Провадження № 2-о/235/179/19
Справа № 235/1261/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2019 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого - судді Назаренко Г.В.
за участю секретаря Полуянчик В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа: Срібненська сільська рада Покровського району Донецької області, -
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа: Срібненська сільська рада Покровського району Донецької області.
В обґрунтування доводів заяви заявник зазначив, що 5 грудня 2004 року помер його батько ОСОБА_2, після смерті якого відкрилась спадщина у вигляді земельної частки (пай) розміром 5,32 в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) в АВАТ Срібне , посвідчене Сертифікатом на земельну частку (пай) серії ДН № 0104941, який зареєстровано в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 03.03.1998 року за № 7271. Він є спадкоємцем першої черги. Інші спадкоємці відсутні, заповіту спадкодавець не складав.
На момент смерті він проживав зі спадкодавцем, так як той потребував сторонньої допомоги, але не був зареєстрований. 19 лютого 2019 року він звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, надавши йому окрім того довідку про фактичне проживання зі спадкодавцем на момент смерті без реєстрації.
Постановою нотаріуса від 19 лютого 2019 року у видачі свідоцтва йому було відмовлено, бо згідно п. 3.22. п. З Глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, спадкоємець повинен бути зареєстрований за однією адресою зі спадкодавцем.
Встановлення даного юридичного факту йому необхідно для оформлення спадщини, яка залишилася після смерті ОСОБА_2
За цих обставин він змушений звернутися в суд за заявою про встановлення факту проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Заявник в судове засідання не з'явився, надав клопотання в якому підтримав заяву, просив її задовольнити.
Заінтересована особа про дату, час і місце судового розгляду повідомлена належним чином, надала клопотання, в якому заяву підтримали, просили справу розглянути за відсутності її представника.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про те, що заява підлягає задоволенню.
Судом встановлені такі фактичні обставині та відповідний зміст спірних правовідносин.
Батьком ОСОБА_1 є ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про його народження (а.с.7).
7 грудня 2004 року помер ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого 7 грудня 2004 року виконкомом Срібненської сільради Красноармійського району Донецької області, актовий запис № 29 (а.с.9).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається з земельної частки (пай) розміром 5,32 в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) в АВАТ Срібне , посвідчене Сертифікатом на земельну частку (пай) серії ДН № 0104941, який зареєстровано в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 03.03.1998 року за № 7271 (а.с.8).
Спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 є син ОСОБА_1
Постановою державного нотаріуса Другої покровської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 від 19 лютого 2019 року в заведенні спадкової справи та видачі свідоцтва після померлого ОСОБА_2 позивачу відмовлено, оскільки згідно п. 3.22. п. З Глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, спадкоємець повинен бути зареєстрований за однією адресою зі спадкодавцем.(а.с.10)
Згідно інформації державного нотаріуса Другої покровської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 від 01.03.2019 № 246/01-16, спадщина після смерті ОСОБА_2 не відкривалась, дані про спадкоємців не відомі. Свідоцтво про право на спадщину не видавалось, заповіти від імені ОСОБА_2 не посвідчувались.
Поняття спадкування визначено у ст.1216 ЦК України, згідно якої спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Статтею 1270 ЦК України встановлений строк для прийняття спадщини у шість місяців.
Згідно п.211 Інструкції про вчинення нотаріальних дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004р. № 20/5, діючої на час відкриття спадщини, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину, тобто тим, які постійно проживали разом із спадкодавцем чи подали заяву нотаріусу про прийняття спадщини. Доказом постійного проживання разом і спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом із спадкодавцем.
Відповідно до роз'яснень Верховного Суду України, що містяться в абз.1 п.23 постанови Пленуму Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008р. № 7, якщо постійне місце проживання особи із спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Як зазначено в ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто на день його смерті - 5 грудня 2004 року, підтверджується довідкою Срібненської сільської Ради Покровського району Донецької області № 63 від 18.02.2019р., актом обстеження житлово-побутових умов Срібненської сільської Ради Покровського району Донецької області від 20.02.2019р.
Від встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини залежить виникнення майнових прав заявника на спадкове майно, іншого порядку його встановлення законом не визначено.
Відповідно до ст. ст. 1216, 1268, 1270, 1276 ЦК України, керуючись ст. ст.3, 19, 81, 263-265, 319 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, 01.10.1954р.н., зі спадкодавцем ОСОБА_2, який помер 5 грудня 2004 року, на день відкриття спадщини - 5 грудня 2004 року, за адресою: с. Запоріжжя Покровського району Донецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, повністю або частково до Донецького апеляційного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Заявник: ОСОБА_1, с. Запоріжжя Покровський район Донецької області, вулиця Шкільна, РНОКПП НОМЕР_1.
Заінтересована особа: Срібненська сільська рада Покровського району Донецької області, с. Срібне Покровського району Донецької області, вулиця Дружби, код ЄДРПОУ 04341945.
Суддя Г.В. Назаренко
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2019 |
Оприлюднено | 29.03.2019 |
Номер документу | 80772839 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Назаренко Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні