Справа № 541/118/19
Номер провадження 2/541/393/2019
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
02 квітня 2019 року Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:
головуючої судді: Андрущенко-Луценко С.В.,
з участю секретаря судового засідання: Калініченко Л.О.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миргороді в порядку загального провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Петрівцівської сільської ради Миргородського району, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,-
в с т а н о в и в:
16.01.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Миргородського міськрайонного суду з позовом до Петрівцівської сільської ради Миргородського району про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 року, яка в свою чергу успадкувала таке право після смерті свого чоловіка, а його батька ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 року. В позові посилається на те, що за життя його батько ОСОБА_3, як колишній працівник ДП СГП імені Іваненка відповідно до проекту приватизації земель ДП СГП імені Іваненка на території Петрівцівської та Гаркушинської сільських рад Миргородського району був внесений до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) за НОМЕР_2, земельна ділянка НОМЕР_3, площею 5,8544 га. на території Петрівцівської сільської ради Миргородського району, але правовстановлюючий документ -сертифікат про право на земельну частку (пай) отримати не встиг в зв'язку із смертю. Після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняла ОСОБА_2, оскільки проживала разом з ним за однією адресою, але також не встигла оформити спадкових документів в зв'язку із смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Відсутність правовстановлюючого документу про право на земельну частку (пай) позбавляє його можливості оформити за собою дане спадкове майно через нотаріальну контору, що і спонукало його звернутися з позовом до суду. Просить суд визнати за ним право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, що знаходиться на території Петрівцівської сільської ради, право на отримання якої мала померла 25 квітня 2013 року ОСОБА_2, яка спадщину фактично прийняла після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 року чоловіка ОСОБА_3, але юридично не оформила, внаслідок розпаювання земель Державного підприємства Сільськогосподарське підприємство імені Іваненка .
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав, просив його задовольнити з підстав викладених в позовній заяві, як законний та обґрунтований.
Представник відповідача -Петрівцівської сільської ради Миргородського району в судове засідання не з'явився. Установа направила на адресу суду лист про розгляд справи у відсутності представника. Заперечення проти задоволення позову відсутні.
Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області в судове засідання не з'явився. Установа належним чином повідомлена про день та час судового розгляду справи, направила лист про розгляд справи у відсутності представника. Зі змісту листа вбачається, що третя особа не вбачає підстав для задоволення позову, оскільки вважає, що на момент смерті ОСОБА_2 спірна земельна ділянка їй не належала на праві власності, а тому не входить до складу спадкового майна після її смерті.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, вважає що заявлений позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер ОСОБА_3, батько позивача, що підтверджується копіями відповідних свідоцтв (а.с.22,15).
Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла його дружина ОСОБА_2, оскільки на час смерті була зареєстрована та проживала з ним за однією адресою, що вбачається із довідки Петрівцівської сільської ради Миргородського району (а.с.22). За свого життя ОСОБА_3 працював в ДП Сільськогосподарському підприємстві імені Іваненка та згідно проекту приватизації земель ДП СГП імені Іваненка на території Петрівцівської та Гаркушинської сільських рад Миргородського району станом на 23.09.2010 року був внесений до списку осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю) за НОМЕР_2, земельна ділянка НОМЕР_3 на території Петрівцівської сільської ради Миргородського району, площа -5,8544 га. (а.с. 29-40).
В той же час ОСОБА_3 не встиг за життя отримати правовстановлюючий документ на земельну частку (пай), на яку набув право, що позбавляє можливості ОСОБА_1 , який прийняв спадщину відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України, отримати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) і нотаріусом йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії (а.с. 41).
Згідно пункту 2 Указу Президента України від 08.08.1995р. Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського товариства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
На відміну від паювання, приватизація земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств здійснюється за правилами, передбаченими ст. 25 Земельного кодексу, яка надає гарантоване право працівникам таких підприємств на безоплатне одержання земельної частки (паю), виділену в натурі (на місцевості).
Відповідно до ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця). Спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Відповідно до ст.ст. 1268, 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Спадкодавець ОСОБА_3 за життя був включений до списку осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю). Враховуючи вищенаведене, слід дійти висновку, що ОСОБА_3 за життя набув право на земельну частку (пай) при приватизації земель ДП СГП імені Іваненка , а тому це право відповідно до ст. 1218 ЦК України входить до складу спадщини.
Оскільки спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла його дружина ОСОБА_2, то таке право, входить до складу спадщини після її смерті.
Відповідно до ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має правомірно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Поняття власності чи майна за ст. 1 Першого Протоколу Конвенції тлумачиться дуже широко, охоплює цілу низку інтересів економічного характеру. Так, відповідно до пунктів 32-35 рішення ЄСПЛ Stretch v. United Kingdom від 24 червня 2003 р., майном, у значенні ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав і основних свобод людини, вважається законне та обґрунтоване очікування набути майно або майнове право.
Відповідно до ч. 2 п. 17 Перехідних положень ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Згідно статті 392 ЦК власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Таким чином, право на земельну частку (пай) позивача підлягає судовому захисту на рівні із правом власності, яке, відповідно до ст. 321 ЦК України є непорушним.
За таких обставин, права позивача ОСОБА_1, як спадкоємця за законом, є порушеними і підлягають судовому захисту шляхом визнання такого права.
Керуючись ст.ст.4, 10, 12, 13, 77, 81, 141, 263, 264, 265, 354 ЦПК України, ст.ст. 16, 392 ЦК України суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) до Петрівцівської сільської ради Миргородського району Полтавської області (37673, с.Петрівці, вул.Центральна,48,Миргородський район Полтавська область,ЄДРПОУ 24832840), третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (36038, м. Полтава, вул.. Уютна, 23, ЄДРПОУ 39767930), про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, що знаходиться на території Петрівцівської сільської ради Миргородського району Полтавської області, право на отримання якої мала померла 25 квітня 2013 року ОСОБА_2, яка фактично прийняла спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 року чоловіка ОСОБА_3, але юридично не оформила, внаслідок розпаювання земель Державного підприємства Сільськогосподарське підприємство імені Іваненка .
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційних через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області.
Повний текст рішення складений 04 квітня 2019 року
Суддя: С. В. Андрущенко-Луценко
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2019 |
Оприлюднено | 09.04.2019 |
Номер документу | 80993808 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні