Справа № 615/1691/18
Провадження № 2/615/141/19
У Х В А Л А
09 квітня 2019 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Товстолужського О.В.,
при секретареві Неділько І.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом заступника керівника Дергачівської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, ОСОБА_2 про скасування наказу та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, скасування реєстрації та повернення земельної ділянки у відання держави,
В С Т А Н О В И В:
31 жовтня 2018 року заступник керівника Дергачівської місцевої прокуратури звернувся до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, ОСОБА_2 про скасування наказу та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, скасування реєстрації та повернення земельної ділянки у відання держави.
Позивач вимагає: 1. Визнати поважними причини пропуску процесуального строку для пред'явлення цивільного позову та поновити його. 2. Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держземагенства у Харківській області №789-СГ від 14.04.2015 року. 3. Визнати недійсним договір від 30.07.2015 року щодо оренди земельної ділянки загальною площею 19,7855 га із кадастровим номером 6321285500:02:000:0741 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 697320563212), укладений між Головним управлінням Держземагенства у Харківській області та ОСОБА_2 4. Скасувати рішення про державну реєстрацію 23465677 від 05.08.2015 року на підставі якого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис №10704013 від 03.08.2015 року про право оренди земельної ділянки кадастровий номер 6321285500:02:000:0741. 5. Зобов'язати ОСОБА_2 повернути державі земельну ділянку державної власності сільськогосподарського призначення площею 19,7855 га із кадастровим номером 6321285500:02:000:0741. 6. Судові витрати покласти на відповідачів та стягнути з них судовий збір.
03.01.2019 року на адресу суду надійшло клопотання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про закриття провадження в даній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
Крім того, 18.03.2019 року до суду надійшло клопотання з аналогічних підстав від представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3
В обґрунтування клопотань представники відповідачів зазначили, що предметом спору в даній справі є дотримання процедури надання фізичній особі земельних ділянок для створення (ведення) фермерського господарства. Сторонами у спірних правовідносинах є засновник фермерського господарства ВЕЕТ ОСОБА_2 з питань своєї діяльності та прокуратура, що звернулась до суду за захистом інтересів держави, тому спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Представник позивача в підготовчому судовому засіданні наполягав на розгляді позовних вимог по суті.
Представник відповідача ОСОБА_2 в підготовчому судовому засіданні підтримала клопотання та прохала закрити провадження у справі.
Суд, вислухавши пояснення учасників, розглянувши клопотання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області та представника ОСОБА_2 про закриття провадження, прийшов до наступного.
Згідно з положенням ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Із матеріалів справи вбачається, що предметом спору в даній справі є дотримання процедури надання фізичній особі земельних ділянок для створення (ведення) фермерського господарства.
Так, 30.07.2015 року між Головним управлінням Держземагенства у Харківській області та ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 19,7855 га із кадастровим номером 6321285500:02:000:0741 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 697320563212).
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ОСОБА_2 є засновником фермерського господарства ВЕЕТ .
Одним із відповідачів по справі є фізична особа ОСОБА_2 Водночас, учасником спірних відносин є фермерське господарство ВЕЕТ , якому, як вважає позивач, надана в оренду вищезазначена земельна ділянка для ведення фермерського господарства.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України Про фермерське господарство , фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Відповідно до постанови Великої палати Верховного Суду від 22.08.2018 року по справі №606/2032/16-ц, фермерські господарства є юридичними особами, на їхні спори з іншими юридичними особами, зокрема з органом державної влади, щодо користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності, поширюється юрисдикція господарських судів.
Крім того, якщо під час розгляду за правилами цивільного судочинства справи щодо спору між органом державної влади чи місцевого самоврядування та, зокрема, фізичною особою, якій із земель державної або комунальної власності надана земельна ділянка для ведення фермерського
господарства, суд встановить, що на момент відкриття провадження у цій справі фермерське господарство вже було зареєстрованим, суд постановляє ухвалу про закриття провадження, оскільки така справа має розглядатися за правилами господарського судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи правовий статус суб'єктного складу учасників справи, характер спірних правовідносин та предмет позовних вимог, вказаний спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, що виключає його розгляд в порядку цивільного судочинства, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України, провадження у справі підлягає закриттю.
Отже, клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області - ОСОБА_4 та представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 про закриття провадження у справі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Одночасно суд роз'яснює позивачу його право звернутись до господарського суду з позовною заявою в порядку господарського судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 255 , ст.ст. 255, 260, 268 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області - ОСОБА_4 та представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 про закриття провадження у справі - задовольнити.
Провадження по цивільній справі за позовом заступника керівника Дергачівської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, ОСОБА_2 про скасування наказу та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, скасування реєстрації та повернення земельної ділянки у відання держави - закрити.
Роз'яснити позивачеві його право звернутися з позовом у порядку господарського судочинства.
Роз'яснити позивачеві, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Повний текст ухвали складено 11.04.2019 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України , до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Харківського апеляційного суду або через Валківський районний суд Харківської області.
Суддя О.В. Товстолужський
Суд | Валківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2019 |
Оприлюднено | 15.04.2019 |
Номер документу | 81096235 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Валківський районний суд Харківської області
Товстолужський О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні