КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/101/19
Провадження №2/319/163/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2019 року смт.Більмак
Куйбишевський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Горбачова Ю.М.,
при секретарі судового засідання Поньки Н.А.,
за відсутності осіб, які повинні брати участь у справі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи: Смирновська сільська рада Більмацького району Запорізької області, Більмацька державна нотаріальна контора Запорізької області, про визнання права власності на частину будинку в порядку спадкування та за зустрічною позовною заявою ОСОБА_2, представник позивача - адвокат Єрмоленко Лілія Володимирівна, до ОСОБА_1 про визнання права власності на частку нерухомого майна,
В С Т А Н О В И В :
До Куйбишевського районного суду Запорізької області 31 січня 2019 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач за первісним позовом) до ОСОБА_2 (далі - відповідач за первісним позовом), заінтересовані особи: Смирновська сільська рада Більмацького району Запорізької області, Більмацька державна нотаріальна контора Запорізької області, про визнання права власності на частину будинку в порядку спадкування.
01 квітня 2019 року ОСОБА_1 надав до суду уточнену позовну заяву, відповідно до якої зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_5 помер його батько - ОСОБА_4, після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Договір купівлі-продажу цього будинку від 30.03.1993 року укладала ОСОБА_2. Право власності на зазначений будинок виникло у ОСОБА_4 та ОСОБА_2 з моменту укладення договору купівлі-продажу з радгоспом 40 років Жовтня . На час придбання житлового будинку батько позивача перебував у шлюбі з ОСОБА_2, тобто зазначене нерухоме майно є їх спільною сумісною власністю. ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги спадкоємців за законом як син померлого ОСОБА_4 Крім нього, спадкоємцем першої черги є дружина померлого ОСОБА_2 Після смерті спадкодавця позивач своєчасно та в належний спосіб звернувся із заявою про прийняття спадщини до Більмацької державної нотаріальної контори Запорізької області. За результатами розгляду заяви нотаріусом було відмовлено у реєстрації права власності на житловий будинок через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на вказане майно. Вказані документи були втрачені спадкодавцем. Спірний житловий будинок було побудовано у 1970 році. КП Куйбишевське БТІ також надало копію договору купівлі-продажу будинку по АДРЕСА_1, який згідно з довідкою Смирновської сільської ради перенумеровано на №7Б. Для виготовлення технічного паспорту на будинок ОСОБА_1 звернувся із заявою до КП Куйбишевське бюро технічної інвентаризації , однак йому було відмовлено, оскільки останній не є власником, а право власності зареєстроване на іншу особу - ОСОБА_2 Оскільки ОСОБА_4 придбав спірний будинок у шлюбі, то йому належала Ѕ частина і інша Ѕ частина - ОСОБА_2, а тому позивачу до спадкування припадає ј частина всього будинку та ј частина надвірних господарських будівель. Враховуючи викладене, ОСОБА_1 позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину та зареєструвати своє право власності на частину житлового будинку з надвірними прибудовами та господарськими спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
20 лютого 2019 року представник ОСОБА_2 - адвокат Єрмоленко Л.В. надала до суду зустрічну позовну заяву до ОСОБА_1 про визнання права власності на частку нерухомого майна, яку уточнила 04 квітня 2019 року та просила визнати за ОСОБА_2 право власності на ѕ частки житлового будинку та ѕ частки надвірних прибудов та господарських споруд за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування зустрічної позовної заяви представник позивача ОСОБА_2 - адвокат Єрмоленко Л.В. зазначила, що ОСОБА_2, мешканка с. Вершина Більмацького району Запорізької області , з 11 липня 1992 року перебувала у шлюбі зі ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 останній помер, після чого відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 6,0794 га та право на земельну частку пай розміром 0,82 в умовних кадастрових гектарах, яка перебуває у колективній власності КСП 40 років Жовтня Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області. За життя ОСОБА_4 склав заповіт, посвідчений виконкомом Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області віз 30.05.2017 року, відповідно до якого ОСОБА_2 заповідав зазначену вище земельну ділянку. 04.07.2018 року на підставі заповіту позивач отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом. Інше спадкове майно, яке не було охоплене заповітом, підлягало спадкуванню за законом. Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 є його дружина ОСОБА_2 та син ОСОБА_1. 04.07.2018 року ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на Ѕ частку спадкового майна, а саме права на земельну частку пай розміром 0,82 в умовних кадастрових гектарах, яка перебуває у колективній власності КСП 40 років Жовтня Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області. 31.01.2019 року син померлого ОСОБА_1 подав до суду позовну заяву з вимогою визнати за ним право власності на Ѕ частину житлового будинку та господарських споруд як нерухоме майно, яке є спільною сумісною власністю його померлого батька та ОСОБА_2 Однак остання з цим не погоджується, оскільки 30.03.1993 року вона уклала договір купівлі-продажу житлового будинку з колгоспом 40 років Жовтня Куйбишевського району запорізької області, згідно з яким їй у власність перейшов житловий будинок АДРЕСА_1. Тому ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_4 має право на спадкування ј частки із належної спадкодавцю частки у спільній сумісній власності. Враховуючи викладене, ОСОБА_2 в зустрічній позовній заяві просить визнати за нею право власності на ѕ частки житлового будинку та ѕ частки надвірних прибудов та господарських споруд за адресою: АДРЕСА_1.
Позивач за первісним позовом та відповідач за зустрічним позовом ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, надав до суду з заяву про розгляд справи без його участі, в якій вказав, що на задоволенні позову про визнання права власності на частину житлового будинку з надвірними прибудовами та господарськими спорудами з урахуванням уточнених позовних вимог наполягає, просить справу розглянути без його участі.
Відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним позовом ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, про розгляд справи повідомлялася належним чином.
Представник відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом ОСОБА_2 - адвокат Єрмоленко Л.В. у судове засідання не з'явилася, про розгляд справи повідомлялася належним чином, звернулася до суду з заявою про розгляд справи без її участі, на задоволенні позовних вимог, викладених у зустрічному позові наполягала, просить справу розглянути без її участі та без участі ОСОБА_2
Представники третіх осіб - Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області та Більмацької державної нотаріальної контори Запорізької області у судове засідання не з'явилися, про розгляд справи повідомлялися належним чином, кожен окремо надали до суду заяви про розгляд справи без їхньої участі.
Суд дійшов висновку про те, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання за відсутності сторін.
Відповідно до вимог частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось через неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них докази суд вважає, що позовна заява та зустрічна позовна заява підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 помер ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3, виданим Смирновською сільською радою Більмацького району Запорізької області ІНФОРМАЦІЯ_6.
Позивач за первісним позовом та відповідач за зустрічним позовом ОСОБА_1 є сином померлого ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4, виданого повторно Куйбишевським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області 13 липня 2016 року.
Відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним позовом ОСОБА_2 є дружиною померлого ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_5, виданим Смирновською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області 11 липня 1992 року.
Відповідно до статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Тобто, спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 є його дружина ОСОБА_2 та син ОСОБА_1
Як вбачається з матеріалів справи, за життя ОСОБА_4 склав заповіт, посвідчений секретарем Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області Облонською О.Д. від 30.05.2017 року, відповідно до якого ОСОБА_2 заповідав земельну ділянку, розташовану на території Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_6, виданого Куйбишевською районною державною адміністрацією Запорізької області 16 вересня 2003 року, площею земельної ділянки 6,0794 га.
04.07.2018 року ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на зазначену вище земельну ділянку.
Крім вказаної вище земельної ділянки, після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина і у вигляді житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Так, 30.03.1993 року ОСОБА_2 уклала договір купівлі-продажу житлового будинку з колгоспом 40 років Жовтня Куйбишевського району Запорізької області, відповідно до якого їй у власність перейшов житловий будинок АДРЕСА_1.
Згідно з довідкою виконавчого комітету Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області №488 від 09.08.2018 року відповідно до рішення сільської ради №4 від 11.01.2007 Про перенумерацію будинків по Смирновській сільській раді Більмацького району Запорізької області житловому будинку по АДРЕСА_1, в якому проживав ОСОБА_4, присвоєно номер 7Б.
Відповідно до ст. 227 ЦК України 1963 року договір купівлі-продажу житлового будинку повинен бути нотаріально посвідчений та підлягає реєстрації у виконавчому комітеті місцевої Ради.
Згідно з витягом із погосподарських книг за 1980-2020 р.р, виданого виконавчим комітетом Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області № 166 від 14.03.2018 року, головою домогосподарства по АДРЕСА_1 записаний ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1), який проживав за вищевказаною адресою до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 разом зі своєю дружиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01 липня 2004 року права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 зазначеного Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.
Державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема, такими як Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української PCP, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української PCP 31 січня 1966 року і яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13 грудня 1995 року № 56, Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року № 7/5 і зареєстроване в Мін'юсті 18 лютого 2002 року за № 157/6445 (з подальшими змінами).
Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК України та Законом України від 01 липня 2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Відповідно до п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженої наказом Міністра юстиції Української РСР № 45/5 від 31 жовтня 1975 року, п. 45 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій виконавчими комітетами міських, селищних, сільських Рад депутатів трудящих, затвердженої наказом Міністра юстиції Української РСР №1/5 від 19 січня 1976 року, підтвердженням належності будинку може служити відповідна довідка виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, в якій, крім підтвердження належності житлового будинку відчужувану на підставі запису в погосподарській книзі, повинно бути також зазначено: дані про склад будинку, розмір загальної жилої площі і розмір земельної ділянки.
Отже, підтвердженням належності житлового будинку певній особі є запис в погосподарських книгах, ведення яких передбачалось наказами Центрального статистичного управління СРСР і було обов'язковим. Виникнення права власності на житлові будинки, споруди незалежно від державної реєстрації цього права чи від прийняття його до експлуатації.
Згідно з приписами ст. 22 Кодексу про шлюб та сім'ю (в редакції 1969 року) майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на Ѕ частину у праві власності на спірний житловий будинок.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Після смерті спадкодавця позивач за первісною позовною заявою та відповідач за зустрічною позовною заявою своєчасно та в належний спосіб звернувся із заявою про прийняття спадщини до Більмацької державної нотаріальної контори Запорізької області, однак було відмовлено у реєстрації права власності на житловий будинок через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на вказане майно.
Позовні вимоги ОСОБА_1 за первісним позовом та позовні вимоги ОСОБА_2 за зустрічною позовною заявою є обґрунтованими, такими, що відповідають переліченим нормам закону, доведеними вищевказаними належними та допустимими доказами. Суд, виходячи із встановлених обставин справи, прийшов до висновку про задоволення первісного та зустрічного позовів.
Питання розподілу судових витрат сторонами не порушувалось.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1216,1218 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 79, 128, 211, 223, 247 280, 263-265 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи Смирновська сільська рада Більмацького району Запорізької області, Більмацька державна нотаріальна контора Запорізької області, про визнання права власності на частину будинку в порядку спадкування - задовольнити.
Зустрічну позовну заяву ОСОБА_2, представник позивача - адвокат Єрмоленко Л.В., до ОСОБА_1 про визнання права власності на частку нерухомого майна - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) як спадкоємцем за законом право власності на ј частку житлового будинку та на ј частку надвірних прибудов та господарських споруд, розташованих за адресою: АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) як спадкоємцем за законом право власності на ѕ частки житлового будинку та на ѕ частки надвірних прибудов та господарських споруд, розташованих за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в Запорізький апеляційний суд через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення, шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення. Якщо рішення було ухвалено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач за первісною позовною заявою та відповідач за зустрічною позовною заявою: ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Відповідач за первісною позовною заявою та позивач за зустрічною позовною заявою: ОСОБА_2, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2.
Третя особа за первісною позовною заявою: Смирновська сільська рада Більмацького району Запорізької області, юридична адреса: 71040, Запорізька область, Більмацький район, с. Смирнове, вул. Торгова, буд. 3, код ЄДРПОУ 04352635.
Третя особа за первісною позовною заявою: Більмацька державна нотаріальна контора Запорізької області, юридична адреса: 71001, Запорізька область, Більмацький район, смт. Більмак, вул. Запорізька, 28, код ЄДРПОУ 02884186.
Суддя: Ю.М.Горбачов
Суд | Куйбишевський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2019 |
Оприлюднено | 09.04.2019 |
Номер документу | 81008411 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куйбишевський районний суд Запорізької області
Горбачов Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні