Рішення
від 03.04.2019 по справі 610/593/19
БАЛАКЛІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

610/593/19

№ 2/610/343/2019

03.04.2019 року

Балаклійський районний суд Харківської області -

головуючий : Стригуненко В.М.

за участі

секретаря : Паточка А.М.,

розглянувши в місті Балаклія Харківської області у відкритому підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду цивільну справу № 610/593/19 (№ 2/610/343/2019) за позовом ОСОБА_1 до Вербівської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,

в с т а н о в и в:

28.02.2019 року ОСОБА_1 подала до суду позов, в якому просить: визнати за нею право на земельну частку (пай) в розмірі 4,90 умовних кадастрових гектарів на території Вербівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, яка перебувала у колективній власності ВАТ Вербівське , в порядку спадкування за законом після смерті її матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1., право на яку вона мала згідно з Сертифікатом на земельну частку (пай).

Обґрунтовуючи позов зазначила, що її мати ОСОБА_2 за життя отримала право на земельну частку (пай), але відповідний сертифікат було втрачено. У зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа вона не може оформити право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом у нотаріуса.

Позивач надала письмову заяву про підтримку позову, розгляд справи за її відсутності (а.с. 26).

Відповідач надав письмову заяву про визнання позову, розгляд справи за відсутності їх представника. Разом з тим зазначили, що на території Вербівської сільської ради відсутні вільні земельні ділянки для виділення земельної частки (паю) (а.с. 24).

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Частиною 3 ст. 200 ЦПК України встановлено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є донькою ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено відповідними свідоцтвом про народження, свідоцтвом про укладення шлюбу та свідоцтвом про смерть (а.с. 7, 8, 10).

ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 разом із сім'єю своєї доньки ОСОБА_1 (а.с. 9).

За інформацією Відділу у Балаклійському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 27.02.2019р. згідно додатку до Державного акту на право колективної власності на землю по ВАТ Вербівське серії НОМЕР_2 від 09.09.1999 року у списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства ОСОБА_2 внесена за № 795. Розмір земельної частки (паю) ВАТ Вербівське складає 4,90 умовних кадастрових гектарів. Відповідно до книги реєстрації сертифікатів на земельні частки (паї) по ВАТ Вербівське на ОСОБА_2 01.03.2000 року зареєстровано за № 770 та видано сертифікат на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 (а.с. 11).

У газеті Сім днів № 8 (1156) від 20.02.2019 року міститься оголошення про втрату вищевказаного сертифікату (а.с. 15).

Згідно витягів зі спадкового реєстру від 28.02.2019 року, виданих приватним нотаріусом Балаклійського районного нотаріального округу ГТУЮ у Харківській області Дворник Я.В., після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1. спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину, заповіти (спадкові договори) відсутні (а.с. 13, 14).

Пункт 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК, згідно з якими цей ЦК застосовується також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким з спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, слід розуміти таким чином, що правила книги шостої ЦК може бути застосовано лише до спадщини, яка відкрилася після 1 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм статей 529 - 531 ЦК УРСР.

Якщо спадщина відкрилась у період чинності ЦК УРСР, застосовуванню підлягають норми ЦК УРСР про належність спадщини спадкоємцеві з часу відкриття спадщини незалежно від оформлення права на спадщину.

В даній справі спадщина відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1, день смерті ОСОБА_2, відповідно застосуванню підлягають норми ЦК УРСР.

Відповідно до ст. 524 ЦК України УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно ст. 549 ЦК України УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

За правилами ст. 548 ЦК України УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно ст. 549 ЦК України УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06.2003р. № 899-IV, основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Статтею 1 цього Закону передбачено, що право на земельну частку (пай) мають, зокрема, громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Як убачається з відповіді приватного нотаріуса Дворник Я.В. від 28.02.2019 року, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку із втратою правовстановлюючого документу на земельну частку (пай), запропоновано звернутися до суду для вирішення цього питання (а.с. 12).

Наведене свідчить, що матері позивача ОСОБА_2, як члену колективного сільськогосподарського підприємства, було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 від 01.03.2000р. Вказаний сертифікат було втрачено. Відсутність документа, який підтверджує право спадкодавця на земельну частку (пай), зумовлює необхідність визнання права заявника на земельну частку (пай) лише в судовому порядку.

Вирішуючи цивільний позов суд виходить з положень ст. 549 ЦК України УРСР, констатуючи наявність у позивача прав, як спадкоємиці першої черги за законом, на земельну частку (пай) в розмірі 4,90 умовних кадастрових гектарів за рахунок земель, які перебували у колективній власності ВАТ Вербівське , в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2

Таким чином, визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Внаслідок задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.

Оскільки відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, то на підставі ч. 1 ст. 142 ЦПК України позивачу необхідно повернути з Державного бюджету України 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 142, 258, 259, 263-265 ЦПК України,

у х в а л и в:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Визнати за ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2) право на земельну частку (пай) розміром 4,90 умовних кадастрових гектарів, яка перебувала у колективній власності ВАТ Вербівське , в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, право на яку вона мала згідно з Сертифікатом на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 від 01.03.2000 року.

3.Повернути ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2) з Державного бюджету України 384,20 гривень судового збору, сплаченого при поданні позову за квитанцією № 7_12 від 28.02.2019р., видавши їй з матеріалів справи завірену копію з оригіналу вказаної квитанції.

4.Стягнути з Вербівської сільської ради Балаклійського району Харківської області на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2) 384,20 гривень судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суду Харківської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.

Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1.

Відповідач: Вербівська сільська рада Балаклійського району Харківської області, місцезнаходження: 64219, Харківська область Балаклійський район с. Вербівка вул. Центральна б. 67, код ЄДРПОУ 04396785.

Головуючий В.М. Стригуненко

СудБалаклійський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення03.04.2019
Оприлюднено04.04.2019
Номер документу80906948
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —610/593/19

Рішення від 03.04.2019

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Стригуненко В. М.

Ухвала від 04.03.2019

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Стригуненко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні