єдиний унікальний номер справи 546/990/18
номер провадження 2/546/298/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2019 року місто Решетилівка
Решетилівський районний суд Полтавської області у складі:
головуючої судді Лизенко І.В.,
за участю секретаря судового засідання Коваленка А.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в судовій залі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до М'якеньківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - приватний нотаріус Гадяцького районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
19.09.2018 позивачка звернулась до суду із вказаною вище позовною заявою, у якій просить суд визначити їй додатковий строк тривалістю два місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її двоюрідної тітки ОСОБА_3 27.07.2006.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після смерті її двоюрідної тітки ОСОБА_3 27.07.2006, відкрилася спадщина на належне їй майно, зокрема земельну частку (пай), яка знаходиться на території М'якеньківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області. У зв'язку із поважними причинами: тяжким хронічним захворюванням та значним погіршенням стану здоров'я в період останнього року життя та року після смерті спадкодавця, у встановлений законом термін нею не було подано заяву про прийняття спадщини. Інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини також не звертались.
Провадження у справі відкрито 24.09.2018 суддею Горульком О.М.
Розгляд справи не було завершено, у зв'язку зі звільненням судді Горулька О.М. у відставку 27.09.2018.
У зв'язку з відсутністю у Решетилівському районному суді Полтавської області суддів, які б мали повноваження на здійснення судочинства, проведення автоматизованого розподілу справи між суддями було неможливим, що підтверджується відповідним протоколом від 19.10.2018.
За результатами повторно проведеного автоматизованого розподілу справ між суддями, 19.02.2019 справу передано на розгляд складу суду із головуючою Лизенко І.В. (відряджена до Решетилівського районного суду Полтавської області на підставі Рішення Вищої ради правосуддя від 22.01.2019 №175/о/15-19).
04.03.2019 суддею Лизенко І.В. провадження у справі відкрито та призначено підготовче судове засідання.
У підготовче судове засідання позивачка не з'явилася, належним чином була повідомлена про час, дату та місце його проведення. До суду надала письмову заяву, у якій просила розглядати справу за її відсутності, зазначила, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити (а.с.66).
Відповідач не забезпечив явку свого представника у судове засідання, належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, при цьому від відповідача надійшла письмова заява, у якій він просить розглядати справу без участі його представника, вказує, що позовні вимоги визнає і не заперечує проти їх задоволення (а.с.65).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору також не з'явилась у судове засідання, належним чином була повідомлена про час, дату та місце його проведення. До суду надала письмову заяву, у якій просила розглядати справу за її відсутності, зазначила, що не заперечує проти задоволення позову. Додатково повідомила, що після смерті ОСОБА_3 27.07.2006 спадкова справа не відкривалась, тому відсутня можливість повідомити коло спадкоємців померлої (а.с.62).
Справу розглянуто згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України за відсутності сторін, які надіслали на адресу суду заяви з проханням справу розглянути за їх відсутності, судовий розгляд справи здійснювався на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 4 ст.206 ЦПК України - у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для цього законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Вивчивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані і підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Частинами першими статей 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Часом відкриття спадщини, згідно ч. 2 ст. 1220 ЦК, є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Судом встановлено, що 27.07.2006 померла ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується актовим записом № 214 згідно свідоцтва про смерть (а.с. 9).
Згідно рішенням Котелевського районного суду Полтавської області від 16.07.2018 по справі № 535/749/18, померла ОСОБА_3 є двоюрідною тіткою позивачки (а.с.11-13).
Після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не відкривалась, що підтверджується листами Решетилівської державної нотаріальної контори та приватного нотаріуса Гадяцького районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_2 (а.с.59, 62).
Як вбачається з листа Гадяцького геріатричного будинку-інтернату, після смерті ОСОБА_3 залишився оригінал належного їй державного акту на землю (а.с.14).
З метою прийняття спадщини, позивачка звернулась до приватного нотаріуса Гадяцького районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_2, де їй було надано роз'яснення про необхідність поновлення терміну для прийняття спадщини (а.с.15).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування роз'яснено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що позивачка є інвалідом ІІ групи та 31.01.2005 року звільнилась із державної служби у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності (а.с.10,16).
Згідно медичної документації (а.с.18-37), у період для подачі заяви про прийняття спадщини позивач проходила обстеження та лікування у зв'язку із загостренням наявного у неї захворюванням.
Зазначені позивачкою обставини, які стали причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини суд вважає поважними та такими, що об'єктивно завадили позивачці подати заяву про прийняття спадщини.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права або інтереси інших осіб. Таким чином, визнання позову відповідачем слід прийняти.
На підставі вищевикладеного, суд вважає можливим визначити позивачці додатковий строк тривалістю 2 місяці, для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3.
Керуючись ст. ст. 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 1-18, 141, 209-245, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Прийняти визнання позову М'якеньківською сільською радою Решетилівського району Полтавської області.
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, селище Котельва Котелевського району Полтавської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до М'якеньківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області (місцезнаходження: с. М'якеньківка Решетилівського району Полтавської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 21044094), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - приватний нотаріус Гадяцького районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_2 (адреса: вул. Драгованова, 37, м. Гадяч Гадяцького району Полтавської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків не відомий) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті 17.07.2006 ОСОБА_3.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 27.07.2006, тривалістю два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Решетилівський районний суд Полтавської області .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя І.В.Лизенко
Суд | Решетилівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2019 |
Оприлюднено | 01.04.2019 |
Номер документу | 80810497 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Решетилівський районний суд Полтавської області
Лизенко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні