Справа № 157/251/19
Провадження №2/157/125/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2019 рокумісто Камінь-Каширський
Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Антонюк О.В.,
з участю секретаря - Фесь Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Видричівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася у суд з позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк тривалістю один місяць для подання до органів нотаріату заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася після смерті ОСОБА_2, яка померла 19 жовтня 2013 року. В обґрунтування вимог зазначає, що спадщина, яка відкрилася після смерті її матері ОСОБА_2, складається з житлового будинку, господарських будівель і споруд, що знаходяться в с. Видричі, по вул. Коніщука, 18, Камінь-Каширського району, Волинської області. Згідно з заповітом від 14 листопада 2012 року спадкоємцями майна померлої є вона та інші діти спадкодавця: ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в рівних частинах. Останні померли, а вона, маючи намір прийняти спадщину, 24 січня 2019 року звернулася до Камінь-Каширської державної нотаріальної контори, проте у прийняті заяви їй було відмовлено у зв'язку з пропуском нею встановленого законодавством строку для прийняття спадщини. Вона проживала разом з матір'ю на час її смерті, управляла спадковим майном, зберігала відповідні документи на нього, що на її думку, є поважними причинами пропуску нею строку звернення з заявою про прийняття спадщини.
Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності.
Представник Видричівської сільської ради у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності. Із змісту надісланої до суду заяви за підписом Видричівського сільського голови ОСОБА_6 вбачається, що відповідач позовні вимоги визнає.
З'ясувавши обставини справи та дослідивши докази, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що позивачка є дочкою ОСОБА_2, яка померла 19 жовтня 2013 року у смт. Ратно, Волинської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ЕГ № 145551, виданим 21 жовтня 2013 року Видричівською сільською радою Камінь-Каширського району Волинської області (а.с. 6).
З довідки Видричівської сільської ради від 23 січня 2019 року вбачається, що згідно з записом в погосподарській книзі № 2, особовий рахунок № 01-0134-1, за ОСОБА_2 значиться житловий будинок, господарські будівлі і споруди, що розташовані в с. Видричі, по вул. Коніщука, 18, Камінь-Каширського району, Волинської області (а.с. 11).
За життя ОСОБА_2 14 листопада 2012 року склала заповіт, посвідчений секретарем Видричівської сільської ради, що не змінений і не скасований, у відповідності до якого спадкоємцями належного їй майна визначила своїх дітей: ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 (а.с.10).
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до положень ст. ст. 1269, 1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу у шестимісячний строк з часу її відкриття заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Статтею 1272 ЦК України передбачено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивачка ОСОБА_1 у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернулася, проте після смерті спадкодавця, її матері ОСОБА_1, яка фактично проживала разом з нею в смт. Ратне, доглядала за спадковим майном, зберігала документи матері на майно, зокрема сертифікатів на земельну частку (пай) (а.с. 11).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Судом також встановлено, що інші спадкоємці за заповітом померли: ОСОБА_3 - 28 лютого 2016 року, ОСОБА_4 - 14 липня 2016 року, ОСОБА_5 - 7 листопада 2018 року, що стверджується копіями відповідних свідоцтв про смерть (а.с. 7 - 9). За життя останні спадщину, що відкрилася з дня смерті ОСОБА_2, не прийняли, що підтверджується, зокрема, повідомленням Камінь-Каширської державної нотаріальної контори від 28 березня 2019 року зав вих. № 275/01-16 та Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 55656175, у відповідності до яких спадкова справа після померлої ОСОБА_2 не заводилася, у Спадковому реєстрі інформація відсутня.
Такі обставини, з врахуванням того, що позивачка пропустила строк для прийняття спадщини, можуть призвести до визнання спадщини відумерлою та переходу спадщини у власність територіальної громади при наявності спадкоємця за заповітом, що суперечить завданням цивільного судочинства.
За таких обставин, при розгляді даної справи вирішальне значення має забезпечення реалізації волі спадкодавця щодо розпорядження належним йому майном, а тому справедливим буде надання позивачці як спадкоємцю за заповітом можливості прийняти спадщину.
З огляду на вищезазначене і беручи до уваги те, що представник відповідача не заперечує проти задоволення позову, суд визнає причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною, у зв'язку з чим позивачці належить визначити додатковий строк один місяць з моменту набрання рішенням законної сили для подання нею заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 2, 10, 13, 259, 264, 265, 273, 353, 354 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1) до Видричівської сільської ради, Камінь-Каширського району, Волинської області (місцезнаходження: вул. Центральна, 49, с. Видричі, Камінь-Каширський район, Волинська область, ЄДРПОУ 04333075) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю один місяць з моменту набрання рішенням законної сили для подання нею заяви нотаріусу про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, яка померла 19 жовтня 2013 року в смт. Ратне, Волинської області.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: https://km.vl.court.gov.ua/sud0304/gromadyanam/csz/.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається через Камінь-Каширський районний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: ОСОБА_7
Суд | Камінь-Каширський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2019 |
Оприлюднено | 01.04.2019 |
Номер документу | 80789158 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Камінь-Каширський районний суд Волинської області
Антонюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні