Рішення
від 01.04.2019 по справі 157/238/19
КАМІНЬ-КАШИРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 157/238/19

Провадження №2/157/120/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2019 рокумісто Камінь-Каширський

Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Антонюк О.В.,

з участю секретаря судових засідань - Фесь Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Личинівської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області, ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

встановив:

Позивач ОСОБА_2 звернувся у суд з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк два місяці з дня набрання законної сили рішенням суду для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті дядька ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. В обґрунтування вимог зазначає, що у листопаді 2018 року ним було отримано повідомлення з Личинівської сільської ради про те, що секретарем сільської ради ОСОБА_6 було посвідчено заповіт, складений 26 лютого 2008 року його дядьком ОСОБА_5 Із змісту цього повідомлення та заповіту стало відомо, що в перелік спадкового майна увійшов житловий будинок, що знаходиться по АДРЕСА_1 і в якому проживав його дядько. Спадкоємцями за заповітом визначено його та брата ОСОБА_4 Його дядько ОСОБА_5 був рідним братом його батька ОСОБА_8. З метою оформлення спадщини після смерті дядька він у грудні 2018 року звернувся до нотаріальної контори, однак державний нотаріус йому відмовив у прийнятті заяви про прийняття спадщини за заповітом, мотивуючи це пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини. Його брат ОСОБА_4 вирішив не претендувати на спадщину за заповітом після смерті дядька і 2 січня 2019 року оформив заяву, якою засвідчив про відомий йому факт включення його як спадкоємця до заповіту його дядьком ОСОБА_5, вказавши у цій заяві, що не заперечує щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом йому. Він не знав про існування заповіту на його користь, інших спадкоємців, які б прийняли спадщину за законом відсутні, а його брат дав письмову відмову про те, що не буде претендувати на частку у спадщині, у зв'язку з чим вважає, що має право клопотати перед судом в наданні йому додаткового строку для прийняття всієї спадщини за заповітом після смерті дядька ОСОБА_5

Позивач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_9 у судове засідання не з'явилися, подали до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності.

Представник Личинівської сільської ради у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності. Із змісту надісланої до суду заяви за підписом Личинівського сільського голови ОСОБА_7 вбачається, що Личинівська сільська рада позовні вимоги визнає.

Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, відзив не подав.

З'ясувавши обставини справи та дослідивши докази, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є племінником ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Камені-Каширському, Волинської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3, виданим 28 грудня 2017 року виконавчим комітетом Личинівської сільської ради, Камінь-Каширського району, Волинської області (а.с. 4).

З довідки Личинівської сільської ради за № 1 від 8 січня 2019 року вбачається, що згідно з записами погосподарської книги Личинівської сільської ради № 2, за особовим рахунком № НОМЕР_4 рахувалося господарство ОСОБА_5, який з 1956 року постійно проживав і був зареєстрований по АДРЕСА_1 (а.с. 9).

За життя ОСОБА_5 26 лютого 2008 року склав заповіт, посвідчений секретарем Личинівської сільської ради, у відповідності до якого спадкоємцями належного йому майна визначив своїх племінників: ОСОБА_4, ОСОБА_2 (а.с. 8).

Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до положень ст. ст. 1269, 1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу у шестимісячний строк з часу її відкриття заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Статтею 1272 ЦК України передбачено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач ОСОБА_2 у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернувся.

Як вбачається з матеріалів справи, Личинівський сільський голова 26 жовтня 2018 року надіслав позивачу повідомлення за № 643, про посвідчення секретарем сільської ради ОСОБА_6 26 лютого 2008 року заповіту, складеного ОСОБА_10, згідно з яким житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами в рівних частках заповів ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с. 10).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з заявою ОСОБА_4 від 2 січня 2019 року, справжність підпису на якій останнього на підставі п. 5 ч. 1 ст. 37 Закону України Про нотаріат засвідчено виконуючим обов'язки старости Зарудчівського старостинського округу Любешівської селищної ради ОСОБА_11, ОСОБА_4 від належної йому частки спадщини, що залишилася після смерті його дядька ОСОБА_5 відмовився і претензій з приводу того, щоб свідоцтво про право на спадщину було видано на ім'я його брата та племінника спадкодавця - ОСОБА_2 не має (а.с. 13, 28 зворот).

Дій, передбачених ст. 1269 ЦПК України, ОСОБА_2 у встановлений ст. 1270 ЦПК України строк не вчинив, зі спадкодавцем ОСОБА_5 на час смерті постійно не проживав, тобто спадщину не прийняв.

Такі обставини, з врахуванням того, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини, можуть призвести до визнання спадщини відумерлою та переходу спадщини у власність територіальної громади при наявності спадкоємця за заповітом, що суперечить завданням цивільного судочинства.

За таких обставин, при розгляді даної справи вирішальне значення має забезпечення реалізації волі спадкодавця щодо розпорядження належним йому майном, а тому справедливим буде надання позивачу як спадкоємцю за заповітом можливості прийняти спадщину.

З огляду на вищезазначене і беручи до уваги те, що представник відповідача Личинівської сільської ради та відповідач ОСОБА_4 не заперечили проти задоволення позову, суд визнає причину пропуску строку позивачем для прийняття спадщини поважною, у зв'язку з чим йому належить визначити додатковий строк два місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання ним заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

За згодою позивача суд не стягує з відповідачів понесені ним судові витрати у справі.

Керуючись ст. ст. 2, 10, 13, 259, 264, 265, 273, 353, 354 ЦПК України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) до Личинівської сільської ради, Камінь-Каширського району, Волинської області (місцезнаходження: вул. Центральна, 40, с. Личини, Камінь-Каширський район, Волинська область, ЄДРПОУ 04333551), ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_2) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_2 додатковий строк тривалістю два місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання ним заяви нотаріусу про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Камінь-Каширському, Волинської області.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: https://km.vl.court.gov.ua/sud0304/gromadyanam/csz/.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається через Камінь-Каширський районний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Головуючий: О. В. Антонюк

СудКамінь-Каширський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення01.04.2019
Оприлюднено03.04.2019
Номер документу80863720
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —157/238/19

Рішення від 01.04.2019

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Антонюк О. В.

Ухвала від 21.03.2019

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Антонюк О. В.

Ухвала від 25.02.2019

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Антонюк О. В.

Ухвала від 08.02.2019

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Антонюк О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні