Рішення
від 28.03.2019 по справі 402/281/19
УЛЬЯНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №402/281/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" березня 2019 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі :

головуючого - судді: Ясінського Л.Ю.

секретаря судового засідання: Кашнікова І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Благовіщенське в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лозуватської сільської ради Благовіщенського району про визнання права власності на земельну ділянку (пай) з не витребуваних паїв на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай),

ВСТАНОВИВ:

01 березня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Лозуватської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, СТОВ Зоря про визнання права власності на земельну частку (пай) з не витребуваних паїв на підставі сертифіката на право на земельну частку ( пай).

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 є власником сертифікату на право на земельну ділянку (пай) серії КР №0090158, виданого громадянину України, члену колективною сільськогосподарського підприємства (сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства) КСІІ ім. Фрунзе Лозуватської сільської ради Ульяновського район) Кіровоградської області виданого ОСОБА_1 на підставі рішення Ульяновської райдержадміністрації від 07 серпня 1996 року №346 в тому відповідно до якого їй належить право на земельну частку (пай) землі, яка перебувала в колективній власності КСІІ ім. Фрунзе розміром 3,78 га. в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості.

Сертифікат зареєстровано 09 жовтня 1996 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 158.

Пунктом 17 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України передбачено, що сертифікати на право на земельну частку ( пай), отримані громадянами, вважаються на відведення земельної частки ( паю) в натурі ( на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсним до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю. Частиною другою статті 14 Конституції визначено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

11 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернулась з письмовою заявою до голови Лозуватської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області про виділ її , як власнику сертифікату на право па земельну частку пай, земельної ділянки з не витребуваних паїв, які знаходяться території Лозуватської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області в натурі (на місцевості).

16.02.2019 року Лозуватська сільська рада Благовіщенського району Кіровоградської області надала ОСОБА_1 письмову відповідь заяву за №48 в якій було зазначено, що Лозуватська сільська рада не має повноважень, щодо виділення, як члену КСІ1 імені Фрунзе земельну ділянку з не витребуваних паїв що знаходиться на території Лозуватської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, в натурі на місцевості відповідно до належного сертифіката, у зв'язку з тим, що з 01 січня 2019 року набрав законної сили ЗУ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні . На підставі чого було рекомендовано звернутись до суду.

Позивач в судове засідання не з'явилась, направила до суду заяву якою підтримує заявлені вимоги та просить розглядати справу у її відсутності.

Представник відповідача - Лозуватської сільської ради у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій просить справу розглянути без його участі, проти позову заперечень не має.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно статей 16 та 328 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Відповідно до Указу Президента №720 від 08.08.1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали у ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) при паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства кооперативу, товариства є рівними.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 являлася членом КСП імені Фрунзе села Лозувата Ульяновського району Кіровоградської області. ЇЇ , як члену КСП імені Фрунзе було видано сертифікат на право на земельну частку ( пай) серії КР №0090158 на підставі рішення Ульяновської районної державної адміністрації від 07.08.1996 року №346 в тому, відповідно до якого їй належить право на земельну частку ( пай) з землі, яка перебувала у колективній власності КСП імені Фрунзе розміром 3.78 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі. Сертифікат зареєстровано 09.10.1999 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай) за № 158 ( а.с. 7).

11 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернулась з письмовою заявою до голови Лозуватської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області про виділ її , як власнику сертифікату на право па земельну частку пай, земельної ділянки з не витребуваних паїв, які знаходяться території Лозуватської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області в натурі (на місцевості).

16.02.2019 року Лозуватська сільська рада Благовіщенського району Кіровоградської області надала ОСОБА_1 письмову відповідь заяву за №48 в якій було зазначено, що Лозуватська сільська рада не має повноважень, щодо виділення, як члену КСІ1 імені Фрунзе земельну ділянку з не витребуваних паїв що знаходиться на території Лозуватської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, в натурі на місцевості відповідно до належного сертифіката, у зв'язку з тим, що з 01 січня 2019 року набрав законної сили ЗУ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні . На підставі чого було рекомендовано звернутись до суду ( а.с.8).

Відповідно до ст.2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до п.17 Розділу 10 Прикінцевих положень Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004р. №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розд. X "Перехідні положення" Земельного кодексу), член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність. Позови громадян, пов'язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 про визнання права на земельну частку(пай) є обґрунтованим і доведеним, а тому є таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.15, 16 ЦК України, Указом Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємства і організаціям № 720/95 від 08.08.1995 р., Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , ст.ст. 76-81,141, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку з не витребуваних паїв, кадастровий номер № 3525584800:02:000:0212 в межах згідно плану, яка розташована па території Лозуватської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, на підставі Сертифікату на право на земельну ділянку ( пай) серії КР №0090158, виданого громадянину України члену колективного сільськогосподарського підприємства (сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства) КСП ім. Фрунзе Лозуватської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області виданого ОСОБА_1 на підставі рішення Ульяновської районної державної адміністрації від 07 серпня 1996 року №346 в тому, що їй належить право на земельну частку ( пай) у землі, яка перебувала у колективній власності КСП імені Фрунзе розміром 3.78 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості.

Земельну частку (пай) виділити з не витребуваних земельних часток (паїв) на території Лозуватської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області.

Судові витрати залишити по фактично понесеним.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1, НОМЕР_1 виданий Ульяновським РВ УМВС України в Кіровоградській області 27.09.1997 року, проживаюча за адресою: 66541, Одеська область Любашівський район село Демидівка вулиця Степова будинок 23.

Відповідач: Лозуватська сільська рада Благовіщенського району Кіровоградської області, місцезнаходження: 26441, Кіровоградська область, Благовіщенський район село Лозувата вулиця Фрунзе будинок 83, код ЄДРПОУ 04364489.

Суддя: ОСОБА_2

СудУльяновський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення28.03.2019
Оприлюднено29.03.2019
Номер документу80768812
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —402/281/19

Рішення від 28.03.2019

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Ясінський Л. Ю.

Ухвала від 13.03.2019

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Ясінський Л. Ю.

Ухвала від 04.03.2019

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Ясінський Л. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні