Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.03.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/122/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В., секретар судового засідання Масловський А. Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк"
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "ІС-Буд"
про стягнення заборгованості в сумі 62065 грн 22 к.
представники сторін не з"явилися.
встановив: Акціонерне товариство Комерційний Банк "Приватбанк" (надалі - АТ КБ "Приватбанк") звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "ІС-Буд" та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 62065 грн 22 к.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
08.02.2019 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження та призначив судове засідання у справі на 05.03.2019, яке відклав на 26.03.2019 (ухвала від 05.03.2019).
Представник позивача в судове засідання не з"явився, хоча був повідомлений належним чином, ухвалою суду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, долученим до матеріалів справи.
Відповідачі у судові засідання жодного разу не з'явилися, конституційним правом на захист своїх прав не скористалися, причин неприбуття не повідомили, відзивів на позов не подали. Ухвали суду направлялися відповідачам, у відповідності до ст.120 ГПК України, рекомендованою кореспонденцією за адресами, зазначеними у позовній заяві та у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Ухвали направлені на адресу відповідача -1 повернулися на адресу суду з відділення поштового зв'язку із зазначенням причини повернення: "за терміном зберігання".
Факт не отримання копій ухвал, які суд з дотриманням вимог процесуального закону, надсилав відповідачам за належною адресою та які повернулися в суд у зв'язку з їх неотриманням адресатами, свідчить про суб'єктивну поведінку сторін щодо отримання кореспонденції, яка надходила на їх адресу.
Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Суд врахував також, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідачі не були позбавлені права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалами суду від 08.02.2019 та 05.03.2019 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Згідно ч.2 ст.42 ГПК України учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об"єктивному встановленню всіх обставин справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Пунктом 1 частини 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідачів належним чином про розгляд судової справи і забезпечення їх явки в судове засідання для реалізації ними права на судовий захист своїх прав та інтересів, а також беручи до уваги принципи змагальності та диспозитивності судового процесу, суд дійшов висновку, що є підстави для розгляду справи за наявними у ній матеріалами.
У судовому засіданні 26.03.2019 суд ухвалив вступну та резолютивну частини рішення.
Позиція позивача.
Позовна заява обґрунтована неналежним виконанням відповідачем-1 ТзОВ "Інвестиційна компанія "ІС-Буд" грошового зобов'язання згідно заяви про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг №б/н від 08.08.2017, у зв'язку з чим позивач вказав на наявність заборгованості за кредитом у розмірі 37931 грн 98 к., заборгованості за за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість у розмірі 10469 грн 79к., заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії 11078 грн 62 к. та 2584 грн 83 к. пені за несвоєчасність виконання зобов"язань за договором.
Заперечення відповідачів.
Відповідачі відзивів на позов не подали, проти позову не заперечили, доказів погашення заборгованості не надали.
Обставини справи. Оцінка доказів.
Дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 86 ГПК України, суд встановив таке.
Предметом спору є матеріально- правова вимога АТ КБ "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "ІС-Буд" та ОСОБА_2 про солідарне стягнення заборгованості в сумі 62065 грн 22 к. згідно заяви про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг №б/н від 08.08.2017.
08.08.2017 ТОВ "Інвестиційна компанія "ІС-Буд" підписало заяву про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг №б/н, згідно яких погодилося із Умовами і Правилами надання банківських послуг, тарифами Банку, розміщеними на офіційному сайті Банку www.privatbank.ua, які разом складають Договір банківського обслуговування №б/н від 08.08.2017 (надалі - Договір).
Відповідно до умов цього договору відповідачу-1 встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок №26004052525507 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших), що визначено і врегульовано Умовами та правилами надання банківських послуг.
Пунктом 3.2.8.1. Умов визначено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов"язується надати Клієнту строковий "Кредит КУБ" для фінансування поточної діяльності Клієнта, в обмін на зобов'язання Клієнта з повернення кредиту, сплати відсотків, комісії та ін. винагород в обумовлені цим Договором терміни. Кредитування Клієнта здійснюється в межах встановленого Банком ліміту кредитування, про який Банк повідомляє Клієнта через встановлені канали комунікацій. Істотці умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного Платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання по Умов та правил надання банківських послуг (далі Заява). Клієнт приєднується до Послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом Заяви в системі Приват24 або у сервісі Папка24 або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору. Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги.
Згідно з пунктом 3.2.8.3 Умов, повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення Клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у Заяві. Для позичальників, що працюють у сегменті агро-бізнесу, може бути встановлений окремий порядок погашення, що передбачає погашення основного боргу тільки 6 останніх місяців користування кредитом. Банк здійснює договірне списання грошей з поточного рахунку Клієнта в строки і розмірах, передбачених умовами кредитного договору. Остаточний термін погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту.
Відповідно до пунктів 3.2.8.5.2. та 3.2.8.5.3. Умов, відповідач взяв на себе зобов'язання оплатити проценти за користування кредитом у вигляді щомісячної комісії згідно з п. 3.2.8.3.2., а також повернути кредит у терміни і в сумах, які встановлено в пунктах 3.2.8.5.14., 3.2.8.6.2., а також зазначені в Заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку.
За користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з пунктами 3.2.8.1., 3.2.8.2., цього Договору Клієнт сплачує проценти у вигляді щомісячної комісії в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2. (п. 3.2.8.9. Умов).
За змістом п. 3.2.8.3.2. Умов, за користування Послугою Клієнт сплачує щомісяця проценти за користування кредитом в розмірі, що зазначені в Заяві та Тарифах, а саме: 2% від початкової суми кредиту.
Пункт 3.2.8.9.2. Умов передбачає, що сплата процентів за користування кредитом, здійснюється з дати платежів, які зазначені у Заяві (п.3.2.8.3.1.).
Згідно з п.1.3. Заяви встановлено, що кредит надається на строк 12 місяців з моменту видачі коштів. Погашення заборгованості здійснюється щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в який було здійснено видачу коштів (п. 1.5. Заяви).
При порушенні Клієнтом будь- якого грошового зобов'язання Клієнт сплачує Банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому у Заяві. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов"язань і при реалізації права Банку, передбаченого п.3.2.8.3.1. Клієнт сплачує Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення ( пункт 3.2.8.3.3. Умов).
Пунктом 3.2.8.10.1. Умов визначено, що у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов'язань щодо сплати процентів за користування кредитом та термінів повернення кредиту, передбачених пунктами 3.2.8.3.2., 3.2.8.3.1., 3.2.8.9., 3.2.8.3.1. цього Договору, Клієнт сплачує Банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який нараховується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Сплата пені здійснюється у гривні.
Відповідно до п. 3.2.8.10.3. Умов нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов'язання здійснюється протягом 15 років з дня, коли зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.
Разом з тим, 07.08.2017 ПАТ КБ "Приватбанк" (кредитор) та ОСОБА_2 (поручитель) уклали договір поруки №POR1502093699771(далі - Договір поруки), відповідно до умов якого предметом є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання ТОВ "Інвестиційна компанія "ІС-Буд" (боржником) зобов'язань за угодами-приєднання до п 1.1.1. розділу 3.2.8. "Кредит КУБ" Умов та правил надання банківських послуг.
Відповідно до п.1.2 Договору поруки, поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов'язань за "Угодою 1" в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків.
У випадку невиконання боржником зобов'язань за "Угодою 1", боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники (пункт 1.5 Договору поруки);
Сторони домовилися, що порука за цим Договором припиняється через 15 років після укладення Договору поруки. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов'язань за "Угодою 1" Договір поруки припиняє свою дію (пункт 4.1 Договору поруки).
Договір поруки підписано уповноваженими особами за допомогою електронного цифрового підпису.
Позивач виконав свої договірні зобов'язання, надав ТОВ "Інвестиційна компанія "ІС-Буд" кредитний ліміт у розмірі 200000 грн, що підтверджується меморіальним ордером від 10 серпня 2017 року.
Враховуючи те що Відповідач -1 зобов"язання за Договором №б/н від 08.08.2017 належним чином не виконав, позивач вважає за необхідне захистити свої права шляхом солідарного стягнення з відповідача -1 та відповідача -2 суми заборгованості та штрафних санкцій за цим договором та звернувся за захистом порушеного права до суду.
Суд зазначає, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов"язків, передбачених Господарським процесуальним кодексом.
Оцінивши подані позивачем докази, суд визнав їх належними та достатніми в розумінні статей 76, 79 Господарського процесуального кодексу України.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 ГК України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України (ч. 2 ст. 67 ГК України).
Частиною 1 ст. 634 ЦК України закріплено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти (ч.1. ст. 1054 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Частинами першою та другою статті 554 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ст. 525, 526, 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом ( пункт 1 ст. 612 ЦК України).
Пунктом 2 ст. 614 ЦК України встановлено, що відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Частина 1 статті 543 ЦК України визначає, що у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Приписами ст. 611 Цивільного кодексу України визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
В силу ст.546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою (штрафом, пенею), якою, з огляду на положення ст.549 ЦК України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. При цьому, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов"язання за кожен день прострочення виконання.
Висновки суду.
Судом встановлено факт порушення відповідачем свого зобов'язання щодо сплати суми кредиту та процентів за користування кредитом, матеріалами справи підтверджується наявність у відповідачів солідарного грошового зобов'язання, тому вимоги позивача про стягнення з відповідачів заборгованості за кредитом та боргу за процентами за користування кредитом, обґрунтовані та належать до задоволення.
Суд перевірив за допомогою ІПС "Законодавство" правильність нарахування позивачем зазначених сум, які є арифметично вірними та дійшов висновку про задоволення позову та стягнення з відповідачів 37931 грн 98 к. заборгованості за кредитом, 10469 грн 79 к. заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 11078 грн 62 к. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії, 2584 грн 83 к. - пені .
Судові витрати.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідачів солідарно.
Керуючись ст. 8, 124 Конституції України, ст. 2, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "ІС-Буд" та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 62065 грн 22 к. задовольнити.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "ІС-Буд" ( бульвар Північний ім. Пушкіна, буд. 5 Б, кв.133, м. Івано-Франківськ, 76018, код 39370327) та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь Акціонерного товариства Комерційний Банк "Приватбанк" (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001, ідентифікаційний код 14360570) - 37931 (тридцять сім тисяч дев'ятсот тридцять одну гривню) 98 к. заборгованості за кредитом, 10469 (десять тисяч чотириста шістдесят дев'ять гривень) 79 к. заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 11078(одинадцять тисяч сімдесят вісім гривень) 62 к. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії, 2584 (дві тисячі п'ятсот вісімдесят чотири гривні) 83 к. - пені та 1921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну гривню) - судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в порядку та строки, передбаченими Розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 02.04.2019
Суддя Т. В. Максимів
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2019 |
Оприлюднено | 04.04.2019 |
Номер документу | 80917732 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Максимів Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні