Справа № 694/300/19
провадження № 2/694/283/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
27.03.2019 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд Черкаської області
в складі: головуючої судді Гончаренко Т.В.
за участі секретаря судового засідання Блискавці А.С.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Звенигородка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1, представник позивача адвокат Замковенко Владислав Михайлович до Рижанівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в :
25.02.2019 р. представник позивача адвокат Замковенко В.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рижанівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька - ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6, терміном один місяць.
В позовній заяві посилається на ті обставини, що в 1987 році мати ОСОБА_1- ОСОБА_4 працювала дояркою в колгоспі с.Кайтанівка, Катеринопільського району. В цей період мати позивача познайомилась з його батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з яким з 1989 року проживала в с.Рижанівка, Звенигородського району в одному будинковолодінні з свекрухою. Починаючи з 21.04.1993 року по 1998 рік батьки фактично проживали разом однією сім єю в с.Киселівка Катеринопільського району, а у 1998 році фактично припинили спільне проживання, у зв язку з чим мати виїхала проживати в с.Козацьке Звенигородського району.У зв язку з тим, що мати ОСОБА_4 та батько ОСОБА_3 не перебували в шлюбі та була відутня спільна заява батьків, запис про його батька було здійснено відповідно до ч.1 ст.135 СК України. ІНФОРМАЦІЯ_6 помер його батько, ОСОБА_3, який на момент смерті проживав одиноко в с.Рижанівка, Звенигородського району. Влітку 2018 року позивачу стало відомо, що ОСОБА_3 фактично є його батьком, оскільки перед смертю попросив своїх знайомих, що у випадку своєї смерті знайти сина і передати оригінал Державного акту на земельну ділянку з метою оформлення спадщини, однак докази, що підтверджують їх родинні стосунки були відсутні, у зв язку з чим позивачем було подано відповідний позов до Катеринопільського районного суду про встановлення факту родинних відносин, який було задоволено. Після смерті батька залишилось спадкове майно, до складу якого входить земельна ділянка, площею 2,04 га, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в адмінмежах Рижанівської сільської ради Звенигородського району. Заповіту складеного від імені батька не було, інші спадкоємці відсутні. Дізнавшись про наявність батька лише влітку 2018 року, він вирішив оформити спадщину, проте пропустивши шестимісячний строк для прийняття спадщини і тому змушений звернутись із позовом до суду. Просить встановити йому додатковий строк для звернення до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті батька.
В підготовче засідання позивач ОСОБА_1 та його представник Замковенко В.М. не з'явилися. Через канцелярію суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без їх участі. Заявлений позов підтримують повністю та просять його задоволити.
Представник відповідача виконавчого комітету Рижанівської сільської ради в підготовче засідання не з'явився. Подав до суду заяву, в якій просить розглянути вказану справу без участі представника Рижанівської сільської ради. Позовні вимоги визнають та не заперечують проти їх задоволення.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Катеринопільського районного суду Черкаської області від 24.10.2018 року встановлено факт, що ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в Шполянському районі, Черкаської області, актовий запис про смерть від 26.03.2011 року за №2 за життя був рідним батьком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.8-9).
Батько позивача - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.7).
Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Киселівської сільської ради Катеринопільського району Черкаської області від 18.02.2019 року №71, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, був зареєстрований в АДРЕСА_1, але фактично не проживав з 1998 року до дня смерті /а.с.11/. Проживав одиноко без реєстрації до дня смерті в с.Рижанівка по вул.Шаповальська, що підтверджується довідкою, виданою виконавчим комітетом Рижанівської сільської ради від 11.02.2019 року №88 /а.с.13/.
За час свого життя ОСОБА_3 заповіт не склав. Єдиним спадкоємцем за законом після його смерті є його син, позивач по справі ОСОБА_1
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 2,04 га, яка розташована в межах Рижанівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, яка належала йому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, серія НОМЕР_3 /а.с.12).
З постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 18.02.2019 року вбачається, що за даними Спадкового реєстру було перевірено наявність відкритої спадкової справи, спадкового договору чи заповіту після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 - спадкова справа не заводилась, заповіти не виявлено. З заявами про прийняття спадщини інші спадкоємці не звертались. Видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 неможливо в зв язку з тим, що позивачем пропущений строк для прийняття спадщини та відсутній факт прийняття спадщини /а.с. 10/.
Позивач, як спадкоємець за законом, має право на спадщину після смерті батька, але пропустив строк для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини у зв язку з тим, що не знав про існування батька, що стало причиною того, що ОСОБА_1 не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Відповідно до ст. 1272 ч. 3 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Підставою для прийняття судом рішення про визначення спадкоємцеві, який пропустив строк для прийняття спадщини, додаткового строку, є визнання причин пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
У відповідності до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування ,особа,якане прийняла спадщину в установлений законом строк,може звернутися до суду з позовною заявоюпро визначення додаткового строкудля прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України. Вирішуючи питання про визначенняособі додаткового строку, суд досліджує поважність причинипропуску строку для прийняття спадщини.
При цьому необхідно виходити з того,що поважними є причини,пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини визнаються тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців та місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов язані з тривалими відрядженнями; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту і інші.
Враховуючи вищенаведене та проаналізувавши всі докази в сукупності, суд прийшов до висновку,що дійсно позивач пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, а саме у зв язку з тим, що не знав про існування батька, що стало причиною того, що позивач не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, тому його позовні вимоги слід задовольнити та надати строк для подання заяви про прийняття спадщини терміном один місяць.
Судові витрати залишити за позивачем.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.200,247, 258-259, 263-265, 277 ЦПК України, ст.ст. 1266, 1269, 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1, представник позивача адвокат Замковенко Владислав Михайлович до Рижанівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6, терміном один місяць, який починається з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Т.В.Гончаренко
Суд | Звенигородський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2019 |
Оприлюднено | 04.04.2019 |
Номер документу | 80908771 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Звенигородський районний суд Черкаської області
Гончаренко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні