328/159/19
09.04.2019
2/328/301/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2019 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Новікової Н.В., за участю секретаря судового засідання Похвалітової М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу №328/159/19 ОСОБА_1 до Новомиколаївської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новомиколаївської сільської ради, в якому просить визначити їй додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 у селі Веселому Токмацького району Запорізької області.
Позов обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла її мати ОСОБА_5. Після її смерті відкрилася спадщина. Позивач у встановлений законом строк до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не звернулась, оскільки хворіла. З метою поновлення свого права на спадщину позивач змушена звернутися до суду з позовною заявою про визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5
За клопотанням представника позивача ухвалою від 01.02.2019 витребувана копія Спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4.
Позивач у судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала.
Представник відповідача Новомиколаївської сільської ради у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, відзив на позов не надав.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3, ОСОБА_4 у судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час і місце розгляду справи, причини неявки не повідомили, пояснення на позов не надали.
Узв'язку з тим, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, відповідно до вимог ч.2 ст.197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
Позивач ОСОБА_1 була донькою померлої ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвами про народження та про укладення шлюбу.
Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина на все її майно.
На час відкриття спадщини позивач разом зі спадкодавцем не проживала, у встановлений законом строк заяву про прийняття спадщини не подала, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 10.01.2019.
10.01.2019 позивач звернулась до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 У видачі свідоцтва нотаріус відмовив у зв'язку з пропуском строку для прийняття спадщини. Зазначені обставини підтверджуються постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 10.01.2019.
Відповідно до довідки Комунального некомерційного підприємства Молочанський центр первинної медико-санітарної допомоги Токмацької районної ради ОСОБА_1 знаходилась на лікуванні в умовах денного стаціонару в АОПСМ с. Лагідне з 22.08.2012 до 03.09.2012.
Спадкова справа після смерті ОСОБА_5 не відкривалась, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 10.01.2019, листом Токмацької районної державної нотаріальної контори від 15.02.2019, інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру від 16.02.2019.
Відповідно до ст.1269 ЦК спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Частиною 1 ст.1270 ЦК встановлений строк для прийняття спадщини у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Строк для прийняття спадщини після померлої ОСОБА_5 розпочався ІНФОРМАЦІЯ_4 та сплив 02.09.2012.
Відповідно до ст.1261 ЦК України позивач належить до першої черги спадкоємців ОСОБА_5 за законом як донька спадкодавця.
Згідно зі ст.1272 ЦК, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Суд встановив, що позивач спадщину не прийняла, у зв'язку з тим, що на час смерті спадкодавця постійно не проживала з ним, у встановлений шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини не подала.
Позивач аргументує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини погіршенням стану здоров'я перед спливом строку для прийняття спадщини.
Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
П.2 свого листа від 16.05.2013 №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ надав такі роз'яснення - судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Відповідно до досліджених судом доказів суд встановив, що позивач перед самим закінченням строку для прийняття спадщини захворіла та перебувала на стаціонарному лікуванні, що суд визнає поважною обставиною пропуску строку прийняття спадщини.
Враховуючи вище вказане, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову та визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись ст.2, 10, 19, 263-265 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Новомиколаївської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 у селі Веселому Токмацького району Запорізької області..
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Позивач - ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач - Новомиколаївська сільська рада, місцезнаходження: вул. Космічна, буд. 48, с. Новомиколаївка, Токмацький район, Запорізька область, код ЄДРПОУ 20512564.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3, місце проживання: АДРЕСА_2
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_4, місце проживання: АДРЕСА_3
Суддя:
Суд | Токмацький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2019 |
Оприлюднено | 10.04.2019 |
Номер документу | 81030855 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Токмацький районний суд Запорізької області
Новікова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні