Справа № 159/765/19
Провадження № 2/159/539/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2019 року м. Ковель
Ковельський міськрайсуд Волинської обл..
в складі: головуючого - судді Логвинюк І. М.,
при секретарі судових засідань ОСОБА_1,
з участю позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ковелі Волинської обл. цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Зеленської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
Позивач 11.02.19 р. звернувся до суду з вказаним вище позовом, просить визнати за ним право власності на нерухоме майно - незавершений будівництвом житловий будинок А - 2, Б - 1 літньої кухні, В - 1 гаража, Г - 1 хліва, готовність якого складає 88 %, з площею забудови - 120, 9 кв. м., що знаходиться за адресою: с. Зелена Ковельського району Волинської області, вул. Миру, 18, в порядку спадкування за законом після смерті його батька - ОСОБА_3, який помер 17.09.14 р.. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що за рішенням Зеленської сільради народних депутатів Ковельського району від 31.12.93 р. № 17/1 Про передачу земель у приватну власність його батькові було надано земельну ділянку розміром 0, 09 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд у с. Зеленій Ковельського району Волинської області, по вул. Миру, 28. На цій земельній ділянці батьком було розпочато будівництво вказаного вище будинку та господарських споруд. 17.09.14 р. його батько помер. Після смерті останнього відкрилась спадщина. Він як спадкоємець першої черги за законом, має право на спадщину, прийняв її у встановленому законом порядку та отримав у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину у спадковій справі № 71/2015 на іншу частину належного спадкодавцеві майна, інші спадкоємці відсутні. На його звернення за отриманням свідоцтва про право на спадщину за законом щодо спірного майна, він отримав відмову нотаріуса, так як його батько за життя не оформив належно свого права власності на спірне майно. З покликанням на ст. ст. 328, 392, 1 216, 15, 16 ЦК України, судову практику, зазначає, що не має можливості оформити своє спадкове право у позасудовому порядку. Покликаючись на ст. ст. 1 217, 1 222, 1 241, 1 268, 1 269, ч. ч. 1, 3 ст. 1 296. ч. 1 ст. 1 297 ЦК України, просить позов задовольнити.
У судовому засіданні позивач позов підтримав з покликанням на його обґрунтування, що зазначене у позовній заяві. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з явився, хоча відповідач належно повідомлений. Причини неявки свого представника суду не повідомив. Попередньо відповідач подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності його представника, зазначивши, що позов визнає у повному обсязі.
Суд вважає за можливе справу розглянути по суті у відсутності особи, яка не з явилась.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази у справі та проаналізувавши їх в сукупності, суд приходить висновку про безпідставність позову з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За змістом ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Серед способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Та обставина, що батько позивача - ОСОБА_3 помер 17.09.14 р. у м. Ковелі Волинської області, стверджується копіями свідоцтв: про народження серії I - ЕГ № 311635, виданого 19.07.74 р. Сереховичівською сільрадою Старовижівського райвідділу ЗАГСу Волинської області, про смерть серії I - ЕГ № 160509, виданого 18.09.14 р. відділом драцс по м. Ковелю реєстраційної служби Ковельського МРУЮ Волинської області.
За змістом ст. 1 223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
За змістом копії акта про винос в натуру меж земельної ділянки під будівництво індивідуального жилого будинку від 24.10.89 р., затвердженого Головним архітектором району, ОСОБА_3 як забудовнику на підставі рішення Зеленської сільради Ковельського району Волинської області від 20.07.89 р. № 51, дійсно, було винесено у натуру межі земельної ділянки для будівництва індивідуального жилого будинку у с. Волі Ковельській Ковельського району Волинської області, по вул. Миру, 28, розміром 1 000 м. кв..
Згідно з довідкою № 92 від 07.02.19 р., виданою відповідачем, копією архівного витягу з рішення Зеленської сільради народних депутатів Ковельського району від 31.12.93 р. № 17/1 Про передачу земель у приватну власність , земельна ділянка пл. 0, 09 га за вказаною вище адресою, що була передана у власність ОСОБА_3, передана у приватну власність останнього.
Згідно з: копією технічного паспорта на незавершений будівництвом житловий будинок за адресою: с. Воля Ковельська Ковельського району Волинської області, вул. Миру, 28, виготовленого 21.01.19 р.; копією довідки № 007/К від 21.01.19 р., виданої ТзОВ ЕК Контакт , мається незавершений будівництвом житловий будинок А - 2 з готовністю 88 %, самочинного будівництва немає, на земельній ділянці побудовано: Б - 1 - літню кухню, В - 1 - гараж, Г - 1 - хлів.
Згідно ч. 1 ст. 1 222 ЦК України спадкоємцями за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Позивач прийняв спадщину у встановленому законом порядку, інших спадкоємців немає.
За матеріалів спадкової справи, заведеної з приводу успадкування спадщини, що відкрилась після смерті спадкодавця, вбачається, що позивач звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті спадкодавця в установленому законом порядку, 20.10.15 р. отримав свідоцтво про право на спадщину щодо іншої - неспірної - частини належного спадкодавцеві майна. Однак, свідоцтва про право на спадщину за законом на спірне майно позивач не отримав у зв'язку з відсутністю реєстрації права власності на спірне нерухоме майно на ім я спадкодавця, з приводу чого нотаріусом було надано позивачеві відповідну відмову за № 187/01 - 16 від 05.02.19 р..
Тобто, позивач не має можливості оформити право власності на спадкове майно в нотаріальному порядку, оскільки спадкодавець за життя не зареєстрував свого права власності на спірне нерухоме майно.
Але за змістом ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, які не заборонені законом.
Суд враховує, що спадкодавцем було розпочато відповідно до вимог чинного на той час законодавства спорудження житлового будинку, що завершено не було.
Доказів того, що було дотримано при будівництві будинку вимог державних протипожежних, санітарних та архітектурних норм, позивачем суду не надано.
Право власності на спірне нерухоме майно в установленому законом порядку на ім я спадкодавця за життя останнього не оформлено.
Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ст. ст. 1 216 - 1 218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином, позивачем можуть бути успадковані права та обов'язки спадкодавця як забудовника по будівництву домоволодіння. В жодному разі не може бути успадкований будинок, як окремий об'єкт цивільного обороту, так як будинок не завершений будівництвом та у експлуатацію не прийнятий, тобто, як об'єкт матеріального права, як окрема річ цивільного обороту, ще не створений.
Враховуючи, що позивач являється спадкоємцем за законом після смерті спадкодавця, але останній за життя не зареєстрував вказаний вище незавершений будівництвом житловий будинок, тобто, не набув права власності на це спірне майно, суд дійшов висновку, що останнє не увійшло у спадкову масу та підстав для визнати за позивачем право власності на спірне майно немає.
При цьому суд зазначає про безпідставне покликання позивача на положення ст. 392 ЦК України, так як позивачем невірно про трактовано її зміст та застосуванню до спірних правовідносин вона не підлягає.
Так, дійсно, ст. 392 ЦК України містить положення про те, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
В даному конкретному випадку позивач не є власником спірного майна, та такого характеру його право ніким не оспорюється, документ про його право власності ним не втрачався, більше того, такого документа - не існує.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 13, 76, 77, 80 - 82, 89, 141, 209, 223, 263 - 265, п. 9 ст. 1 розд. ХIII Прикінцеві положення ЦПК України, на підставі ст. ст. 15, 16, 331, 328, 392, 1 222, 1216 - 1218, 1 258, 1 264, 1 269, 1 270 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_2, 04.05.74 р. н., і. н. НОМЕР_1, паспорт серії АЕ № 344597, прож. за адресою: 45006, м. Ковель Волинської області, вул. 40 р. Перемоги, 11/45.
Відповідач - Зеленська сільська рада Ковельського району Волинської області, юридична адреса: 45060, с. Зелена Ковельського району Волинської області, вул. Ковельська, 43, код ЄДРПОУ 04526153.
Головуючий:ОСОБА_4
Повний текст рішення виготовлено 10.04.19 р..
Суд | Ковельський міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2019 |
Оприлюднено | 11.04.2019 |
Номер документу | 81072400 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
Логвинюк І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні