Провадження № 2-о/742/51/19
Єдиний унікальний № 742/513/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2019 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого - судді Ільченка О.І., за участю секретаря судового засідання Голушко Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявоюзаступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури ОСОБА_1 в інтересах держави в особі Білошапківської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання спадщини відумерлою,-
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури, який діє в інтересах держави в особі Білошапківської сільської ради Прилуцького району звернувся до суду з заявою про визнання спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, який помер 25.01.2000 року - відумерлою.
Свої вимоги мотивує тим, що на території Білошапківської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області проживав ОСОБА_2, якому за життя належало право на земельну частку (пай) в колективній власності КСП Дружба Прилуцького району Чернігівської області розміром 5,61 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на міцевості) на підставі сертифікату серії ЧН №0198439, виданого за рішенням Прилуцької державної адміністрації від 15 серпня 1996 року за №334, який зареєстровано 02.12.1996 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №124. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому право на вищевказану земельну частку (пай). Оскільки після смерті спадкодавця і по даний час, спадкова справа не заводилась, спадкоємці за законом або за заповітом до нотаріальної контори не звертались, тому прокурором і подано заяву про визнання спадщини відумерлою та передачу її у власність територіальної громади Білошапківської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області.
Представник Прилуцької місцевої прокуратури в судове засідання не з явився, проте згідно заяви просив розглянути справу без його участі, заявлені вимоги підтримує.
Представник Білошапківської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області в судове засідання також не з явився, але згідно заяви просив розглянути справу без його участі, проти позову не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні у справі докази, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав:
Згідно ч.2 ст.4 ЦПК України у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Крім того, ч.3,4 ст.56 ЦПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який зверта\ться до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Крім того, ч.1 ст.23 Закону України Про прокуратуру , передбачено, що представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.3 ст.23Закону України Про прокуратуру , прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У відповідності до ст.60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Згідно ст.10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , саме сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
При цьому, ст.14 Конституції України та ст..157 ЗК України, передбачено, що земля є основним багацтвом, яка знаходиться під особливою охороною держави. Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.
Зокрема, судом встановлено, що ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Дружба Прилуцького району Чернігівської області розміром 5,61 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на міцевості) на підставі сертифікату серії ЧН №0198439, виданого за рішенням Прилуцької державної адміністрації від 15 серпня 1996 року за №334, який зареєстровано 02 грудня 1996 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №124, що підтверджується копією сертифіката на право на земельну частку (пай) серія ЧН №0198439 та довідкою міськрайонного управління у Прилуцькому районі та м.Прилуках Головного управління держгеокадастру у Чернігівській області від 06 вересня 2017 року за №10-25-0.181-1161/120-17 (а.с.8, 9).
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, помер 25 січня 2000 року в с.Білошапки Прилуцького району Чернігівської області. Актовий запис про смерть отримала ОСОБА_3, що підтверджується копією запису акта про смерть №01 від 25 січня 2000 року (а.с.7).
Згідно довідки Білошапківської сільської ради №8 від 16.01.2019, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер 25.01.2000, дійсно був зареєстрований та проживав за адресою: вул.Леніна (Центральна), буд.47, с.Білошапки Прилуцького району з 25.12.1978 і виписаний в зв язку зі смертю. На день його смерті з ним ніхто не проживав та не був зареєстрований. Про родинні зв язки з особою, яка отримувала Актовий запис про смерть, у померлого офіційні відомості у сільській раді відсутні (а.с.11).
Згідно довідки №7152/01-17 від 03.12.2018, виданої Державним нотаріальним архівом Чернігівської області, спадкова справа до майна ОСОБА_2, який помер в січні 2000 року, Прилуцькою районною державною нотаріальною конторою не заводилась (а.с.10).
Згідно довідки №1901/01-16 від 03.12.2018, виданої Прилуцькою районною державною нотаріальною конторою, після смерті ОСОБА_2, який помер у січні 2000 року, спадкова справа не заводилась. Спадкоємці із заявами про прийняття спадщини та про видачу свідоцтв про право на спадщину не звертались (а.с.13).
Відповідно до ст.1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Згідно п.8 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону (ст.338 ЦПК України).
За таких обставин, оскільки судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2, 25 січня 2000 року, залишилась спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Дружба Прилуцького району Чернігівської області розміром 5,61 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на міцевості) і з часу відкриття спадщини і на даний момент її спадкоємців за законом і заповітом не виявлено, та враховуючи, що з моменту відкриття спадщини минуло більше одного року, суд вважає за необхідне задовольнити заявлені вимоги та визнати відумерлою спадщину з передачею її у власність територіальної громади Білошапківської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.1277 ЦК України, ст.ст.2, 81, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 337-338, 352, 354-355, п.9, п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Заяву заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури ОСОБА_1 в інтересах держави в особі Білошапківської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Визнати спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, який помер 25 січня 2000 року, а саме право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Дружба Прилуцького району Чернігівської області розміром 5,61 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на міцевості) на підставі сертифікату серії ЧН №0198439 за рішенням Прилуцької державної адміністрації від 15 серпня 1996 року №334, який зареєстровано 02 грудня 1996 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №124, відумерлою.
Право за Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0198439 передати територіальній громаді Білошапківської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд.
Суддя: О.Ільченко
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2019 |
Оприлюднено | 02.04.2019 |
Номер документу | 80841082 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Ільченко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні