РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
з питань забезпечення позову
04 квітня 2019 року м. Рівне №ЗД/460/24/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жуковська Л.А., розглянувши заяву про забезпечення позову, до пред'явлення адміністративного позову, можливими учасниками якої зазначено:
ОСОБА_1 до Рівненської обласної державної адміністрації В С Т А Н О В И В :
02.04.2019 до Рівненського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про забезпечення позову шляхом заборони органам державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань (в т.ч. Міністерству юстиції України, Міністерству культури України та їх територіальним органам, Рівненській обласній державній адміністрації, суб'єктам державної реєстрації прав: виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київської, Севастопольської міської, обласним, районним, районним у містах Києві та Севастополі державним адміністраціям; акредитованим суб'єктам; державним реєстраторам юридичних осіб, громадських формувань, а також іншим особам та органам у разі виконання ними повноважень державного реєстратора, іншим уповноваженим суб'єктам державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань) здійснювати будь-які реєстраційні дії стосовно юридичної особи - Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Селець Дубровицького району (ідентифікаційний код:22575586, адреса: 34141, Рівненська область, Дубровицький район, село Селець, вулиця Соборна, буд.12-а).
В обґрунтування заяви зазначає, що він, ОСОБА_1, є настоятелем (керівником) Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Селець Дубровицького району. Вказує про те, що членами Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Селець Дубровицького району у відповідності до положень Статуту загальних зборів членів релігійної громади - Парафіяльних зборів Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Селець Дубровицького району не проводилося, будь-яких рішень щодо внесення змін до Статуту Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Селець Дубровицького району не приймалося. Проте, 26.03.2019 Рівненською ОДА було ухвалено Розпорядження №255 "Про реєстрацію статутів релігійних громад у новій редакції", яким, зокрема, зареєстровано статут Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Селець Дубровицького району в новій редакції. Вказує про те, що в нього існують підстави вважати, що розпорядження, яким і було зареєстровано Статут в новій редакції, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню в частині державної реєстрації змін до Статуту. Враховуючи викладене, просить суд заяву про забезпечення позову задовольнити.
Вказана заява подана до пред'явлення до суду позовної заяви. При цьому, заявник вказує, що має на меті звернутися до суду за захистом поновлення порушених прав та інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Розглянувши у вказаний строк заяву про забезпечення позову, повно та всебічно з'ясувавши покладені в основу заяви обставини в їх сукупності, на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку про відсутність підстав для вжиття заходів забезпечення позову.
За приписами ч.1 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (ч. 2 ст. 151 КАС України).
За правилами ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 151 КАС України суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Отже, метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів заявника від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь заявника, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.
Забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).
Вирішуючи заяву про забезпечення позову, суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і співмірності вимог щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; ймовірності труднощів виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню, у зв'язку із вжиттям таких заходів, прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Долученими до заяви доказами підтверджено, що 26.03.2019 Рівненською обласною державною адміністрацією було ухвалено розпорядження №255 "Про реєстрацію статутів релігійних громад у новій редакції".
Проте, зі змісту даного розпорядження вбачається, що рішення про реєстрацію Статуту Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Селець Дубровицького району в новій редакції, в ньому відсутнє.
Поряд з цим, суд зазначає, що будь-яких інших належних, допустимих та достовірних доказів на підтвердження вказаних заявником обставин суду надано не було.
Водночас, суд звертає увагу на те, що зазначені у заяві про забезпечення позову обставини, зокрема, щодо наявність процедурних порушень при прийнятті оскаржуваного розпорядження суб'єкта владних повноважень можуть бути встановлені виключно під час судового розгляду адміністративної справи по суті.
Що ж стосується заборони здійснювати будь-які реєстраційні дії стосовно юридичної особи - Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії Сарненської єпархії Української Православної Церкви с. Селець Дубровицького району, то суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 151 КАС України, заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співмірними заявленим позовним вимогам, безпосередньо пов'язаними з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст.151 КАС України не допускається забезпечення позову шляхом: зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов'язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.
Наведене свідчить про не співмірність таких заходів забезпечення позову, тим позовним вимогам, які має намір заявити ОСОБА_1. Крім того, заборона вчинення будь - яких реєстраційних дій, не відповідатиме меті застосування правового інституту забезпечення позову.
В сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, наведені заявником обґрунтування не свідчать про існування обставин, визначених ч. 1, 2 ст.150 КАС України, як підстав для забезпечення позову.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні заяви про вжиття заходів забезпечення позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 150-157, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повну ухвалу складено 04.04.2019.
Суддя Жуковська Л.А.
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2019 |
Оприлюднено | 08.04.2019 |
Номер документу | 80977421 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
Жуковська Л.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні