Справа № 673/1310/18
Провадження № 2/673/93/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2019 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.
при секретарі судових засідань Демчишиній Н.Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду, за правилами ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та Кальнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, з участю Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, про визнання державного акту на право приватної власності на землю недійсним та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2018 року позивач ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_3 та Кальнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько ОСОБА_5, після смерті якого залишилося спадкове майно, яким є земельна ділянка, площею 0,70 га, розташована на території Кальнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, цільовим призначенням якої є ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Спадкоємцями до майна померлого ОСОБА_5 за законом є позивач та його брат ОСОБА_3, однак останній на вказане спадкове майно не претендує. Позивач фактично вступив в управління спадковим майном ОСОБА_5, проте при зверненні його до нотаріальної контори з метою оформлення спадкових прав на вказану земельну ділянку йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з тим, що правовстановлюючий документ на земельну ділянку, яким є державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, виданий на підставі розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації № 274 від 08.08.2003 року та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 245, був виданий на ім'я ОСОБА_5 11.08.2003 року, тобто після
його смерті. Враховуючи наведене, позивач просив визнати недійсним вказаний державний акт на право власності на земельну ділянку з підстав здійснення реєстрації права власності за ОСОБА_5 після його смерті, а також визнати за ним в порядку спадкування право на земельну частку (пай), розміром 4,08 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка знаходиться на території Кальнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, яке належало померлому ОСОБА_2.
В судове засідання позивачка не з'явився, заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якій вимоги позову підтримав в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності, визнавши позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача Кальнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області в судове засідання не з'явився, заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якій вимоги позову визнав у повному обсязі.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області в судове засідання не з'явився, проте надав письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності, покладаючись при вирішенні спору на думку суду.
Дослідивши матеріали справи та письмові клопотання учасників справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Так, судом об'єктивно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4, виданим Кальнянською сільською радою Деражнянського району Хмельницької області.
Відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 ОСОБА_5 був власником земельної ділянки, площею 0,70 га, розташованої на території Кальнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, цільовим призначенням якої є ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Із вказаного державного акта також вбачається, що він був виданий на підставі розпорядження Деражнянської райдержадміністрації №274 від 08.08.2003 року та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 245, тобто реєстрація права власності ОСОБА_5 на вказану земельну ділянку була здійснена після його смерті.
Згідно з положеннями статей 22, 23 чинного на час відкриття спадщини Земельного кодексу в редакції Закону України від 18 грудня 1990 року, право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється. Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.
Виходячи з наведеного, приймаючи до уваги, те, що державна реєстрація права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 0,70 га, а також сама видача державного акта відбулися після смерті ОСОБА_5, суд приходить до висновку, що у ОСОБА_5, як у спадкодавця, право власності на земельну ділянку площею 0,70 га не виникло, у зв'язку з чим наявні підстави для визнання державного акта на право власності на земельну ділянку недійсним.
Встановлено і те, що державний акт на ім'я ОСОБА_5 був виданий на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай), серії НОМЕР_5, виданого на ім'я ОСОБА_6 на підставі розпорядження Деражнянської райдержадміністрації № 331 від 11.10.1996 року та зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 04.06.1997 року за № 77.
Ця обставина, зокрема, підтверджується довідкою відділу у Деражнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області № 31-28-99.3-2044/15-16 від 30.08.2016 року.
Відповідно до п.2 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам, організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства (далі КСП), сільськогосподарського кооперативу (далі СК ), сільськогосподарського акціонерного товариства (далі САТ), в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються його членами відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Згідно п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 р. №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельну частку (пай) здійснюється за нормами ЦК , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на земельну частку (пай).
Як вбачається із наданої відділом у Деражнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області копії книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), ОСОБА_5 видано свідоцтво про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) розміром 4,08 вумовах кадастрових гектарах, що розташовано на території Кальнянської сільської ради.
Таким чином, вказані обставини свідчать про те, що ОСОБА_2 за життя набув право на земельну частку (пай) і таке право входило до складу спадкової маси після його смерті.
Як вбачається із матеріалів справи, спадкоємцями до майна померлого ОСОБА_5 за законом є його діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Однак останній на спадкову земельну ділянку не претендує та заявив про свою відмову від прийняття спадщини, що підтверджується його письмовим клопотання.
Довідкою Жмеринської міської державної нотаріальної контори № 512/02-14 від 30.05.2018 року підтверджується, що єдинними спадкоємцями до майна померлого ОСОБА_5 є його діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
Разом із цим, згідно з рішенням про відмову у державній реєстрації права та їх обтяження державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, що належала ОСОБА_5, із тих підстав, що правовстановлюючий документ на спадкове майно був виданий після смерті спадкодавця.
Згідно ч.1 ст. 524 ЦК Української РСР (в редакції Закону, який діяв на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5) спадкоємство здійснюється за законом і заповітом.
Відповідно до ст.549 цього Кодексу визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.529 цього Кодексу при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини і визначені відповідно до них правовідносини, суд вважає, що наявні підстави для визнання за позивачкою права на земельну часту (пай) в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_5
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 524, 549 ЦК Української УРСР, ст.ст. 22, 23 ЗК України в редакції закону від 18 грудня 1990 року, ст.ст. 10, 23, 81, 247, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, виданий на ім'я ОСОБА_5 11.08.2003 року на підставі розпорядження Деражнянської райдержадміністрації №274 від 08.08.2003 року та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 245, недійсним.
Визнати за ОСОБА_2 право на спадкове майно ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, яким є право на земельну частку (пай) розміром 4,08 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка знаходиться на території Кальнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Складання повного рішення відкладено на десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв'язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду Хмельницької області через Деражнянський районний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
Позивач - ОСОБА_2, адреса проживання (реєстрації): АДРЕСА_1, індекс реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1;
Відповідач №1 - ОСОБА_3, адреса проживання (реєстрації): АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2;
Відповідач №2 - Кальнянська сільська рада Деражнянського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04406124, адреса: 32220, с. Кальня, Деражнянський район, Хмельницька область;
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 39767479, адреса: 29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1.
Повне рішення складене 15 .03.2019 року.
Суддя: О. С. Дворнін
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2019 |
Оприлюднено | 09.04.2019 |
Номер документу | 80968187 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Дворнін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні