Справа№751/1997/19
Провадження №1-кс/751/955/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2019 року місто Чернігів
Слідчий суддяНовозаводського районногосуду м.Чернігова ОСОБА_1
з участю секретаря ОСОБА_2
адвоката ОСОБА_3
прокурора ОСОБА_4
слідчого ОСОБА_5
розглянувши скаргу адвоката ОСОБА_3 , який діє в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасс-Трейд-Ойл» на бездіяльність слідчого щодо неповернення тимчасово вилученого майна, -
ВСТАНОВИВ:
21.03.2019 року адвокат ОСОБА_3 , який діє в інтересах ТОВ «Донбасс - Трейд - Ойл», звернувся до суду зі скаргою та просить: визнати бездіяльність слідчого начальника другого відділу РКП СУФР ГУ ДФС у Чернігівській області ОСОБА_6 , щодо неповернення тимчасово вилученого під час обшуку майна протиправною; зобов`язати слідчого начальника другого відділу РКП СУФР ГУ ДФС у Чернігівській області провернути підприємству ТОВ «Донбасс - Трейд - Ойл» (код ЄРДПОУ 37434556, м. Київ, вул. Нижній Вал, 15) тимчасово вилучене майно, за адресою Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Садова, буд. 48 Б, а саме: 987,80 літрів пального Марки А-95 ЕТУРБО, що міститься в резервуарі № 01; 976,13 літрів пального Марки А-95 ЕТУРБО, що міститься в резервуарі № 02; 2798,07 літрів пального Марки А-95 СУПЕР-ТУРБО, що міститься в резервуарі № 03; 4906,49 літрів пального Марки А-95 ЕТУРБО, що міститься в резервуарі № 04; 6699,41 літрів пального Марки А-95 ЕТУРБО, що міститься в резервуарі № 05; 737,77 літрів Дизельного палива, що міститься в резервуарі № 06, які були вилучені 21.02.2019 року відповідно до протоколу обшуку на підставі ухвали слідчого судді Новозаводського районного суду м. Чернігова ОСОБА_7 у справі № 751/1213/19 від 20.02.2019 року, під час проведення обшуку за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Садова, буд. 48 Б, орендується та використовується у власній діяльності ТОВ «Донбасс-Трейд-Ойл» (код ЄРДПОУ 37434556, м. Київ, вул. Нижній Вал, 15).
Адвокат ОСОБА_3 в судовому засіданні скаргу підтримав та просив задовольнити, з підстав, викладених в ній.
Прокурор та слідчий в судовому засіданні проти задоволення скарги заперечували, зазначили, що скарга є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Вислухавши учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Як встановлено в судовому засіданні, в провадженні СУ ФР ГУ ДФС у Чернігівській області перебуває кримінальне провадження № 32019270000000001 від 02.01.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України.
20.02.2019 року ухвалою слідчого судді Новозаводського районного суду м. Чернігова надано дозвіл на проведення обшуку території, всіх приміщень та резервуарів, розташованих за адресою: Київська обл., Києво Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Садова, буд. 48 Б, які належать на праві власності ТОВ «Сінтек» (код ЄДРПОУ 13719448).
Згідно ст. 236 КПК України при обшуку слідчий, прокурор має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення обшуканого житла чи іншого володіння особи чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Згідно протоколу обшуку від 21.02.2019 року за адресою: Київська обл., Києво Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Садова, буд. 48 Б, було виявлено та вилучено, зазначене в клопотанні спірне майно.
Постановою слідчого начальника другого ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Чернігівській області ОСОБА_8 про визнання та приєднання до кримінального провадження предметів в якості речових доказів від 22.02.2019 року, визнано та приєднано в якості речових доказів до кримінального провадження № 32019270000000001 від 02.01.2019 під час обшуку АЗС, розташованої за адресою: Київська обл., Києво Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Садова, буд. 48 Б, паливно-мастильні матеріали в загальній кількості 17105,67 літрів, які зазначені в п.п. 1-6 протоколу обшуку 21.02.2019.
Відповідно до ч. 1 ст. 167 КПК України, тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володіння яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення.
У відповідністю зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Згідно ст. 16 КПК України позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до ст. 100 КПК України речовий доказ, який був наданий стороні кримінального провадження або нею вилучений, повинен бути якнайшвидше повернутий володільцю, крім випадків, передбачених статтями 160-166, 170-174 цього Кодексу. Речовий доказ або документ, наданий добровільно або на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий. Сторона кримінального провадження, якій наданий речовий доказ або документ, зобов`язана зберігати їх у стані, придатному для використання у кримінальному провадженні. Речові докази, які отримані або вилучені слідчим, прокурором, оглядаються, фотографуються та докладно описуються в протоколі огляду. Зберігання речових доказів стороною обвинувачення здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно до протоколу Першого Конвенції, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Положення ст. 2 КПК України визначає, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
З урахування вказаних положень орган досудового розслідування зобов`язаний як найшвидше вирішити питання про значення вилученого майна для досудового розслідування кримінального провадження, можливість залишення завірених копій та повернення оригіналів, з метою не порушення права особи, у якої воно було вилучено, а також з метою недопущення зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
В судовому засіданні встановлено, що вилучене в ході проведеного обшуку спірне майно, а саме: бензин та дизельне пальне згідно опису, не відповідає всім критеріям, визначеним вищезгаданим судовим рішенням, оскільки органом досудового розслідування не доведено наявності достатніх підстав вважати про причетність до вказаного кримінального правопорушення безпосередньо ТОВ «Донбасс - Трейд - Ойл».
За таких обставин, враховуючи те, що станом на час розгляду даної скарги, арешт на спірні бензин та дизельне пальне в установленому порядку не накладався, жодних належних, допустимих та достовірних доказів відповідності вказаного майна критеріям, визначеними ст. 98 КПК України, слідчим в судове засідання не представлено та не доведено, що його вилученням може бути виправдано потреби досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 32019270000000001 від 02.01.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність повернення спірного майна, що відповідає усталеній практиці Європейського суду з прав людини в контексті дотримання Статті 1 Протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод щодо права мирного володіння майном, викладену в рішеннях у справах «Іатрідіс проти Греції», «Кушоглу проти Болгарії» та «Спорронг та Льонрот проти Швеції».
З огляду на викладене та беручи до уваги положення ч.1 ст.100 КПК України, саме по собі визнання спірного майна речовим доказом, на думку суду, не може вважатись належним порядком забезпечення правомірності володіння відповідним майном органом досудового розслідування.
Вимоги скаржника щодо визнання протиправною бездіяльність слідчого не підлягають задоволенню, оскільки ч. 2 ст. 307 КПК України, не передбачає такого рішення слідчого судді.
Керуючись ст.ст. 167-169, 174, 303, 306, 307, 395 КПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Скаргу ОСОБА_3 , який діє в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасс- Трейд-Ойл» на бездіяльність слідчого щодо неповернення тимчасово вилученого майна задовольнити частково.
Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Донбасс-Трейд-Ойл» (код ЄРДПОУ 37434556), вилучене 21 лютого 2019 року, під час обшуку території, всіх приміщень та резервуарів за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Садова, буд. 48 Б, проведеного на підставі ухвали слідчого судді Новозаводського районного суду м. Чернігова від 20 лютого 2019 року, майно, а саме:
- 987,80 літрів пального Марки А-95 ЕТУРБО, що міститься в резервуарі № 01;
- 976,13 літрів пального Марки А-95 ЕТУРБО, що міститься в резервуарі № 02;
- 2798,07 літрів пального Марки А-95 СУПЕР-ТУРБО, що міститься в резервуарі № 03;
- 4906,49 літрів пального Марки А-95 ЕТУРБО, що міститься в резервуарі № 04;
- 6699,41 літрів пального Марки А-95 ЕТУРБО, що міститься в резервуарі № 05;
- 737,77 літрів Дизельного палива, що міститься в резервуарі № 06.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий cуддя ОСОБА_1
Суд | Новозаводський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2019 |
Оприлюднено | 15.02.2023 |
Номер документу | 80803928 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Новозаводський районний суд м.Чернігова
Косач І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні