ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
УХВАЛА
"09" квітня 2019 р. Справа№ 910/14694/18
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пантелієнка В.О.
суддів: Верховця А.А.
Остапенка О.М.
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ-Сервіс" про відвід суддів Мальченко А.О. та Дикунської С.Я., подану по справі №910/14694/18, за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Центр"
на рішення господарського суду м.Києва від 18.02.2019р.
(повний текст складено 21.02.2019р.)
у справі №910/14694/18 (суддя Трофименко Т.Ю.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ-Сервіс"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Центр"
про зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
В провадженні колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючого судді: Дикунської С.Я., суддів: Мальченко А.О. та Жук Г.А. перебуває справа №910/14694/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ-Сервіс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Центр" про зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2019р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Центр" на рішення господарського суду м.Києва від 18.02.2019р. у справі №910/14694/18.
02.04.2019р. до Північного апеляційного господарського суду надійшла заява від Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ-Сервіс" про відвід суддів Мальченко А.О. та Дикунської С.Я. від розгляду апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Центр" на рішення господарського суду м.Києва від 18.02.2019р. у справі №910/14694/18.
Заява про відвід суддів Мальченко А.О. та Дикунської С.Я. мотивована тим, що ці судді були у складі колегії суддів Київського апеляційного господарського суду, яка розглядала справу №910/25157/15, в якій третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог, була ОСОБА_2, яка у даній справі №910/14694/18 є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) та Генеральним директором позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ-Сервіс" та учасником - Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Центр".
На думку заявника, під час розгляду справи №910/25157/15 колегією суддів Київського апеляційного господарського суду було допущено ряд порушень, в зв'язку з чим ОСОБА_2 влітку 2017 року було подано до Вищої ради правосуддя скаргу на дії судді Господарського суду міста Києва - Князькова В.В. та суддів Київського апеляційного господарського суду - Мальченко А.О., Дикунської С.Я., Буравльова С.І., що ставить під сумнів об'єктивність та неупередженість суддів Мальченко А.О., Дикунської С.Я при розгляді апеляційної скарги у даній справі.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 03.04.2019р. у складі колегії суддів: головуючого судді: Дикунської С.Я., суддів: Мальченко А.О. та Жук Г.А. заяву про відвід суддів Дикунської С.Я., Мальченко А.О. від розгляду справи №910/14694/18 визнано необґрунтованою. Матеріали справи №910/14694/18 передано для здійснення визначення складу судової колегії автоматизованою системою для вирішення питання про відвід, відповідно до положень ст. 32 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.04.2019р. заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ-Сервіс" про відвід суддів Мальченко А.О. та Дикунської С.Я. у справі №910/14694/18 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючого судді: Пантелієнка В.О., суддів: Остапенка О.М., Верховця А.А.
Дослідивши матеріали справи та заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ-Сервіс" про відвід суддів Мальченко А.О. та Дикунської С.Я., Північний апеляційний господарський суд встановив наступне.
Відвід - це процесуальний інститут, що містить умови, за яких особа не може брати участі у конкретній справі. Відвід судді в господарському процесі як правова категорія - це висловлена в письмовій формі недовіра колегії господарського суду на підставі особистих переконань та поведінки конкретного судді у конкретній справі внаслідок виявлення будь-якої особистої прихильності чи упередженості, заявлена учасником розгляду конкретної справи.
Стаття 35 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) визначає підстави для відводу (самовідводу) судді, а саме:
- суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо:
1) він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;
2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання, або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі;
3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи;
4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи;
5) є інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді;
- суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 36 цього Кодексу;
- до складу суду не можуть входити особи, які є членами сім'ї, родичами між собою чи родичами подружжя;
- незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Статтею 36 ГПК України передбачено, що суддя, який брав участь у вирішенні справи в суді першої інстанції, не може брати участі в розгляді цієї самої справи в судах апеляційної і касаційної інстанцій, а так само у новому розгляді справи судом першої інстанції після скасування рішення суду або ухвали про закриття провадження в справі.
Суддя, який брав участь у врегулюванні спору у справі за участю судді, не може брати участі в розгляді цієї справи по суті або перегляді будь-якого ухваленого в ній судового рішення.
Суддя, який брав участь у вирішенні справи в суді апеляційної інстанції, не може брати участі у розгляді цієї самої справи в судах касаційної або першої інстанцій, а також у новому розгляді справи після скасування постанови суду апеляційної інстанції.
Суддя, який брав участь у перегляді справи в суді касаційної інстанції, не може брати участі в розгляді цієї справи в суді першої чи апеляційної інстанцій, а також у новому її розгляді після скасування постанови суду касаційної інстанції.
Суддя, який брав участь у вирішенні справи, рішення в якій було в подальшому скасоване судом вищої інстанції, не може брати участі у розгляді заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення суду у цій справі.
Суддя, який брав участь у вирішенні справи в суді першої, апеляційної, касаційної інстанцій, не може брати участі у розгляді заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з виключними обставинами у цій справі.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Білуха проти України" (Заява №33949/02) від 09.11.2006 зазначено: "стосовно суб'єктивного критерію, особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного" (п. 50).
Право на подання заяви про відвід судді є однією з гарантій законності здійснення правосуддя і об'єктивності та неупередженості розгляду справи, оскільки статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод закріплено основні процесуальні гарантії, якими може скористатися особа при розгляді її позову в національному суді і до яких належить розгляд справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Водночас, згідно з п.1 ст.43 ГПК України учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
В даному випадку, розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ-Сервіс" про відвід суддів Мальченко А.О. та Дикунської С.Я., суд не вбачає підстав для її задоволення, оскільки наведені заявником доводи в її обґрунтування, в розумінні ст.ст. 35, 36 ГПК України, не можуть бути підставою для відводу вказаних суддів.
За наведених обставин, керуючись ст.ст. 35, 36, 38, 39, 234 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,
УХВАЛИВ:
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Світ-Сервіс" у задоволенні заяви про відвід суддів Мальченко А.О. та Дикунської С.Я. від розгляду справи №910/14694/18.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.О. Пантелієнко
Судді А.А. Верховець
О.М. Остапенко
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2019 |
Оприлюднено | 10.04.2019 |
Номер документу | 81037409 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Пантелієнко В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні