Рішення
від 28.03.2019 по справі 500/200/19
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/200/19

28 березня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 партія "ПОРА", Тернопільська обласна організація ОСОБА_2 партії "ПОРА" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1Л.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 партія ПОРА , Тернопільська обласна організація ОСОБА_2 партії ПОРА , в якому просив визнати бездіяльність Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області протиправною та зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме: виключити інформацію щодо ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань як Голови політради (керівника) Тернопільської обласної організації ОСОБА_2 партії "ПОРА".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23.05.2010 року, повторно 15.06.2012 року та 01.08.2018 року подавав заяви про вихід з ОСОБА_2 партії ПОРА . Записи на других примірниках заяв 2010 та 2012 року свідчать про їх отримання керівними органами партії, а заява 2018 року надіслана рекомендованим листом з описом вкладення також на адресу керівних органів політичної партії. Позивач зазначив, що відповіді від ОСОБА_2 партії ПОРА чи її Тернопільської обласної організації не отримано по теперішній час. Крім того, ОСОБА_1 формально не виключено в якості голови Тернопільської обласної організації ОСОБА_2 партії ПОРА , оскільки в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань він залишився внесений як керівник Тернопільської обласної організації ОСОБА_2 партії ПОРА . Позивач вказав, що заяви 2010 та 2012 року про вихід ОСОБА_1 з політичної партії прийнято головою виконавчого комітету Тернопільської обласної організації ОСОБА_2 партії ПОРА , який одночасно був членом політичної ради цієї організації, що підтверджується інформацією з Головного управління юстиції Тернопільській області. Позивач вважає, що припинив своє членство в ОСОБА_2 партії ПОРА , тому не може бути керівником її політичної обласної організації.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків до 31.01.2019 року. У вказаний строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.02.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у праві призначено на 27.02.2019 року о 12:00 год.

У встановлений судом строк, відзиву на позовну заяву до суду не надходило.

У відповідності до частини шостої ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

27.02.2019 року у судовому засіданні розгляд справи відкладено до 19.03.2019 року о 11:00 год. для повторного виклику осіб, які не прибули у судове засідання.

19.03.2019 року судове засідання відкладено до 28.03.2019 року о 12:00 год.

Позивач та представник позивача в судове засідання не прибули, представник позивача подав до суду клопотання, в якому просив розгляд справи здійснити в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомив.

Представник ОСОБА_2 партії ПОРА та представник Тернопільської обласної організації ОСОБА_2 партії ПОРА в судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомили.

Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Судом встановлено, що 25.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління юстиції у Тернопільській області із заявою про виключення його з реєстру як керівника Тернопільської обласної організації ОСОБА_2 партії Пора у зв'язку з виходом з політичної партії з додаванням копій заяв про вихід.

07.11.2018 року отримано відповідь за №10811/02.1-02, в якій зазначено, що у державного реєстратора відсутні повноваження провести державну реєстрацію змін до відомостей на підставі за заяви керівника про припинення членства.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Спірні правовідносини врегульовуються Законом України " Про політичні партії в Україні" в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, тобто на 23.05.2010 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 36 Конституції України, ніхто не може бути примушений до вступу в будь-яке об'єднання громадян.

З даною нормою Конституції України кореспондується стаття 1 Закону України Про політичні партії в Україні , у відповідності до якої ніхто не може бути примушений до вступу в політичну партію або обмежений у праві добровільного виходу з політичної партії.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про політичні партії в Україні" громадянин України може перебувати одночасно лише в одній політичній партії.

Згідно частини шостої статті 6 Закону України "Про політичні партії в Україні" громадянин України має право в будь-який час зупинити чи припинити своє членство в політичній партії шляхом подання заяви до відповідних статутних органів політичної партії. Членство в політичній партії зупиняється чи припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень. З цього ж дня припиняється перебування громадянина України на будь-яких виборних посадах в політичній партії.

Дія частини шостої цієї статті не поширюється на членів політичних партій, обраних на посади керівника та заступника керівника політичної партії. Членство в політичній партії зазначених керівників припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника.

Відповідно до частини сьомої статті 6 Закону України "Про політичні партії в Україні" дія частини шостої цієї статті не поширюється на членів політичних партій, обраних на посади керівника та заступника керівника політичної партії. Членство в політичній партії зазначених керівників припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника ( редакція чинна на день розгляду справи по суті).

Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, станом на момент звернення позивача із заявою про вихід з громадянської партії ПОРА" 23.052010 року, достатнім було лише подання відповідної заяви.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач включений в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань як керівник Тернопільської обласної організації ОСОБА_2 партії ПОРА , що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, сформованого 28.12.2018 року.

Суд вважає, що включення позивача до Державного реєстру в якості керівника Тернопільської обласної організації ОСОБА_2 партії ПОРА порушує його конституційне право на добровільне членство в політичній партії. Крім того, це унеможливлює його членство в якості керівника в інших утворених політичних партіях в Україні та право на участь в об'єднаннях громадян.

Таким чином, враховуючи заяву позивача від 23.05.2010 року про припинення членства в ОСОБА_2 партії ПОРА , суд вважає, що позивач припинив перебувати Головою політради (керівником) Тернопільської обласної організації ОСОБА_2 партії ПОРА з 23.05.2010 року, тобто з часу подання заяви у відповідності до вимог чинних на момент її подання вимог законодавства України.

Аналіз прецедентної практики Європейського суду з прав людини дає підстави для формування позиції, що при вирішенні питань щодо порушення державами учасницями Ради Європи положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї велика увага акцентується на дотриманні державою принципу правомірних або законних очікувань та захисту прав людини через призму цього принципу.

Правомірні очікування виникають в особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала всі підстави вважати таке рішення дійсним і розраховувати на певний стан речей. Тобто в своїх рішеннях ЄСПЛ установив, що наявність правомірних (законних) очікувань є передумовою для відповідного захисту. У свою чергу умовою наявності правомірних очікувань у розумінні практики ЄСПЛ є достатні законні підстави.

Крім того, приймаючи рішення по суті, суд приймає до уваги долучену до матеріалів справи належним чином завірену копію партійного квитка у відповідності до якого ОСОБА_1 в даний час є членом політичної партії Сила людей , що виключає його одночасне перебування у інших політичних партіях.

У відповідності до частини другої ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Щодо позовної вимоги про визнання бездіяльності Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області протиправною, суд зазначає, відповідач, відмовляючи позивачу, посилався на відсутність повноважень на виключення керівника структурного утворення політичної партії. Таким чином, на думку суду, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, тому у цій частині у позові слід відмовити.

У відповідності до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області (м.Тернопіль, вул.Грушевського, 8, код ЄДРПОУ 34905804) внести зміни до відомостей про юридичну особу - Тернопільська обласна організація громадянської партії ПОРА (м.Тернопіль, вул.Львівська,5, код ЄДРПОУ 33706342) шляхом виключення інформації щодо ОСОБА_1 (м.Тернопіль, вул.Чернівецька, 53/113, ід.№ НОМЕР_1, паспорт серії МС №412115, виданий Гусятинським РВ УМВС України в Тернопільській області, 30 жовтня 1998 року) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань як керівника Тернопільської обласної організації громадянської партії ПОРА .

3.У решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 28 березня 2019 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.

СудТернопільський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.03.2019
Оприлюднено01.04.2019
Номер документу80795515
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —500/200/19

Рішення від 28.03.2019

Адміністративне

Тернопільський окружний адміністративний суд

Дерех Надія Володимирівна

Ухвала від 05.02.2019

Адміністративне

Тернопільський окружний адміністративний суд

Дерех Надія Володимирівна

Ухвала від 21.01.2019

Адміністративне

Тернопільський окружний адміністративний суд

Дерех Надія Володимирівна

Ухвала від 17.01.2019

Кримінальне

Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Бурнусус О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні