Справа №263/4797/19
Провадження №2-о/263/308/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2019 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі: головуючого судді Соловйова О.Л., за участю секретаря судового засідання Лопатнюк К.О., розглянувши у судовому провадженні в місті Маріуполі цивільну справу за заявою ОСОБА_1, в інтересах якої діє адвокат Коваленко Ксенія Олександрівна, заінтересована особа: Приморський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану, про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_3. В обґрунтування своїх вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Донецьку помер батько ОСОБА_1 - ОСОБА_3, про що є лікарське свідоцтво про смерть, видане відповідним органом на тимчасово окупованій території, але неналежного зразка. Після поховання представник заявник звернулась до Приморського районного у місті Маріуполі відділу ДРАЦС ГТУЮ у Донецькій області з проханням зареєструвати смерть ОСОБА_3 та видати відповідне свідоцтво. Однак у зв'язку з невідповідністю виданої довідки про смерть на тимчасово окупованій території зразку документів відповідно до вимог діючого законодавства України, їй було відмовлено в реєстрації смерті та отриманні свідоцтва про смерть.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, в позові зазначила про розгляд справи за її відсутністю.
Від представника заявника адвоката Коваленко К.О. до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримала.
Представник заінтересованої особи Приморського районного у м. Маріуполі відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області до суду не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідно до них правовідносини.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дочкою померлого ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 21.01.1997 року.
Згідно з копією дублікату лікарського свідоцтва про смерть № 120 та довідкою про причину смерті №120 від ІНФОРМАЦІЯ_6 року, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6, причина смерті: дифузна - клітинна крупноклітинна лімфома.
Представник заявника звернулася до Приморського районного у місті Маріуполі відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, для проведення належної реєстрації факту смерті, однак листом останнього від 26.03.2019 № 15.5-17-137 їй відмовлено у здійсненні вказаних дій, оскільки реєстрацію смерті за пред'явленими документами провести неможливо та рекомендовано звернутися до суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявникові для отримання у встановленому законом порядку свідоцтва про смерть.
Приписами п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України визначені ст. 317 цього Кодексу.
За змістом ч. ч. 1, 2 статті 317 цього Кодексу заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до п. 13 Постанови ПВС України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за таких певних обставин.
Згідно з ч. 2 ст. 219 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
На даний час свідоцтво про смерть видане органом, який діє поза межами Конституції та законодавства України та не визнається на території України. Лікарське свідоцтво про смерть видане медичним закладом тимчасово окупованої території не є підставою для реєстрації смерті на території України.
Статтею 17 ч.1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Крім цього у рішеннях Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини, а також Молдови та Росії, де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду ООН у справі Намібії, ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду ООН у справі Намібії так званого намібійського винятку , який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення.
Отже, суд приходить до висновку про можливість задоволення заяви про встановлення факту смерті особи, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть батька, видане державним органом України.
Керуючись ст. 13 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану , 3, 13, 76-83, 247, 258, 259, 263-265, 267, 268, 271-273, 315-319, 352, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1, в інтересах якої діє адвокат Коваленко Ксенія Олександрівна, заінтересована особа: Приморський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану, про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м.Амвросіївка Донецької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5, місце смерті м.Донецьк, причина смерті: дифузна - клітинна крупноклітинна лімфома.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосереднього до Донецького апеляційного суду у 30-денний строк з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Заявник: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: АДРЕСА_1
Заінтересована особа: Приморський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ЄДРПОУ 33426075, юридична адреса: пр. Нахімова, 158, м. Маріуполь Донецької області.
Суддя О.Л. Соловйов
Суд | Жовтневий районний суд м.Маріуполя |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2019 |
Оприлюднено | 09.04.2019 |
Номер документу | 81013905 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Маріуполя
Соловйов О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні