Лугинський районний суд Житомирської області
11301, вул. М. Грушевського, 2 а, смт Лугини, Лугинський район Житомирської області
тел. (04161) 9-14-72, факс (04161) 9-15-47, inbox@lg.zt.court.gov.ua
Справа № 281/84/19
Провадження по справі 2/281/47/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2019 року смт Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Свинченко Г.Д.,
за участю секретаря судових засідань Гельвейчук І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в смт Лугини цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Лугинської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2019 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її рідна сестра - ОСОБА_3. Після її смерті відкрилася спадщина за законом, яка складається з двух земельних ділянок площею 1,8988 гектарів, кадастровий номер НОМЕР_1 та площею 1,0010 гектарів, кадастровий номер НОМЕР_2, які розташовані на території Кремнянської сільської ради Лугинського району Житомирської області. Як спадкоємець за законом, позивач прийняла спадщину, однак нотаріусом у видачі відповідного свідоцтва їй було відмовлено, посилаючись на те, що в державних актах на право власності на вищевказані земельні ділянки міститься виправлення прізвище власника земельної ділянки з ОСОБА_3 на ОСОБА_3, яке завірене печаткою органу уповноваженого на видачу Державних актів. У зв'язку з викладеним вона змушена звернутися до суду за захистом своїх прав, оскільки в неї відсутня можливість для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Позивач в судове засідання не з'явилася, однак надіслала на адресу суду заяву з клопотанням про слухання справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання явку свого представника не забезпечив, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника. Позовні вимоги визнають та проти їх задоволення не заперечують.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Виходячи зі змісту ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється виключно на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії 1-ТП № 312752, виданого Коростенським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ в Житомирській області.
Після смерті ОСОБА_3 на підставі заяви ОСОБА_2 було відкрито спадкову справу за № 157/2018.
Однак, коли ОСОБА_2 звернулася до Коростенської міської державної нотаріальної контори Житомирської області для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, на спадкове майно належне її сестрі ОСОБА_3 їй було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину, посилаючись на те, що у державних актах на право власності на земельні ділянки серії НОМЕР_3 та НОМЕР_4, виданих Лугинською державною адмінстрацію Житомирської області 26.01.2003, внесені виправлення, а саме в рядку "прізвище, ім'я, по-батькові" особи, що набуває право власності на земельну ділянку вказано прізвище ОСОБА_3, а потім закреслено та дописано ОСОБА_3.
Інших спадкоємців, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 за законом чи заповітом не має.
Згідно ст. 55 Конституції України та ст. 16 ЦК України, кожен має право на звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересу.
Відповідно до роз'яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 "Про судову практику в справах про спадкування" відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 01.01.2004.
У відповідності до положень ст. 548, 549 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Згідно до п. 2 Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Відповідно до роз'яснень, викладених у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до п. 7 Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність. Позови громадян, пов'язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів.
Згідно ст. 3 Указу Президента України Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва від 10.11.1994 № 666/94, право на земельну частку (пай) може бути об'єктом спадщини.
Відповідно до ст. 1216 та ст. 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Згідно до ст. 131 Земельного кодексу України, громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі успадкування.
У відповідності до ч. 1 ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Теж саме зазначає п. 10) Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування .
Згідно з ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та його батьки.
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину чи не прийняти її.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Частиною 5 ст. 1268 ЦК України визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця (ч. 2 ст. 1220 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх невизнаних прав. У відповідності до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, зокрема якщо це право не визнається іншою особою.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом .
Згідно ч. 6 цієї ж статті доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що вказане спадкове майно належало ОСОБА_3 на праві власності, та те, що ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті сестри ОСОБА_3
Керуючись ст. 529, 548, 549 ЦК України (в редакції 1963 року), ст. 4, 81, 211, 247, 263-265, 268, 272-273, 354 ЦПК України, ст. 1216, 1218 , 1222, 1268 ЦК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до Лугинської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно - задовільнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,8988 гектарів, кадастровий номер НОМЕР_1 та земельну ділянку площею 1,0010 гектарів, кадастровий номер НОМЕР_2 в порядку спадкування за законом після смерті сестри ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
З повним рішенням суду особи, які беруть участь в справі, зможуть ознайомитись 01 квітня 2019 року.
Суддя Г.Д. Свинченко
Суд | Лугинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2019 |
Оприлюднено | 03.04.2019 |
Номер документу | 80868907 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лугинський районний суд Житомирської області
Свинченко Г. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні