснено та документально вказані прибутки не підтверджено. Згідно інформації Головного управління ДФС у м.Києві ОСОБА_6 на території України будь-які прибутки не отримував, а ОСОБА_10 за період з 2014-2019 отримала дохід в сумі лише 291333 грн.
При цьому, ОСОБА_13 та ОСОБА_6 упродовж2017-2018років придбаноряд нерухомогомайна назагальну суму21000000грн.Зокрема, 23.07.2018придбали офіснеприміщення вЖК «ПаркАвеню»,що заадресою:м.Київ,Голосіївський проспект58а,вартістю 380000доларів США, 02.11.2017 придбали квартиру в ЖК «Парк Авеню», що за адресою: м.Київ, Голосіївський проспект 62, кв. 173, вартістю 320000 доларів США, 22.06.2018 квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , вартістю 80 000 доларів США. Крім того, 30.06.2017 придбано автомобіль марки Land Rover Range Rover, державний номер НОМЕР_1 вартістю 1518310 грн.
Окрім цього,досудовим розслідуваннямвстановлено,що грошовікошти отриманівнаслідок протиправнихдій вказанихосіб можутьакумулюватись навідкритих вАТ «Комерційнийінвестиційний банк»(МФО312248) банківських рахунках № НОМЕР_2 (українська гривня), № НОМЕР_3 (долар США), № НОМЕР_3 (євро), що належать ТОВ «ПС Майстер Пей» (код ЄДРПОУ 35564973), керівником якого являється ОСОБА_11 .
Статтею 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до частини 2 статті 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 КПК України, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України.
У випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 КПК України, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Згідно ч. 2 ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 КПК України); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 КПК України); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Слідчий суддя, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, оскільки накладення арешту на майно сприятиме меті кримінального провадження, а не накладення може призвести до незворотніх наслідків.
На підставі викладеного і керуючись ст. 107, 131, 132, 170173, 309 КПК України, слідчий суддя,
У Х В А Л И В :
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на майно, а саме на банківські рахунки відкриті в АТ «Комерційний інвестиційний банк» (МФО 312248) № НОМЕР_2 (українська гривня) № НОМЕР_3 (долар США), № НОМЕР_3 (євро), які належать ТОВ «ПС Майстер Пей» (код ЄДРПОУ 35564973), керівником якого являється ОСОБА_11 та на грошові кошти, що на них знаходяться, встановивши заборону ОСОБА_11 , ОСОБА_6 , іншим особам за її довіреністю (дорученням), службовим особам АТ «Комерційнийінвестиційний банк»(МФО312248) та його територіальних відділень проводити будь?які банківські операції, що призведуть до зменшення залишку грошових коштів на зазначених рахунках, крім обов`язкових платежів до бюджету.
Ухваласлідчого суддіможе бутиоскаржена протягомп`яти днівз дняїї проголошеннябезпосередньо досуду апеляційноїінстанції.Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2019 |
Оприлюднено | 16.02.2023 |
Номер документу | 80744027 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Білоцерківець О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні