Рішення
від 20.03.2019 по справі 177/1954/18
КРИВОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 177/1954/18

Провадження № 2/177/200/19

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

20 березня 2019 року

Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Строгової Г. Г.

секретаря судового засідання Маракуца І. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду із зазначеною позовною заявою, в якій просила суд визнати за нею, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлого 18 липня 2005 року, право власності на земельну ділянку площею 2,8884 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер: 1221884300:01:038:0024, яка за життя належала померлому на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ДП № 006740, виданого 13 травня 2005 року Криворізькою районною державною адміністрацією на підставі розпорядження голови Криворізької районної державної адміністрації від 28.09.2004 № 991-р.

В обґрунтування позовних вимог вказувала на те, що 18.07.2005 помер її син ОСОБА_3, якому за життя належала земельна ділянка площею 2,8884 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.

Для реалізації своїх спадкових прав позивач звернулася до державного нотаріуса Шостої криворізької державної нотаріальної контори, із заявою про прийняття спадщини, де отримала від нотаріуса постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв'язку із тим, що для оформлення спадщини на земельну ділянку нотаріусу необхідно мати в спадковій справі витяг з кадастру на земельну ділянку, який видається місцевим управлінням Держгеокадастру. Відповідно до отриманої нотаріусом відповіді, встановлено, що в надані витягу на успадковану земельну ділянку відмовлено, у зв'язку із тим, що документ, який підтверджує право власності на спадкове майно не відповідає вимогам, встановленим законом, у зв'язку із чим позивачу запропоновано за захистом своїх спадкових прав звернутися до суду.

Позивач в судове засідання не з'явилася, до початку розгляду справи представник позивача надала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності та за відсутності позивача, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх в повному обсязі (а.с.60-61).

Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області до суду не з'явився, згідно письмової заяви просили справу розглянути за їх відсутності, позов визнали (а.с. 51).

Відповідно до ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи приходить до висновку про наступне.

Судом встановлено, що 18.07.2005 помер ОСОБА_3, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії 1-КИ № 023354 (а.с. 5).

Позивач по справі ОСОБА_1 є матір'ю померлого, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії 1-КИ № 272980 (а.с.10).

Після смерті сина позивач для реалізації своїх спадкових прав звернулася до державного нотаріуса Шостої криворізької державної нотаріальної контори, із заявою про прийняття спадщини, а саме земельної ділянки площею 2.8884 га, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Криворізької району Дніпропетровської області, яка відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ДП № 006740 (а.с.6), належала ОСОБА_3.

Натомість отримала від нотаріуса постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, (а.с.12), у зв'язку із тим, що для оформлення спадщини на земельну ділянку нотаріусу необхідно мати в спадковій справі витяг з кадастру на земельну ділянку, який видається місцевим управлінням Держгеокадастру. Відповідно до отриманої нотаріусом відповіді (а.с.41), встановлено, що в надані витягу на успадковану земельну ділянку відмовлено, у зв'язку із тим, що документ, який підтверджує право власності на спадкове майно не відповідає вимогам, встановленим законом, у зв'язку із чим позивачу запропоновано за захистом своїх спадкових прав звернутися до суду.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися на момент його смерті.

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.ч.1,2 ст.1220 ЦК України).

У відповідності до вимог ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч.5 цієї статті).

Відповідно до ч.1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (ч.1 ст.1297 ЦК України).

Відповідно п. «г» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Як видно з листа Відділу у Криворізькому районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 17.01.2019 № 9-4-0.11-28/105-19 (а.с.54), станом на 31.12.2012, відомості щодо зареєстрованого у встановленому законом порядку права власності на запитувану земельну ділянку (площею 2,8884 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер: 1221884300:01:038:0024) - відсутні.

Згідно ст. 1 ЗУ Про Державний земельний кадастр , державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Земельній ділянці площею 2,8884 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованій на території ОСОБА_2 сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, розробленої ТОВ Дніпроленд на замовлення ОСОБА_3, визначався кадастровий номер 1221884300:01:038:0024, але на теперішній час земельна ділянка у державному земельному кадастрі не зареєстрована, кадастровий номер їй не присвоєно.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законом порядку.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.

Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності відповідних юридичних фактів у їх сукупності, зокрема, ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Аналогічні висновки викладені Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13.

Таким чином, беручи до уваги, що спадкодавцем не завершено процедуру приватизації земельної ділянки площею 2,8884 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, тобто за життя спадкодавець не оформив у встановленому законом порядку право власності на спірну земельну ділянку, тому вона не є об'єктом спадкування і не увійшла до спадкової маси, а позивачем не заявлено позовної вимоги про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, у разі відмови в задоволенні позовних вимог судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 77-81, 83, 89, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про визнання права власності на спадкове майно - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя:

СудКриворізький районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення20.03.2019
Оприлюднено02.04.2019
Номер документу80848606
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —177/1954/18

Рішення від 20.03.2019

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Строгова Г. Г.

Ухвала від 22.02.2019

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Строгова Г. Г.

Ухвала від 29.11.2018

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Строгова Г. Г.

Ухвала від 26.10.2018

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Строгова Г. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні